Програми за слушане на музика може да показва разнообразна свързана с тях информация за всяка песен, която се играе: заглавие, изпълнител, албум, жанр и т.н. Тези данни са тагове на MP3 файлове. Те също са полезни, когато сортирате музика в плейлист или библиотека.
Но се случва, че аудио файловете се разпространяват с неправилни тагове, които може да липсват напълно. В този случай можете сами да промените или допълнете тази информация.
съдържание
Ще трябва да се справите с ID3 (IDentify MP3) - езикът на системата за тагове. Последните винаги са част от музикалния файл. Първоначално имаше стандарт ID3v1, който включваше ограничена информация за MP3, но скоро се появи ID3v2 с усъвършенствани функции, позволявайки да се добавят всякакви трикове.
Днес, MP3 файлове могат да включват и двата вида тагове. Основната информация в тях е дублирана и ако не, първо се чете с ID3v2. Обмислете начини за отваряне и модифициране на MP3 тагове.
Една от най-удобните програми за работа с маркери е Mp3tag , Всичко е интуитивно и можете да редактирате няколко файла наведнъж.
Или използвайте съответната икона на панела.
Също така MP3 файлове могат просто да бъдат преместени в прозореца Mp3tag.
Същото може да се направи, като изберете няколко файла.
След това файлът ще бъде отворен в плейъра, който се използва по подразбиране. Така че можете да видите резултата.
Между другото, ако тези маркери не са достатъчни за вас, винаги можете да добавяте нови. За да направите това, отидете в контекстното меню на файла и отворете "Допълнителни етикети" .
Кликнете върху бутона Добавяне на поле . Веднага можете да добавите или промените текущия капак.
Разгънете списъка, изберете маркера и веднага запишете неговата стойност. Кликнете върху OK .
В прозореца Tags щракнете върху OK .
Урокът: Как да използвате Mp3tag
Тази проста програма също има добра функционалност за работа с маркери. От недостатъците - няма поддръжка за руския език, кирилицата в стойностите на маркерите може да не се показва правилно, няма възможност за редактиране на партиди.
В раздела "Картина" можете да отворите текущия капак ( "Отвори" ), да заредите нов ( "Заредете" ) или изобщо да го премахнете ( "Премахване" ).
Но програмата "Аудио тагове" е платена. Разлики от предишната версия - по-малко "зареден" интерфейс и работят едновременно с два типа тагове, което означава, че не е нужно да копирате техните стойности.
Изтегляне на Audio Tags Editor
В секцията "Разширени" има няколко допълнителни етикета.
И в "Картина" можете да добавите или промените корицата на композицията.
В Редактор на аудио-етикети можете да редактирате данните на няколко избрани файла наведнъж.
Можете да работите с MP3 маркери и чрез помощните програми, вградени в някои играчи. Една от най-функционалните опции е редакторът на маркерите на плейъри AIMP ,
Повечето маркери могат да бъдат редактирани от Windows.
Повече маркери могат да бъдат променени, както следва:
В заключение, можем да кажем, че най-функционалната програма за работа с маркери е Mp3tag, въпреки че Mp3 Tag Tools и Audio Tag Editor са по-удобни места. Ако слушате музика чрез AIMP, можете да използвате вградения редактор на маркери - не е много по-нисък от аналозите. И обикновено можете да правите без програми и да редактирате маркерите чрез Explorer.