Файловете във формат DEB са специален пакет, предназначен за инсталиране на софтуер на Linux. Използването на този метод на инсталиране на софтуера ще бъде полезно, когато е невъзможно достъпът до официалното хранилище (хранилище) или просто липсва. Има няколко метода за изпълнение на задачата, всеки от тях ще бъде най-полезен за определени потребители. Нека да разгледаме всички начини за работа на операционната система Ubuntu и вие, въз основа на вашата ситуация, изберете най-добрата опция.
Съдържанието
Искам само да отбележа, че този метод на инсталиране има един основен недостатък - приложението няма да се актуализира автоматично и няма да получавате известия за новата версия, така че ще трябва редовно да преглеждате тази информация на официалния уебсайт на разработчика. Всеки метод, описан по-долу, е много прост и не изисква допълнителни знания или умения от потребителите, просто следвайте дадените инструкции и всичко ще се получи със сигурност.
Ако все още нямате изтегления пакет на вашия компютър, но имате активна интернет връзка, ще бъде много лесно да го изтеглите и веднага да го стартирате. Ubuntu има браузър по подразбиране Mozilla firefox Нека разгледаме целия процес с този пример.
Предимството на този метод е, че след инсталирането на компютъра няма останали допълнителни файлове - пакета DEB се изтрива веднага. Въпреки това, потребителят не винаги има достъп до интернет, затова ви съветваме да се запознаете със следните методи.
Ubuntu shell има вграден компонент, който ви позволява да инсталирате приложения, пакетирани в DEB пакети. Тя може да бъде полезна в случая, когато самата програма се намира на преносимо устройство или в локално хранилище.
Ако възникнат грешки по време на инсталацията, ще трябва да зададете параметъра за изпълнение на необходимия пакет и това се прави само с няколко кликвания:
Възможностите на разглежданите стандартни средства са доста ограничени, което не отговаря на определена категория потребители. Затова ги съветваме специално да се позовават на следните методи.
Ако се случи, че стандартният инсталатор не функционира, или просто не ви харесва, ще трябва да инсталирате допълнителен софтуер, за да извършите същата процедура за разопаковане на DEB пакети. Най-доброто решение би било да се добави GDebi програма към Ubuntu, и това се прави с два метода.
sudo apt install gdebi
и натиснете Enter . Добавянето на GDebi също е достъпно чрез Мениджъра на приложения , което се извършва както следва:
При това добавянето на добавки е завършено, остава само да изберете необходимата помощна програма за разопаковане на DEB-пакета:
Понякога е по-лесно да използвате позната конзола, като напишете само една команда, за да стартирате инсталацията, вместо да се разхождате по папки и да използвате допълнителни програми. Можете сами да видите, че няма нищо трудно в този метод, като прочетете инструкциите по-долу.
sudo dpkg -i /home/user/Программы/name.deb
, така че трябва да въведете само една команда sudo dpkg -i /home/user/Программы/name.deb
, където домът е началната директория, потребителят е потребителско име, програмите са папката със записания файл, а name.deb е пълно име на файл, включително .deb . Ако по време на инсталацията срещнете грешки, опитайте да използвате друга опция и внимателно проучете кодовете на грешки, известията и различните предупреждения, които се появяват на екрана. Този подход веднага ще открие и отстрани евентуални проблеми.