PostgreSQL е безплатна система за управление на бази данни, внедрена за различни платформи, включително Windows и Linux. Инструментът поддържа голям брой типове данни, има вграден скриптов език и поддържа работа с класически езици за програмиране. В Ubuntu, PostgreSQL се инсталира чрез "Терминал", използвайки официални или дефинирани от потребителя хранилища, след което се извършва подготвителна работа, тестване и създаване на таблици.
Съдържанието
Базите данни се използват в различни области, но удобната система за управление им осигурява удобен контрол. Много потребители спират на PostgreSQL, инсталират го в своята операционна система и започват да работят с таблици. След това бихме искали стъпка по стъпка да опишем целия процес на инсталиране, първото стартиране и настройка на споменатия инструмент.
Разбира се, трябва да започнете, като добавите всички необходими файлове и библиотеки към Ubuntu, за да осигурите нормалното функциониране на PostgreSQL. Това се прави с конзолата и потребителските или официалните хранилища.
sudo sh -c 'echo "deb http://apt.postgresql.org/pub/repos/apt/ `lsb_release -cs`-pgdg main" >> /etc/apt/sources.list.d/pgdg.list'
и след това кликнете върху Enter . wget -q https://www.postgresql.org/media/keys/ACCC4CF8.asc -O - | sudo apt-key add -
wget -q https://www.postgresql.org/media/keys/ACCC4CF8.asc -O - | sudo apt-key add -
добавяне на пакети. sudo apt-get update
. sudo apt-get install postgresql postgresql-contrib
и потвърдете добавянето на файлове. След завършване на успешната инсталация можете да продължите със стартирането на стандартния акаунт, като проверите работата на системата и първоначалната конфигурация.
Управлението на инсталираните СУБД се осъществява и чрез "Терминал", като се използват съответните команди. Повикването на потребител по подразбиране изглежда така:
sudo su - postgres
и натиснете Enter . Това действие ще ви позволи да отидете в управлението от името на създадената по подразбиране сметка, която понастоящем е основната. psql
. Активирането на help
ще ви помогне да разберете околната среда - тя ще покаже всички налични команди и аргументи. conninfo
. q
. Сега знаете как да влезете в акаунта и да отидете в конзолата за управление, така че е време да преминете към създаване на нов потребител и неговата база данни.
Не винаги е удобно да се работи със съществуващата стандартна сметка и това не винаги е необходимо. Ето защо предлагаме да се разгледа процедурата за създаване на нов профил и свързване към него на отделна база данни.
sudo su - postgres
команда), напишете createuser --interactive
и след това му createuser --interactive
подходящо име, като въведете символи в съответния ред. createdb
soringpcrepair.com където soringpcrepair.com - потребителско име. psql -d
soringpcrepair.com където soringpcrepair.com - името на базата данни. Време е да създадете първата си таблица в посочената база данни. Тази процедура също се извършва през конзолата, но няма да е трудно да се справим с основните команди, защото всичко, което трябва да направите, е да:
CREATE TABLE test (
equip_id serial PRIMARY KEY,
type varchar (50) NOT NULL,
color varchar (25) NOT NULL,
location varchar(25) check (location in ('north', 'south', 'west', 'east', 'northeast', 'southeast', 'southwest', 'northwest')),
install_date date
);
Първо се посочва името на тестовата таблица (можете да изберете друго име). Следното описва всяка колона. Избрахме имената на типа varchar и цветовия varchar например, можете да посочите и всяка друга, но само с използването на латински символи. Числата в скоби са отговорни за размера на колоната, която е пряко свързана с данните, които отиват там.
d
. INSERT INTO test (type, color, location, install_date) VALUES ('slide', 'blue', 'south', '2018-02-24');
Първо, името на таблицата е посочено, в нашия случай е тест , след това са изброени всички колони, а стойностите в скоби са посочени в кавички. INSERT INTO test (type, color, location, install_date) VALUES ('swing', 'yellow', 'northwest', '2018-02-24');
SELECT * FROM test;
за оценка на резултата. Както виждате, всичко е подредено правилно и данните са въведени правилно. DELETE FROM test WHERE type = 'slide';
чрез посочване на задължителното поле в кавички. Не винаги е лесно да управлявате базата данни през конзолата, така че е най-добре да я надстроите, като инсталирате специалния phpPgAdmin GUI.
sudo apt-get update
. sudo apt-get install apache2
. sudo apache2ctl configtest
. Ако нещо се обърка, потърсете грешка според описанието на официалния уебсайт на Apache. sudo systemctl start apache2
. sudo apt install phppgadmin
. gedit /etc/apache2/conf-available/phppgadmin.conf
. Ако документът е само за четене, ще трябва да посочите sudo
в командата преди gedit . #
да го повторите в коментар, а отдолу въведете Allow From all
. Сега достъпът до адреса ще бъде отворен за всички устройства в мрежата, а не само за локалния компютър. sudo service apache2 restart
уеб сървъра и се чувствайте свободни да работите с PostgreSQL. В тази статия разглеждахме не само PostgreSQL, но и инсталирането на уеб сървър на Apache, който се използва при интегрирането на софтуера LAMP. Ако се интересувате от пълното функциониране на вашите сайтове и други проекти, съветваме ви да се запознаете с процеса на добавяне на други компоненти, като прочетете нашата друга статия на следния линк.
Вижте също: Инсталиране на инструментариума LAMP в Ubuntu