Векторната графика, за разлика от растерната, най-често се използва в дизайна, така че обикновените потребители рядко се натъкват на нея. За работа с такива графични елементи има специални графични редактори, базирани на математическото описание на най-простите геометрични обекти. Нека да разгледаме най-добрите.
Corel Draw
Всеки потребител, който се интересува от векторна графика, трябва да е чувал за популярния графичен редактор CorelDRAW от известна канадска компания. Може би това е не само едно от първите приложения за векторно рисуване, но и най-напредналото от тях. Отдавна се използва от много студенти и професионални художници. Много модерни приложения, уебсайтове и рекламни плакати са проектирани в CorelDRAW.
В разглежданото решение новите обекти се създават от нулата или се оформят с помощта на предварително дефинирани шаблони и, разбира се, се подравняват. Освен това можете да добавите всеки текст към проекта и да работите по неговия дизайн както по отношение на шрифта и цвета, така и по отношение на прилагането на допълнителни ефекти и филтри. Струва си да се отбележи функцията, която ви позволява автоматично да конвертирате растерни графики във векторни. Има няколко инструмента за работа с растерни графики, така че потребителят не трябва да "прескача" между различни програми. то "Цветен молив", "Палитра", "Писалка и мастило", "Акварел", "Воден маркер", "Импресионизъм" и още много. Интерфейсът е многоезичен, възможно е внимателно да го персонализирате според вашите нужди. Програмата може да се използва безплатно в продължение на 30 дни, след което ще трябва да платите за лиценз.
Adobe Illustrator
Adobe Illustrator е популярен продукт на добре позната компания, предназначена за създаване на векторни изображения или работа със съществуващи такива. На пръв поглед може да изглежда, че разглежданото решение не се различава от предишната версия. Въпреки това, по-внимателен поглед върху промените в мнението. Интерфейсът има познат дизайн, подобен на Адобе Фотошоп.
Illustrator предоставя инструментите, от които се нуждаете за създаване на векторни обекти от нулата, както и допълнителни опции. Например функцията Shaper автоматизира процеса, като позволява на потребителя да рисува персонализирана форма с курсора или пръста (в зависимост от платформата), която автоматично ще бъде обработена и преобразувана от системата във векторно изображение. Растерните изображения автоматично се преобразуват във векторни изображения. Има съветник за диаграми с удобни опции. Както в Adobe Photoshop, системата от слоеве е внедрена. На официалния уебсайт можете да изтеглите демо версията (тя работи за един месец) или да закупите окончателно пълната версия. Има русификация.
Inkscape
Друг усъвършенстван редактор на векторни графики, който се откроява със своята достъпност - Inkscape е безплатен. От забележителните характеристики си струва да се отбележи веднага възможността за използване на допълнителни плъгини, които разширяват функционалността на приложението. За изграждане на пълноценни форми тук се използват стандартни инструменти: „Права линия“, „Линия от свобода“ и „Крива на Безие“. Естествено е предвидена линийка за оценка на разстоянието между обектите и проверка на ъглите.
Създадените обекти се контролират от много параметри и се добавят към различни слоеве, за да подредят реда на показване. Осигурена е система от филтри, които са разделени на много категории и подкатегории. Можете да заредите растерно изображение и да го конвертирате във вектор с щракване само на един бутон. Има руски език. Важно е да се отбележи, че по отношение на скоростта на обработка на данни Inkscape е много по-нисък от предишните решения.
Инструмент за боядисване sai
Следващото приложение първоначално не е проектирано да работи с векторна графика, но има функции, които са забележителни за нашата тема днес.Paint Tool Sai е продукт на японски разработчици и е идеален за феновете на създаването на манга. Фокусът не е върху стандартните инструменти, а върху възможността за фина настройка. По този начин можете да създадете до 60 уникални четки и други инструменти за рисуване.
Всяка права линия или крива може да се регулира като цяло или в различни точки. Можете да промените дебелината, дължината и други параметри. Струва си да се отбележи възможността за смесване на цветове: художникът прилага два различни цвята върху специална палитра, след което избира подходящ нюанс и може да го използва върху платно. Това са основните характеристики на Paint Tool Sai, което показва, че редакторът е чудесен за създаване на векторни проекти. Той има доста необичаен интерфейс и принцип на работа, тъй като е разработен в Япония, така че не е подходящ за всички потребители.
Affinity Designer
Affinity Designer е професионална среда за художници и дизайнери с много възможности. Приложението работи в два режима: „само вектор“ или „комбиниран“, където се използват както растерна, така и векторна графика. Разработчиците обърнаха голямо внимание не само на функционалността на програмата, но и на нейната оптимизация. Поддържат се формати като PSD, AI, JPG, TIFF, EXR, PDF и SVG.
Можете да създадете връзка между всякакви обекти в проекта, отваряйки допълнителни възможности. Внедрена е поддръжка за горещи клавиши, което значително ускорява работата, освен това те се конфигурират по искане на потребителя. Affinity Designer работи в RGB и LAB цветови пространства. Както при други подобни редактори, той използва мрежа, но предлага много повече функционалност. Редакторът е междуплатформен. Освен това той работи не само в Windows, macOS и iOS, но също така ви позволява да експортирате проект в универсален файл, с който можете да работите на всяка платформа, без да губите качество и възможности. Естествено, такава сложна система не може да бъде безплатна. Пробните версии са налични за macOS и Windows, докато Affinity Designer е достъпен само за iPad.
Изтеглете последната версия на Affinity Designer от официалния уебсайт
Крита
Krita е безплатен графичен редактор с отворен код. Той е предназначен основно за работа с растерни графики, но има и допълнителни инструменти за векторни проекти. Внедрена е версия за таблети, което прави приложението по-мобилно и достъпно. На разположение са следните стандарти за избор на цветен модел: RGB, LAB, XYZ, CMYK и YCBCR с дълбочина от 8 до 32 бита.
В настройките на програмата можете да зададете ограничение на използваната памет. Това ще намали производителността на Krita, но също така ще намали натоварването на самия компютър. Осигурява система от персонализирани клавишни комбинации и имитация на истински платни материали. Интерфейсът поддържа както руски, така и украински с белоруски езици, както и много други.
Изтеглете последната версия на Krita от официалния уебсайт
LibreCAD
LibreCAD е популярна система за автоматизирано проектиране, която се използва активно не само от художници, но и от инженери. Проектът се основава на QCad двигателя с отворен код. Разглежданото решение е предназначено за 2D дизайн с използване на векторна графика. Най-често се използва за съставяне на планове, диаграми и чертежи, но са възможни и други приложения.
DXF (R12 или 200x) се използва като основен формат, а експортирането е налично във формати SVG и PDF. Но за оригиналното приложение има по-малко изисквания: поддържат се BMP, XPM, XBM, BMP, PNG и PPM. За начинаещите потребители ще е трудно да работят с програмата поради претоварване и изобилие от функции. Но това е опростено от интерфейса на руски език и наличието на визуални подкани.
Изтеглете последната версия на LibreCAD от официалния уебсайт
Обмислихме графични редактори, които ви позволяват да работите с векторна графика. Надяваме се всеки потребител да намери най-доброто решение за себе си.