Причините за актуализирането на версиите на BIOS може да са различни: подмяна на процесора на дънната платка, проблеми с инсталирането на ново оборудване, премахване на установените недостатъци в новите модели. Помислете как можете самостоятелно да извършвате такива актуализации с помощта на флаш устройство.
съдържание
Можете да изпълните тази процедура в няколко прости стъпки. Важно е веднага да кажете, че всички действия трябва да се извършват в реда, в който са изброени по-долу.
За да определите модела, можете да направите следното:
По-подробно, за да видите необходимата информация с помощта на софтуера на Windows, направете следното:
msinfo32
.
Ако тази команда не успее, използвайте софтуера AIDA64 Extreme , за това:
Както можете да видите, всичко е съвсем просто. Сега трябва да изтеглите фърмуера.
Прочетете още: Ръководство за стъпка по стъпка за инсталиране на Linux от USB флаш устройство
Когато фърмуерът е зареден, можете да го инсталирате.
Прочетете още: Ръководство за създаване на флаш устройство с ERD Commander
Можете да правите актуализации по различни начини - чрез BIOS и чрез DOS. Нека разгледаме всеки метод по-подробно.
Актуализирането чрез BIOS се извършва, както следва:
Понякога, за да инсталирате повторно BIOS, трябва да определите зареждането от USB флаш устройството. За да направите това, направете следното:
Прочетете повече за тази процедура в нашия урок за настройка на BIOS за изтегляне от USB хранилище.
Урокът: Как да заредите от USB флаш устройство в BIOS
Този метод е уместен, когато няма начин да се правят актуализации от операционната система.
Същата процедура, използваща DOS, става малко по-сложна. Тази опция е подходяща за напреднали потребители. В зависимост от модела на дънната платка този процес включва следните стъпки:
Свали BOOT_USB_utility безплатно
Има форматиране и създаване на област за зареждане.
awdflash.bat
. Този команден файл е предварително създаден на флаш устройствата ръчно. В нея се въвежда команда. awdflash flash.bin /cc/cd/cp/py/sn/e/f
По-подробни инструкции за работа с този метод обикновено могат да бъдат намерени на уебсайта на производителя. Големите производители, като ASUS или Gigabyte, постоянно актуализират BIOS за дънни платки и за това имат специален софтуер. Използването на такива помощни програми не е трудно да се правят актуализации.
Не се препоръчва да се прави надстройка на фърмуера, ако не е необходимо.
Малка катастрофа, когато се надстрои, ще доведе до катастрофа на системата. Да се актуализират BIOS само ако системата не работи правилно. Когато изтегляте актуализации, изтеглете пълната версия. Ако е посочено, че това е алфа или бета версия, това означава, че това се нуждае от по-нататъшно развитие.
Препоръчва се също така да се извърши мигаща операция на BIOS при използване на UPS (непрекъсваемо захранване). В противен случай, ако има повреда на захранването по време на актуализацията, BIOS ще се срине и системният ви диск ще спре да работи.
Преди да извършите актуализации, прочетете инструкциите за фърмуера на уеб сайта на производителя. Като правило те отиват в архива с файловете за зареждане.
Прочетете още: Ръководство за тестване на ефективността на флаш устройства