Съдържание:
Метод 1: Отстраняване на хардуерни неизправности
За съжаление, най-честата причина за неработоспособност на GPU в лаптопа е физическо повреждане: откъсване (нарушение на запояването между чипа и платката на дънната платка), чип (например, при небрежно почистване или смяна на термопастата) или проблеми с модулите памет. Можете да проверите това софтуерно, ако устройството се включва, по следния начин:
- Обърнете внимание на процеса на включване – ако лаптопът издава звукови сигнали, това категорично показва хардуерна неизправност.
- Също така наблюдавайте изображението – ако виждате разнообразни графични артефакти (многоцветен шум, "сняг", промяна на нюансите), това също е симптом на хардуерна повреда.
- Дори нормалното стартиране на лаптопа без споменатите по-горе признаци не означава нищо – в повечето устройства на пазара видеосистемата е хибридна: несложни задачи, като рендериране на интерфейса на ОС и приложения, се поемат от интегрирания в процесора видеочип, докато декодирането на видео, игри и други ресурсоемки процеси се извършват с участието на дискретно решение. За да се уверите, че всичко е наред с него, отворете "Диспечер на устройствата": натиснете комбинацията от клавиши Win+R, въведете в появилото се прозорче запитването
devmgmt.msc
и кликнете "ОК".След това разширете категорията "Видео адаптери" и обърнете внимание на позицията с дискретния чип – ако той не функционира правилно, на иконата ще има знак за грешка. За подробности щракнете с десния бутон на мишката и изберете "Свойства".
На главната вкладка има блок "Състояние" – в него е посочен кодът на конкретната неизправност.Най-често те ще бъдат 10 и 43.
По-подробно: Какво да правим при възникване на грешки с видеокартата с код 10 и 43

Между другото, често се случва така, че виновен не е самият GPU, а неговата обвивка – например, модулите памет или дроселите на захранващата система. За съжаление, точно да се определи причината в домашни условия е невъзможно, затова не може да се мине без посещение в сервизен център. Трябва да бъдете готови и за подмяна на устройството изцяло – старите лаптопи (произведени през 2014 г. и по-рано) обикновено просто не са рентабилни за ремонт.
Метод 2: Отстраняване на проблеми с драйверите
По-редките причини за неработоспособност на GPU са софтуерни сривове, основната от които е – не са инсталирани драйвери или в системата има неподходяща/остаряла версия. Този вид проблеми се отстраняват доста лесно – опитайте да инсталирате над некоректната версия 100% работещи, а ако не помогне – извършете пълно изтриване и инсталирайте софтуера отново.
По-подробно:
Как да изтрием драйверите на видеокартата
Пълна преинсталация на драйверите на видеокартата

Метод 3: Отстраняване на вирусно заразяване
Още по-редкият вариант на софтуерни проблеми може да се нарече активност на злонамерен софтуер – както класически вируси, нарушаващи работоспособността на ОС, така и появилите се относително наскоро криптомайнери (зловреден софтуер, който тайно от потребителя добива криптовалута за злонамерен субект). Методиката за отстраняване на последния тип софтуер се различава от "стандартните" вируси, затова е задължително да се запознаете с съответната статия по следната връзка.
По-подробно: Как да изтрием XMRig CPU Miner
Що се отнася до останалите типове подобен софтуер, стъпките са общи: трябва да проверите Windows с помощта на специални утилити и да опитате с тяхна помощ да изтриете нежеланите програми, а ако не помогне – да се обърнете към специалисти по компютърна сигурност на тематични форуми или просто да преинсталирате операционната система.
По-подробно: Борба с компютърни вируси
