Linux е общо име за семейство операционни системи с отворен код, базирани на ядрото на Linux. Има доста голям брой дистрибуционни комплекти, базирани на него. Всички те, като правило, включват стандартен набор от комунални услуги, програми, както и други собствени иновации. Благодарение на използването на различни настолни среди и добавки, системните изисквания на всеки комплект са малко по-различни, така че е необходимо да ги дефинирате. Днес бихме искали да говорим за препоръчителните параметри на системата, като за пример вземем най-популярните дистрибуции в момента.
Съдържанието
Ще се опитаме да предоставим най-детайлно описание на изискванията за всяка сборка, като вземем предвид възможните замествания на десктоп среди, тъй като това понякога има доста силен ефект върху ресурсите, използвани от операционната система. Ако все още не сте взели решение за дистрибуция, ние ви съветваме да се запознаете с нашата друга статия на следния линк, където ще научите всички най-важни неща за различните изграждания на Linux и ще преминете директно към анализа на оптималните хардуерни параметри.
Вижте също: Популярни дистрибуции на Linux
Ubuntu се счита за най-популярната версия на Linux и се препоръчва за домашна употреба. Сега актуализациите се освобождават активно, грешките се отстраняват и се поддържа стабилната работа на операционната система, така че може да бъде изтеглена безплатно безплатно и инсталирана отделно и заедно с Windows. Когато изтеглите стандартния Ubuntu, можете да го получите в обвивката на Gnome, така че ще ви дадем препоръчителните изисквания, взети от официалния източник.
Тези изисквания са приложими и за черупките - Unity и KDE. Що се отнася до Openbox, XFCE, Mate, LXDE, Просветление, Fluxbox, IceWM - за тях можете да използвате 1 GB RAM и едноядрен процесор с тактова честота от 1.3 GHz.
Linux Mint винаги се препоръчва за начинаещи, за да се запознаят с работата на дистрибуциите на тази операционна система. Изграждането на Ubuntu бе взето за основа, така че препоръчителните системни изисквания са същите като тези, които сте прочели по-горе. Единствените две нови изисквания са видеокарта с поддръжка на разделителна способност поне 1024x768 и 3 GB RAM за обвивката на KDE. Минимумът изглежда така:
Много потребители разглеждат ОС като една от най-красивите. Разработчиците използват своя собствена десктоп обвивка, наречена Phanteon, и затова осигуряват системни изисквания специално за тази версия. На официалния уебсайт няма информация относно минимално необходимите параметри, затова ви препоръчваме да се запознаете с препоръчаните.
Един обикновен потребител на CentOS няма да е много интересен, тъй като разработчиците са го адаптирали специално за сървъри. Има много полезни програми за управление, поддържат се различни хранилища и актуализациите се инсталират автоматично. Системните изисквания тук са малко по-различни от предишните дистрибуции, тъй като собствениците на сървъри ще обръщат внимание на тях.
Не можем да пропуснем операционната система Debian в нашата статия днес, тъй като тя е най-стабилна. Активно бе проверяван за грешки, всички те бяха незабавно отстранени и сега практически липсват. Препоръчителните системни изисквания са много демократични, така че Дебиан във всяка обвивка ще функционира нормално дори при относително слаб хардуер.
Lubuntu е признат за най-леката дистрибуция, защото почти няма подрязана функционалност. Този монтаж е подходящ не само за собствениците на слаби компютри, но и за онези потребители, които са много важни за скоростта на операционната система. Lubuntu използва свободната работна среда LXDE, която ви позволява да подценявате потреблението на ресурси. Минималните системни изисквания са следните:
Gentoo привлича онези потребители, които се интересуват от изучаването на процеса на инсталиране на операционната система и извършването на други процеси. Този монтаж не е подходящ за начинаещ потребител, тъй като изисква допълнително зареждане и конфигуриране на някои компоненти, но все пак ви предлагаме да се запознаете с препоръчаните технически спецификации.
Последните биха искали да обмислят все по-популярната конструкция, наречена Manjaro. Той работи в средата на KDE, има добре развита графична инсталация и не трябва да се инсталира и конфигурира допълнителни компоненти. Системните изисквания са както следва:
Сега сте запознати с хардуерните изисквания за осем популярни Linux дистрибуции на операционни системи. Изберете най-добрата опция въз основа на вашите цели и характеристики, които виждате днес.