Много потребители, изправени пред необходимостта да конфигурират един или друг имейл клиент, се чудят: "Какво е протокол за електронна поща." Всъщност, за да „принуди” такава програма да функционира нормално и след това да я използва удобно, е важно да се разбере коя от наличните възможности трябва да бъде избрана и как тя се различава от останалите. Става въпрос за пощенски протоколи, в тази статия ще бъдат разгледани принципът на тяхната работа и обхват, както и някои други нюанси.

Протоколи за електронна поща

Има три общоприети стандарта за обмен на имейли (изпращане и получаване на имейли) - IMAP, POP3 и SMTP. Има и HTTP, който често се нарича web-mail, но няма пряка връзка с текущата ни тема. По-долу ще разгледаме по-отблизо всеки от протоколите, като дефинираме техните характерни черти и възможни разлики, но първо ще дефинираме самия термин.

Пример за различни протоколи за електронна поща

протокол електронна поща Ако говорим на най-простия и най-разбираем език, това е начинът, по който се осъществява обменът на електронна кореспонденция, т.е. по какъв начин и с какви "спирки" писмото преминава от подателя към получателя.

SMTP (Прост протокол за предаване на поща)

Прост протокол за прехвърляне на поща - така се превежда и дешифрира пълното име на SMTP. Този стандарт е широко използван за изпращане на електронна поща в мрежи като TCP / IP (по-специално, TCP 25 порт се използва за прехвърляне на изходяща поща). Има и по-„нова“ версия - разширение ESMTP (Extended SMTP), прието през 2008 г., въпреки че понастоящем не е отделено от Simple Mail Transfer Protocol.

Схема за имейл на SMTP

SMTP протоколът се използва от пощенски сървъри и агенти за изпращане и получаване на имейли, но клиентските приложения, насочени към обикновените потребители, го използват само в една посока - изпращане на имейли до сървъра за последващото им препредаване.

Повечето приложения за електронна поща, които включват добре познатите Thunderbird на Mozilla , Прилепът !, Microsoft Outlook , за да получават писма, те използват или POP, или IMAP, което ще бъде обсъдено по-късно. С това Клиент на Microsoft (Outluk) за достъп до потребителския акаунт на собствения ви сървър може да използва собствен протокол, но това вече е извън обхвата на нашата тема.

Вижте също: Отстраняване на проблеми с имейли

POP3 (Версия на протокола за пощата)

Третата версия на пощенския протокол (превод от английски) е стандарт на ниво приложение, който се използва от специализиран клиентски софтуер за получаване на електронна кореспонденция от отдалечен сървър, използвайки същия тип връзка, както при SMTP - TCP / IP. Директно в своята работа POP3 използва номер на порт 110, но в случай на SSL / TLS връзка се използва 995.

Схемата на протокола за електронна поща POP3

Както бе споменато по-горе, именно този протокол за поща (като следващия представител на нашия списък) най-често се използва за директно извличане на поща. Не на последно място това се дължи на факта, че POP3, заедно с IMAP, не се поддържа само от повечето специализирани програми за поща, но се използва и от водещи доставчици на подходящи услуги - Gmail , Yahoo !, Hotmail и др.

Забележка: Стандартът в полето е точно третата версия на този протокол. Предходните първи и втори (съответно POP, POP2) се считат за остарели.

Настройте протокол POP в имейл акаунта си

Вижте също: Настройка на поща GMail в пощенския клиент

IMAP (протокол за достъп до интернет съобщения)

Това е протоколът на приложния слой, използван за достъп до кореспонденция по имейл. Подобно на стандартите, разгледани по-горе, IMAP се основава на TCP транспортния протокол, а порт 143 се използва за изпълнение на задачите, които са му зададени (или 993 за SSL / TLS връзки).

Схема за работа с имейл IMAP

Всъщност протоколът за достъп до интернет съобщения предоставя най-широките възможности за работа с писма и директно пощенски кутии, хоствани на централен сървър. Клиентското приложение, което използва този протокол за своята работа, има пълен достъп до електронна кореспонденция, както ако не се съхранява на сървъра, а на компютъра на потребителя.

IMAP ви позволява да извършвате всички необходими действия с писма и пощенски кутии директно на вашия компютър, без да е необходимо постоянно да изпращате прикачени файлове и текстово съдържание на сървъра и да ги изтегляте обратно. Разглежданият по-горе POP3, както вече посочихме, работи малко по-различно, като „изтегля” необходимите данни, когато е свързан.

Конфигурирайте IMAP в имейл акаунта си

Вижте също: Решаване на проблеми при изпращане на имейли

HTTP

Както е посочено в самото начало на статията, HTTP е протокол, който не е предназначен за комуникация по електронна поща. Въпреки това, той може да се използва за достъп до пощенската кутия, съставяне (но не и изпращане) и получаване на имейли. Тоест, той изпълнява само част от функциите, характерни за пощенските стандарти, разгледани по-горе. И все пак, въпреки че често се нарича webmail. Може би някога популярната услуга на Hotmail, която използва HTTP, изигра определена роля в това.

Избор на протокол за електронна поща

Така че, след като се запознахме с това, което представлява всеки от съществуващите поща протоколи, можем спокойно да пристъпим към пряк избор на най-подходящия. Поради посочените по-горе причини HTTP няма интерес в този контекст, а SMTP е фокусиран върху разрешаването на проблеми, различни от тези, представени от обикновен потребител. Следователно, когато става въпрос за настройка и осигуряване на правилната работа на пощенския клиент, трябва да изберете между POP3 и IMAP.

Избиране на протокол за електронна поща при настройка на вашия имейл клиент

Протокол за достъп до интернет съобщение (IMAP)

В този случай, ако искате да имате бърз достъп до всички, дори до най-новите имейли, силно препоръчваме да изберете IMAP. Предимствата на този протокол могат да се отдадат на добре установената синхронизация, която ви позволява да работите с поща на различни устройства - едновременно и на свой ред, така че необходимите букви винаги да са под ръка. Основният недостатък на интернет протокола за достъп до съобщения произтича от особеностите на неговото функциониране и се състои в относително бързото запълване на дисковото пространство.

Конфигуриране на електронна поща чрез протокола за достъп до интернет съобщения (IMAP)

IMAP има и други, не по-малко важни предимства - позволява ви да организирате букви в програмата за поща в йерархичен ред, да създавате отделни директории и да поставяте съобщения там, т.е. Поради това е доста лесно да се организира ефективна и удобна работа с електронна поща. От такава полезна функция обаче произтича още един недостатък - наред с консумацията на свободно дисково пространство, се увеличава натоварването на процесора и RAM. За щастие, това се забелязва само в процеса на синхронизация и само на устройства с ниска мощност.

Протокол 3 на пощата (POP3)

POP3 е подходящ за създаване на клиент за електронна поща в случай, че достъпът до свободно място на сървъра (устройство за съхранение) и висока скорост на работа са от първостепенно значение за вас. В същото време е важно да се разбере следното: като спрете избора си на този протокол, ще се откажете от синхронизацията между устройствата. Това означава, че ако сте получили, например, три букви на устройството номер 1 и ги маркират като прочетени, след това на устройството номер 2, също работи по Post Office Protocol 3, те няма да бъдат маркирани като такива.

Настройка на електронна поща за Post Office Protocol 3 (POP3)

Предимства на POP3 са не само спестяването на дисково пространство, но и липсата на поне малко забележимо натоварване на процесора и оперативната памет. Този протокол, независимо от качеството на интернет връзката, ви позволява да изтеглите цели имейли, т.е. с цялото текстово съдържание и прикачени файлове. Да, това се случва само когато е свързано, но по-функционален IMAP, подлежащ на ограничен трафик или ниска скорост, ще зарежда съобщенията само частично или дори ще показва само техните заглавия и ще остави по-голямата част от съдържанието на сървъра "до по-добри времена".

заключение

В тази статия се опитахме да дадем най-подробния и разбираем отговор на въпроса, какъв е протоколът за електронна поща. Въпреки че са четири, интересът за средния потребител е само два - IMAP и POP3. Първият ще заинтересува онези, които са свикнали да използват поща от различни устройства, да имат бърз достъп до абсолютно всички (или необходими) писма, да ги организират и организират. Вторият е по-фокусиран - много по-бърз в работата, но не позволява да се организира на няколко устройства едновременно.