Една от настройките на BIOS е опцията "SATA Mode" или "On-Chip SATA Mode" . Използва се за настройка на параметрите на SATA контролера на дънната платка. След това анализираме защо може да се наложи да превключвате режими и кой да отговаря на старата и новата компютърна конфигурация.
съдържание
Във всички относително съвременни дънни платки има контролер, който осигурява твърди дискове през интерфейса SATA (Serial ATA). Но не само SATA устройства се използват от потребителите: IDE връзката все още е релевантна (нарича се още ATA или PATA). В тази връзка контролерът на хост системата има нужда от поддръжка за работа с остарелия режим.
BIOS позволява на потребителя да конфигурира режима на работа на контролера в съответствие с наличното оборудване и операционна система. В зависимост от версията на BIOS, стойностите "SATA режим" могат да бъдат основни и разширени. По-долу ще разгледаме и двете.
Сега все по-рядко е възможно BIOS да се изпълни с разширената функционалност на опцията "SATA Mode" . Причината за това е обяснена малко по-късно, но засега нека анализираме основните стойности, които са във всеки вариант на "SATA режим" .
Вижте също: Инсталиране на драйвери за дънната платка
Другите 3 режима са по-малко популярни. Те са в някои BIOS (намиращи се в "SATA Configuration" ), за да елиминират проблемите при използване на старата операционна система:
Вижте също: Свържете втори твърд диск с компютъра
Съвместим режим може да бъде активиран за Windows 2000, XP, Vista, ако например втората операционна система е Windows 95/98 / ME. Това ви позволява да виждате SATA връзката и в двата Windows.
На някои компютри режимът по подразбиране може да бъде настроен на IDE, което, както вече сте разбрали, отдавна е морално и физически неприложимо. По правило това се случва на по-стари компютри, където самите производители включиха IDE, за да предотвратят възможни проблеми с хардуерната и софтуерната съвместимост. По този начин една по-модерна SATA ще работи бавно IDE напълно правилно, но обратното превключване, когато операционната система вече е инсталирана, създава трудности, включително под формата на BSOD.
Вижте също: Активирайте режима AHCI в BIOS
Тази статия приключва. Надяваме се, че сте успели да разберете възможностите на опцията "SATA Mode" и сте могли да персонализирате BIOS за конфигурацията на компютъра и инсталираната операционна система.
Вижте също: Как да ускорим твърдия диск