Има много ситуации, при които компютърът може да работи без инсталирана видеокарта. Тази статия ще обсъди възможностите и нюансите на използването на такъв компютър.

Работа с компютър без графичен чип

Отговорът на въпроса, изложен в темата на статията, ще бъде "да". Но като правило, всички домашни персонални компютри са оборудвани с напълно разгърната дискретна видеокарта или има специално интегрирано видео ядро ​​в централния процесор, което го заменя. Тези две устройства са фундаментално различни в техническо отношение, което се отразява в основните характеристики на видео адаптера: честотата на чипа, размера на видео паметта и много други.

Повече подробности:
Какво представлява дискретната графична карта
Какво означава интегрирана видеокарта

Но все пак те са обединени от основната задача и цел - изхода на изображението на монитора. Това са видеокарти, вградени и дискретни, които са отговорни за визуалния изход на данни, които са вътре в компютъра. Без графична визуализация на браузъри, текстови редактори и други често използвани програми, компютърното оборудване би изглеждало по-малко приятелски настроено към потребителя, напомняйки си някои от първите образци на електронната компютърна технология.

Вижте също: Защо се нуждаете от видеокарта

Както вече споменахме, компютърът ще работи. Тя ще продължи да работи, ако извадите видеокартата от системния елемент, но сега няма да може да покаже изображението. Ще разгледаме вариантите, при които компютърът ще може да покаже картина, без да има инсталирана пълна дискретна карта, т.е. тя все още ще може да се използва напълно.

Интегрирана графична карта

Вграденият чип е устройство, което получава своето име от факта, че може да бъде само част от процесор или дънна платка. В процесора той може да бъде под формата на отделно видео ядро, като използва RAM, за да реши проблемите си. Такава карта няма собствена видео памет. Перфектен като средство за "pereidki" разбивки на главната графична карта или натрупване на пари за модела, от който се нуждаете. За да изпълнявате обикновени ежедневни задачи, като сърфиране в интернет, работа с текст или таблици, такъв чип ще бъде точно.

Процесор с интегрирано видео ядро

Често вградените графични решения могат да бъдат намерени в лаптопи и други мобилни устройства, тъй като те консумират значително по-малко енергия в сравнение с дискретните видео адаптери. Най-популярният производител на процесори с интегрирани видео карти в тях е Intel. Интегрираната графика идва под търговската марка "Intel HD Graphics" - най-вероятно често сте виждали такова лого на различни лаптопи.

Емблема на Intel HD графика

Чип на дънната платка

Сега, такива случаи на дънни платки за обикновените потребители са рядкост. Малко по-често те биха могли да се намерят преди около пет или шест години. В дънната платка интегрираният графичен чип може да бъде разположен в северния мост или да бъде споен на повърхността му. Тези дънни платки, в по-голямата си част, се правят за сървърни процесори. Ефективността на такива видео чипове е минимална, тъй като те са предназначени изключително за показване на някои примитивни черупки, в които трябва да въведете команди за контрол на сървъра.

Интегрирана графична дънна платка

заключение

Това са опциите за използване на компютър или лаптоп без видеокарта. Така че, ако е необходимо, винаги можете да преминете към интегрирана видеокарта и да продължите да работите на компютъра, защото почти всеки модерен процесор я съдържа сам по себе си.