TeamSpeak

TeamSpeak е най-близкият аналог на Discord с приблизително същата функционалност, но в малко опростен интерфейс. Тук няма да видите огромно количество настройки на външния вид, различни теми от трети разработчици, не можете да промените цвета на никнейма или да зададете статус с емоджи. Въпреки това, TeamSpeak отлично изпълнява основната си задача — осигуряване на комуникация между двама или повече потребители. Все още активно се използва като средство за общуване в игри, дори на професионалната сцена (в Counter-Strike: Global Offensive и други). Потребителят има възможност да създаде собствен сървър с необходимото количество гласови и текстови канали. Права за достъп също се настройват, което помага при разпределението на нещо подобно на роли на управлявания сървър. За съжаление, TeamSpeak не предоставя средство за видеовръзка, така че общуването е възможно само с глас или текст.

Използването на програмата TeamSpeak като аналог на Discord

Що се отнася до създателите на сървъри, TeamSpeak не предлага толкова широка функционалност, каквато има в Discord. Налични са само основни елементи за управление на участниците и добавените канали, така че макар и да не е възможно да се организира работата на сървъра в детайли, основните цели са напълно реализуеми. В интернет можете да намерите различни ботове за TS, които са основното средство за разширяване на списъка с възможности. Някои от тях служат за модерация, например, изхвърляйки AFK-потребители, автоматично разпределяйки участниците по групи или изпращайки различни уведомления. Има и музикални ботове, които възпроизвеждат различни композиции на сървъра, а управлението им се осъществява по подобен начин, както в Discord.С останалите функции на това решение предлагаме да се запознаете с пълния преглед на нашия сайт.

Свали TeamSpeak

Ако вече сте запознати с Discord и търсите по-прост аналог за замяна, в TS няма да имате трудности да се научите бързо, а на всички начинаещи потребители препоръчваме да прочетат друг материал, посветен на разглеждането на основните функции на този софтуер. Можете да преминете към него, като кликнете върху следващото заглавие.

Повече информация: Как да използвате програмата TeamSpeak

Skype

Разбира се, много потребители знаят за съществуването на Skype, но далеч не всички го разглеждат като възможна алтернатива на Discord. Skype е отличен за тези, на които им е необходима просто организация на групови или лични разговори с други участници, било то видеовръзка с микрофон, гласов вход или текст. За използване по време на онлайн игри този софтуер също е подходящ, но е по-взискателен към стабилна интернет връзка и не позволява използването на режим на радиостанция или активиране по глас, тоест микрофонът винаги ще бъде включен. Освен това, Skype не поддържа създаването на сървъри, в него има само общи текстови чатове, а разговорите се провеждат в режим на конференция. Затова, ако търсите замяна с възможност за създаване на сървъри, определено пропускайте този вариант, защото той не отговаря на това условие.

Използването на програмата Skype като аналог на Discord

Понякога Discord се използва и в учебни, работни цели, тъй като там можете да провеждате разговори в формат на конференция, да създавате за това отделни стаи и да осигурявате други удобни условия. Skype също може да се справи с това, но с едно ограничение, а именно отсъствието на система за сървъри. Вместо това се предлага да се създават отделни чатове за всяка група лица, а добавянето на участници в групов разговор трябва да се извършва ръчно.Има поддръжка на външни приложения, които обикновено действат като средство за интеграция с микрофон или уеб камера, изкривявайки гласа или заменяйки изображението, а специални ботове или плъгини не са налични.

Свали Skype

Дори начинаещ потребител ще се справи с общия принцип на взаимодействие със Skype, а по-долу има линк към допълнителен материал по тази тема, където са описани дори най-неочевидните моменти, които могат значително да улеснят организацията на работния процес в програмата.

Повече информация: Използване на програмата Skype

Zoom

Zoom наскоро започна да набира популярност като програма за организиране на масови конференции. В момента тя активно се използва от милиони потребители по целия свят за дистанционно обучение, провеждане на работни или развлекателни събития. Струва си да се обърне внимание на това решение в ситуация, когато сте използвали Discord изключително за видеовръзка, общувайки с колеги, преподаватели или приятели. Zoom е напълно ориентиран към провеждането на подобни конференции, а за потребителя, който ще бъде администратор, са налични множество настройки. Основната особеност е, че всички тези предварителни настройки се извършват на официалния сайт, където се създава самата конференция. Това е отделна тема за разговор, тъй като разговорът може да бъде предварително планиран и стартиран автоматично, да се назначи парола за него и да се получи уникален токен, използван за авторизация. Това ще позволи едновременно да се осигури безопасността на заседанието и да се разпространят данните за вход между всички бъдещи участници.

Използването на програмата Zoom като аналог на Discord

Възможно е да сте получили впечатление, че Zoom е подходящ само за обаждания с видео, но това не е така. Разбира се, тук изобщо не е необходимо да включвате уеб камерата и можете да се справите само с гласова връзка, паралелно стартирайки игра, но тогава натоварването на компонентите ще бъде малко по-високо, отколкото при работа с гореспоменатите програми. Освен това в Zoom има и текстови чатове, където потребителите общуват помежду си, предварително добавяйки се в списъка с контакти. Тук той е единствената алтернатива на функцията "Приятели", която съществува в Discord.Логично е, че не може да се говори за сървъра и ролите, както и за използването на ботове за разширяване на общата функционалност, но това решение е подходящо за съвместно гледане на филми или игра на мафия и се справя с това не по-лошо от своя конкурент.

Свали Zoom

Отбелязваме, че Zoom се поддържа и на мобилни устройства практически с същия набор от функции. Разширени инструкции за правилната инсталация на всяка от наличните версии можете да намерите в една обща статия на нашия сайт, като последвате линка по-долу.

Повече информация: Инсталиране на приложението Zoom в среда Windows, Android и iOS

Mumble

Ако търсите прост софтуер за комуникация по време на игри, работещ с минимално забавяне и ниско натоварване на операционната система, обърнете внимание на Mumble. Това решение е много подобно на вече разгледания TeamSpeak, но разработчиците са го опростили, предоставяйки на потребителите основен набор от инструменти и функции. В Mumble няма сървъри, а комуникацията се осъществява само на канали от различен тип. Чрез специална форма можете да създадете постоянен, временен канал или свързани, което представлява нещо подобно на сървър, но функционира по малко различен принцип. Сървърите са представени в глобален мащаб: Европа, Азия, Африка, Океания, Северна и Южна Америка. Всеки потребител при създаването на какъвто и да е тип канал избира сървър, който е най-близо, осигурявайки по този начин най-добро свързване.

Използването на програмата Mumble като аналог на Discord

Действията на каналите са стандартни — потребителите въвеждат името и паролата на канала, след което успешно се свързват и могат да започнат комуникация. Администраторът на канала управлява разрешенията за всеки участник с помощта на специален набор от вградени функции, за които разработчиците подробно разказват на главната страница на своя сайт. Налични са потребителски команди, които се въвеждат в чата и са предназначени за бързо изпълнение на определени действия. Една от интересните особености на Mumble е позиционирането на звуците в играта, тоест ако някой от играчите говори в микрофона, неговият глас се предава в съответствие с разположението на персонажа в играта (ако играта го поддържа). Mumble има отворен код, разпространява се безплатно, активно се развива от разработчиците и показва едни от най-добрите резултати по минимално натоварване на ОС и изисквания за скорост на интернет.Ако това решение ви е заинтересувало, изтеглете го и опитайте да замените Discord по време на комуникация в игри или за други цели.

Element

Element — не е най-известната програма, предлагаща функции на месинджър, но има сходства в реализацията на сървъри с Discord, затова тя е включена в нашия днешен преглед. Дори при първия поглед на интерфейса на този софтуер вече могат да се забележат някои подобни моменти, включително разположението на списъка с налични сървъри и организирането на чатове там. Основната функция на Element е осигуряване на текстова комуникация между отделни потребители и участници в една стая. В тези стаи, които са подобие на канали, може не само да се пише, но и да се провеждат както гласови, така и видео разговори. За съжаление, няма разпределение на типове стаи, затова ще се наложи да комбинирате различни видове разговори в едни и същи или устно да се договаряте с участниците за тяхното използване.

Използването на програмата Element като аналог на Discord

Разработчиците активно работят по подобряване на продукта си и са създали няколко различни версии, предназначени за определени категории потребители. В безплатната версия има всичко необходимо за комфортна комуникация и дори повече. PRO-версията се предлага с отделен сървър, антивирус, различни протоколи за защита и сменяем DNS-сървър, което е подходящо само за компании и собственици на персонални сървъри, желаещи да разположат подобен софтуер и да разпространят лиценза му между всички участници. Тази лицензия се разпространява по абонаментен тип, затова ще се наложи да плащате за нея всеки месец или годишно. Разбира се, на обикновения потребител едва ли ще му е необходима, затова може да не се притеснява и да се справи със стандартната версия.

Преминете към изтегляне на Element от официалния сайт

Zulip

Програмата с име Zulip е най-близкият аналог на Discord по отношение на организацията на сървъри и канали на тях, но поддържа само текстови чатове. Друго сходство е поддръжката на блокове с код на различни програмни езици, тоест синтаксисът ще бъде подсветен (в Discord също го има). Това позволява на групи програмисти, които работят по един проект, или на служители на една компания да обменят фрагменти от код и веднага да ги преглеждат в удобен формат без предварително прехвърляне в среда за разработка.

Използването на програмата Zulip като аналог на Discord

Разпределението на каналите на сървърите се извършва точно така, както е реализирано и в Дискорд, с което можете да се уверите, като погледнете скрийншота по-горе. Съответно, можете да създавате неограничен брой различни теми за общуване на един сървър, без да запълвате една беседа. Между другото, ако сте натрупали много съобщения за деня и влизате веднъж на ден, за да ги прочетете всички, можете да стартирате функцията за автоматично възпроизвеждане под формата на GIF. Така без излишни затруднения ще прочетете всичкото съдържание, което постепенно се показва на екрана. За обикновените потребители Zulip е безплатен, а закупуването на една от версиите му под формата на абонамент е необходимо само за големи компании и за тези, които искат да съхраняват повече съобщения в историята на търсенето и да получат повече място за съхранение на файлове.

Преминете към изтегляне на Zulip от официалния сайт

Rocket.chat

Rocket.chat — месинджър с отворен код, който преди беше достъпен единствено в уеб режим, но разработчиците решиха да направят и десктоп приложение. Сега този софтуер може да изтегли всеки желаещ, да премине процедурата по регистрация и да започне да го използва. Благодарение на отворения код Rocket.chat е безплатен и поддържа потребителски API, които можете да намерите в интернет и да разширите функционалността на софтуера или дори да я интегрирате в друг свой проект (актуално за разработчиците на софтуер). В този софтуер присъства всичко необходимо за комфортно общуване: разпределение на лични и групови чатове, възможност за добавяне на приятели, видео и аудиовръзки, а не просто изпращане на съобщения.

Използването на програмата Rocket.chat като аналог на Discord

На скрийншота по-горе виждате вече познатото разпределение по сървъри, канали и отделни чатове с потребители. Съответно, обменът на файлове също е наличен, както и възможността за изпращане на записани гласови съобщения. Поради спецификата на работата си Rocket.chat не е напълно подходящ за общуване по време на игри, тъй като му липсва поддръжка на различни режими на въвеждане и първоначално разработчиците не са предвидили реализирането на подобни функции, не стремейки се към минимизиране на забавянето по време на паралелна употреба на няколко програми.Въпреки че не сте планирали да общувате в игрите, определено си струва да обърнете внимание на Rocket.chat, като разгледате основните му възможности на официалния сайт.

Преминете към изтегляне на Rocket.chat от официалния сайт

Ventrilo

Ventrilo е сравнително старо софтуерно решение, но все още се поддържа от разработчиците. То е предназначено изключително за гласово общуване както между двама души, така и в групи. Идеално е за координиране на действия в онлайн игри, осигурявайки минимална латентност и не твърде високи изисквания към скоростта на интернет връзката. Няма огромно количество настройки, които биха били полезни при управлението на сървъри, а те са създадени изцяло с цел опростяване на процеса на свързване и конфиденциалност на разговора. Получавате минимален набор от необходими функции, но достатъчно настройки, включващи: различни режими на активиране на микрофона и регулиране на звука, редактирани горещи клавиши, управление на свързаните устройства и вграден оверлей.

Използването на програмата Ventrilo като аналог на Discord

Между другото, оверлеят е отличен инструмент, отсъстващ в описаните по-рано програми. Чрез него можете да видите броя на свързаните към сървъра хора и кой точно от тях в момента говори. Взаимодействието с всеки участник в стаята става поотделно, можете да ги заглушите, да отворите частен чат или да изпратите покана. Една от интересните функции е записването на разговорите, което позволява да ги слушате след приключване на беседата. Администраторът на сървъра има стандартни права за заглушаване, изключване на участници или добавяне на такива в списъка с блокирани за постоянно ограничаване на достъпа до стаята.

Garena Plus

Последната програма в нашия обзор на аналогите на Discord. Garena Plus е геймърска платформа, предназначена за социално взаимодействие и създаване на отделни стаи при кооперативна игра в поддържани приложения. Важно е да уточним, че някои функции присъстват само при определени игри: например, създаване на частни стаи, бързо добавяне на участници за игра. Основното предназначение на Garena Plus е осигуряване на взаимодействие между играчите в едно лоби, което се създава от избрания администратор.След това можете да се свържете с房ата в играта и да започнете съвместно преминаване, като същевременно общувате в гласовия чат.

Използването на програмата Garena Plus като аналог на Discord

Текстовите разговори също се поддържат тук и можете да изберете глобално лоби на една от добавените игри, за да завържете нови запознанства или просто да обсъдите вътрешни моменти. Garena Plus не е много популярен сред геймърите, затова някои сървъри понякога остават празни, но ако планирате да играете само с приятели, това няма да бъде голям недостатък за вас. Програмата не е взискателна към компютърното "железо" и практически не натоварва системата, затова може да бъде стартирана паралелно с други приложения и да не предизвиква случайни забивания дори на слаби компютри.

Преминете към изтегляне на Garena Plus от официалния сайт