Когато устройствата работят на почти всяка платформа, включително Android, един от основните проблеми и причини за значително намаляване на производителността са вирусите и други зловредни програми. Можете да се отървете от това с помощта на много специални приложения, но смартфоните и таблетите не предоставят стандартни инструменти за това. В хода на нашата статия днес ще говорим за няколко подходящи варианта за сканиране на вируси с възможност за последващо премахване на Android.
съдържание
Въпреки високата популярност на платформата Android, за нея няма толкова много вируси, колкото постоянно се пуска за компютри с Windows. Най-често заразата се причинява по вина на собственика, който случайно или умишлено е изтеглил файлове от интернет, игнорирайки известията за защита на браузъра и акаунта в Google. Ето защо, ако нямате антивирус, опитайте се предварително да идентифицирате и изхвърлите други причини за неизправности на смартфона, тъй като изборът на софтуер и проверката може да отнеме много време.
Повече подробности: Имам ли нужда от антивирус за моя телефон с Android?
Най-простият и най-важното надежден метод е да използвате антивирусен софтуер на вашия компютър. За тези цели ще трябва да свържете Android устройството към компютъра чрез USB кабел и, ако е възможно, да предоставите RTH права. За всичко, което може да е важно в процеса на проверка, описахме в следващите инструкции.
Повече подробности:
Как да проверите телефона си за вируси чрез компютър
Методи за проверка на системата за вируси без антивирус
В Интернет има много специални онлайн услуги, които предоставят инструменти за проверка на операционната система и само файлове, преди да бъдат изтеглени в паметта на смартфона. Както в случая с предишния метод, този метод е универсално решение, което е еднакво ефективно за компютър и устройство с Android. Освен това, ако е необходимо, и двете решения могат да се комбинират помежду си за по-голяма надеждност.
Повече подробности: Начини за проверка на системата за вируси онлайн
Една от малкото стандартни опции, които си струва да се отбележи, е Play Protection, която по подразбиране е интегрирана в приложението Google Play Store , Чрез използването на такъв софтуер устройството и инсталираните приложения ще бъдат постоянно проверявани за заплахи и блокирани, ако се открие подозрителна активност. За да използвате този инструмент, е достатъчно да разрешите чрез акаунт в Google и да актуализирате Play Market до последната актуална версия.
Повече подробности:
Влезте в Google на устройства с Android
Методи за актуализиране на Google Play Store
В резултат системата за защита ще работи както трябва, анализира паметта на телефона и, ако е необходимо, уведомява за злонамерен софтуер.
На страницата Защита на играта винаги можете ръчно да стартирате проверка на приложения и системи, като щракнете върху иконата за актуализация. Процедурата отнема различно време в зависимост от устройството, размера на приложението и много други критерии, но гарантира висока надеждност.
В Play Store, наред с други приложения, има много големи антивирусни програми и по-малки помощни програми, предназначени да сканират Android устройство за вируси. Един от такъв софтуер е Master Master, който заема минимум място в паметта, не зарежда системата, но позволява доста ефективно сканиране.
Изтеглете Master Master Security от Google Play Store
Сега на главната страница ще се появи зелен статус, потвърждаващ липсата на вируси. За да направите повторен анализ в бъдеще, използвайте бутона Проверка .
Предимството на приложението е липсата на изисквания за придобиване на лиценз, поради което можете да използвате всички софтуерни функции безплатно. Заедно с ефективността това прави Master Security една от най-добрите възможности.
Понастоящем инструментите за защита от вируси Dr.Web вероятно са най-известната опция, тъй като ви позволяват да сканирате не само офлайн, но и онлайн. В случая на Android-устройства за тези цели има отделно приложение в два варианта: платено и безплатно. За да сканирате телефона за инфекция, достатъчно е да се ограничите до леката версия.
Изтеглете Dr.Web Light от Google Play Store
След това устройството ще започне сканиране според избрания тип. Пълната версия отнема най-дълго време, тъй като проверява не само вътрешната и външната памет, но и данните, които не са достъпни за гледане.
Следвайки точно препоръките, лесно можете да намерите вируси, ако има такива, и можете да изтриете нежелани файлове. В допълнение можете също така да обърнете внимание на антивирусите, които гарантират постоянна защита срещу злонамерен софтуер.
Повече подробности: Най-добрите антивируси за Android
Често проверката на вашия телефон за вируси може да бъде неубедителна, тъй като злонамереният софтуер се дегизира като безобидни процеси, всъщност забавя устройството. Ако вашият смартфон започне да работи бавно, прочетете препоръките за този случай.
Прочетете още: Какво да направите, ако се забави телефонът или борд на Android
Друга, но по-малко очевидна опция са вирусите, които събират информация, като същевременно почти не зареждат операционната система. Особено ярък пример е SMS вирусът, чието търсене и премахване бяха описани в следващите инструкции.
Повече подробности: Премахване на SMS вирус на Android
Един от най-радикалните начини за обезсилване на ефектите на повечето вируси е почистване на вътрешната памет. Този подход е перфектен в случаите, когато са открити вируси, но вече са успели да повредят системните файлове, причинявайки критични грешки в смартфона. Темата за възстановяване на настройките е описана подробно отделно, но не забравяйте да вземете предвид последствията, преди да следвате препоръките.
Повече подробности: Как да възстановите Android телефона до фабрично състояние
Основната гаранция за липсата на вируси по телефона така или иначе е изтеглянето на файлове от надеждни източници. Предприетите действия ще бъдат повече от достатъчни за проверка и премахване на всички възможни уязвимости и затова завършваме тази статия.