Много от нас често забелязват, че след дълга работа на компютъра, очите започват да болят и дори вода. Някои хора смятат, че това е продължителността на употребата на устройството. Разбира се, ако седнете зад любимата си игра или просто работите твърде дълго, очите ви ще уловят така или иначе. Обикновено причината е неправилната конфигурация на монитора.
Може би с вас един ден се е случило нещо, че когато използвате друго устройство, нямаше дискомфорт за часове, а когато се върнете за колата си, започва болка в очите. Ако сте били свидетели или участници в такава история, тогава е в лоша настройка на дисплея. Лесно е да се предположи, че пренебрегването на това не води до най-приятните последици за здравето. Ето защо е много важно да се спазват всички необходими норми, които ще обсъдим в тази статия.
съдържание
Персонализирането на дисплея на компютъра не е ограничено до един инструмент. Това е цял набор от различни индикатори - от разделителна способност до калибриране. Те са напълно независими един от друг и са инсталирани отделно.
Преди всичко трябва да се уверите, че е инсталирана правилната резолюция, която съответства на техническите спецификации. Те могат да бъдат намерени в кутията на устройството, но като правило този индикатор трябва да бъде определен и инсталиран автоматично.
С неразбираемо размазване, както и с неестествено съотношение на екрана, трябва да зададете разделителната способност, на която е проектиран мониторът. Като правило може лесно да се направи от работния плот на компютъра. За да направите това, щракнете с десния бутон върху свободната зона на работния плот и изберете елемента "Настройки на екрана" .
В менюто, което се отваря, изберете желаната разделителна способност. Ако не знаете индикатора, за който е проектиран дисплеят, задайте препоръчителната опция за системата.
Прочетете повече: Програми за промяна на резолюцията на екрана
Не всеки знае, че честотата на актуализиране на монитора също е много важна за очите. Този индикатор определя скоростта, с която се актуализира картината на дисплея. За съвременните LCD монитори трябва да е 60 Hz. Ако говорим за остарели "дебели" монитори, които се наричат монитори с електронен лъч, тогава е нужна скорост на опресняване от 85 Hz.
За да видите и промените тази честота, е необходимо, както при настройката на резолюцията, да въведете параметрите на екрана.
В това меню отидете на "Свойства на графичния адаптер".
Отидете в раздела "Монитор" , задайте необходимия индикатор за тази настройка.
Друга важна настройка, която може да повлияе на комфорта на очите при работа с компютъра, е яркост и контраст. По принцип няма зададен конкретен индикатор при настройването на тези елементи. Всичко зависи от нивото на осветяване на стаята и индивидуалната визия на всеки. Следователно, трябва да го персонализирате, опитвайки се да установите удобна опция.
Обикновено тази опция се настройва, като се използва специален бутон на монитора или комбинация от горещи клавиши в лаптопа. Във втория случай обикновено е необходимо да фиксирате " Fn " и да регулирате яркостта, като използвате стрелките на клавиатурата, но всичко зависи изцяло от модела на устройството. Можете също така да използвате една от специализираните програми.
Урокът: Промяна на яркостта в Windows 10
Между другото, понякога има ситуация, при която правилното калибриране на екрана е повредено. В резултат на това цветовете и всички изображения не се показват правилно на дисплея.
Ръчното калибриране на монитора не е толкова лесно, защото Windows няма вградени инструменти за тази цел. Има обаче голям брой програми, които решават този проблем в автоматичен режим.
Прочетете още: Калибриращ софтуер за монитор
Освен неправилно регулиране на монитора, дискомфорт и болка в очите могат да се появят по други причини, които не зависят от устройството. Ако всички предишни препоръки не ви помогнаха, най-вероятно това е в едно от следните неща.
Първо, трябва да помните, че в края на краищата мониторът не е толкова безопасен за човешкото око, ако става дума за неговата продължителна употреба. Всеки специалист в това поле е готов да потвърди, че когато работите с всеки дисплей, независимо дали е компютър, телефон или телевизор, трябва да правите редовни почивки. По-добре на всеки 45 минути, за да се даде на тялото няколко минути почивка, подкрепяйки го със специални упражнения, вместо да рискува собственото си здраве.
Друга причина, която може да причини болка в очите, е неправилното осветление на стаята, където се намира компютърът. Като минимум не се препоръчва да гледате на дисплея на монитора, когато светлината е изключена напълно, тъй като очите стават още по-напрегнати и бързо се уморяват. Плюс това, работата при липса на осветление ще бъде доста неудобно. Светлината трябва да е достатъчно ярка, но не пречи на гледането.
Освен това е необходимо мониторът да бъде поставен по такъв начин, че да не падне директни лъчи на слънцето върху него и да не се създава отблясъци. Също така, не трябва да има прах или други смущения.
Този фактор също играе важна роля. Най-вероятно вече сте чували повече от веднъж, че трябва да следвате правилата за безопасно кацане пред компютъра, за да можете да работите удобно зад себе си. Мнозина пренебрегват тези правила и това е голяма грешка.
Ако не следвате диаграмата, показана на снимката, може да имате проблеми не само с визия и удобство, но и в други части на тялото си.
Така че има много фактори, които могат да застрашат не само удобното използване на персонален компютър, но и здравето на неговия потребител. Ето защо е много важно да проучите подробно и да се възползвате от всички съвети, които са описани в тази статия.