Сред изобилието от програми, предназначени за създаване на музика, неопитен потребител на персонален компютър, може да се изгуби. Към днешна дата, работни станции за цифров звук (това е, което се нарича софтуер), има няколко, поради което не е толкова лесно да се реши изборът. Едно от най-популярните и пълнофункционални решения е Reaper. Това е изборът на тези, които искат да извлекат максимална полза от минималната сума на програмата. Това работно място може с право да се нарече "всичко в едно" решение. За това, което е толкова добра, ще ви кажа по-долу.

Препоръчваме ви да се запознаете с: Софтуер за редактиране на музика

Редактор на мултитъч

Основната работа в "Рипър", включваща създаването на музикални части, се извършва на парчета, които могат да бъдат толкова много, колкото искате. Трябва да се отбележи, че песните в тази програма могат да бъдат вложени, т.е. можете да използвате няколко инструмента на всяка от тях. Звукът на всеки от тях може да се обработва самостоятелно, а също така и от една песен е възможно свободно да се зададе изпращането към всяка друга.

Редактор на мултитрака в Reaper

Виртуални музикални инструменти

Като всеки DAW, Reaper съдържа в арсенала си набор от виртуални инструменти, с които можете да предписвате (свирите) части от барабани, клавиатури, струни и т.н. Всичко това, разбира се, ще бъде показано в редактор на няколко реда.

Виртуални музикални инструменти в резачка

Както при повечето подобни програми, за по-удобна работа с музикални инструменти има прозорец за пиано, в който можете да предписвате мелодия. Този елемент в Riper е много по-интересно, отколкото в Ableton Live и има нещо общо с това в FL Studio ,

Пиано ролка в жътварка

Интегрирана виртуална машина

На работното място е вградена виртуална JavaScript машина, която предоставя на потребителя допълнителни функции. Това е софтуерен инструмент, който компилира и изпълнява изходния текст на приставките, което е по-разбираемо за програмистите, но не за обикновените потребители и музиканти.

Интегрирана виртуална машина в Reaper

Името на такива приставки в Reaper започва с буквите JS, а в инсталационния пакет на програмата има доста такива инструменти. Техният контрагент е, че изходният текст на плъгина може да се променя в движение и направените от вас промени ще влязат в сила незабавно.

Интегрирана виртуална машина (инструменти) в Reaper

миксер

Разбира се, тази програма ви позволява да редактирате и обработвате звука на всеки музикален инструмент, предписан в редактора на множество заглавия, както и целия музикален състав като цяло. За да направите това, Reaper предлага удобен миксер, по каналите, на които са насочени инструментите.

Смесител в резачка

За подобряване на качеството на звука в тази работна станция има голям набор от софтуер, включително еквалайзери, компресори, ревербери, филтри, забавяне, терена и много други.

Редактиране на пликове

Връщайки се към редактора на мултитраки, заслужава да се отбележи, че в този прозорец Ripper можете да редактирате пликовете на аудио за толкова много параметри. Сред тях са параметрите на обема, панорамата и MIDI, насочени към конкретна траектория на приставката. Редактируемите секции на пликовете могат да бъдат линейни или да имат гладък преход.

Редактиране на пликовете в резачка

Поддръжка и редактиране на MIDI

Въпреки малкия си размер, Reaper все още се счита за професионална програма за създаване на музика и редактиране на аудио. Е съвсем естествено, че този продукт поддържа работа с MIDI за четене и писане, и дори с широките възможности за редактиране на тези файлове. Освен това файловете MIDI тук могат да бъдат на една и съща писта с виртуални инструменти.

Поддръжка и редактиране на MIDI в Reaper

Поддръжка на MIDI устройства

Тъй като говорим за MIDI поддръжка, заслужава да се отбележи, че Riper, като самоуважаващ се DAW, също така поддържа връзката на MIDI устройства, които могат да бъдат клавиатури, барабани и други подобни манипулатори. Чрез това оборудване можете не само да възпроизвеждате и записвате мелодии, но и да контролирате различни копчета и копчета в програмата. Разбира се, първо трябва да конфигурирате свързания инструмент в параметрите.

Поддръжка на MIDI устройства в Reaper

Поддръжка на различни аудио формати

Reaper поддържа следните аудиофайлове: WAV, FLAC, AIFF, ACID, MP3, OGG, WavePack.

Поддръжка за приставки от трети страни

Понастоящем нито една цифрова аудио работна станция не се ограничава единствено до набор от собствени инструменти. Ripper също не е изключение - тази програма поддържа VST, DX и AU. Това означава, че функционалността му може да бъде разширена за сметка на добавки от трети страни на форматите VST, VSTi, DX, DXi и AU (само за Mac OS). Всички те могат да действат като виртуални инструменти и инструменти за обработка и подобряване на звука, използван в миксера.

Поддръжка за добавки от трети страни в Reaper

Синхронизиране със звукови редактори на трети страни

Reaper може да бъде синхронизиран с друг подобен софтуер, включително Sound Forge, Adobe Audition , Безплатен аудио редактор и много други.

Поддръжка на технологията ReWire

В допълнение към синхронизирането с подобни програми, Riper може да работи и с приложения, които поддържат и работят въз основа на технологията ReWire.

Поддържайте технологията ReWire в Reaper

Записвайте аудио

Reaper поддържа записване на аудио от микрофон и други свързани устройства. По този начин една от песните на редактора с множество песни може да записва аудио сигнал, идващ от микрофон, например от глас или от друго външно устройство, свързано към компютър.

Записвайте аудио в Reaper

Импортиране и експортиране на аудио файлове

Подкрепата за аудио формати беше посочена по-горе. Използвайки тази функция на програмата, потребителят може да добави звуци (проби) от трети страни към нейната библиотека. Когато трябва да запазите проекта не във формат на Ripper, а под формата на аудио файл, който можете да слушате в който и да е музикален плейър, трябва да използвате функциите за експортиране. Просто изберете желания формат на песента в този раздел и го запазете в компютъра.

Импортиране и експортиране на аудио файлове в Reaper

Предимства:

1. Програмата заема минимално пространство на твърдия диск, като същевременно разполага с много полезни и необходими функции за професионална работа със звук.

2. Опростен и удобен графичен интерфейс.

3. Междуплатформа: Работната станция може да бъде инсталирана на компютри с Windows, Mac OS, Linux.

4. Повторно извършване на няколко действия на ниво потребител.

недостатъци:

1. Програмата се заплаща, валидността на версията за оценка е 30 дни.

2. Интерфейсът не е русифициран.

3. При първото стартиране е необходимо да копаете дълбоко в настройките, за да го подготвите за работа.

Програмата Reaper, чието име е съкращение на английската бърза среда за аудио производствено инженерство и запис, е отличен инструмент за създаване на музика и редактиране на аудио файлове. Един набор от полезни функции, който включва този DAW, е впечатляващ, особено предвид малкия му размер. Програмата е търсена от много потребители, които създават музика у дома. Ако се използва за такива цели, зависи от вас, можем да препоръчаме Riper само като продукт, който наистина заслужава внимание.

Изтеглете пробна версия на Reaper

Изтеглете последната версия на програмата от официалния сайт