Твърдият диск (HDD) е едно от най-важните устройства в компютъра, защото съхранява данни за системата и за потребителя. За съжаление, като всяка друга техника, устройството не е издръжливо и рано или късно може да се провали. Най-големият страх в случая е частичната или пълната загуба на лична информация: документи, снимки, музика, работа или учебни материали и т.н. Този резултат не е задължително да е причинен от отказ на диска: случайно форматиране (например при преинсталиране на операционната система) файлове, които по-късно са необходими - не рядко случаи.
Някой предпочита да се обърне незабавно към специалисти за предоставяне на такава услуга като възстановяване на изтрити данни от твърдия диск. Но това не е евтина услуга и не е достъпна за всички. В този случай има алтернативен начин - самовъзстановяването с помощта на специални програми.
съдържание
Има платени и безплатни програми, които възстановяват загубени данни в резултат на форматиране, изтриване на файлове или проблеми с устройството. Те не гарантират 100% възстановяване, защото всеки такъв случай е уникален и шансът зависи от няколко фактора:
За да възстановите файл, изтрит преди месец, ще бъде много по-труден от вчера.
Дори след изтриването на файлове от кошчето те всъщност не се изтриват, а просто се скриват от очите на потребителя. Пълно изтриване се случва, може да се каже, да се презаписват старите файлове с нови. Това означава, че записвате нови данни върху скритите. И ако секторът със скрити файлове не е презаписан, тогава шансовете за възстановяването му са много по-високи.
Въз основа на предходния параграф относно ограничаването искам да изясня. Понякога много кратък период е достатъчен, за да се възстанови успешно възстановяването. Например, ако на диска няма достатъчно свободно място и след изтриването сте запазили активно нови данни на диска. В този случай те ще бъдат разпределени между свободните сектори, където информацията, необходима за възстановяване, е била предварително съхранена.
Важно е твърдият диск да няма физически повреди, което също води до проблеми при четене на данните. В този случай е много по-трудно да се възстановят и може да са неефективни. Обикновено такъв проблем се отнася до специалисти, които първо поправят диска и след това се опитат да получат информация от него.
Вече многократно сме прегледали програмите, които се използват за тази цел.
Прочетете повече: Най-добрите програми за възстановяване на изтрити файлове от твърдия диск
В статията ни за преглед на популярната програма Recuva ще намерите и връзка към урока по възстановяването. Популярността му е спечелила програмата не само заради производителя (друг популярен продукт - CCleaner ), но и поради простотата. Дори и начинаещ, който се страхува от такива процедури, като огън, може лесно да възстанови файлове от много популярни формати. Но в някои случаи Recuva е безполезна - ефективността му е видима само когато след изваждането от задвижването няма почти никакви манипулации. Така че, след тестването на бързото форматиране, той успя да възстанови ~ 83% от информацията, която е добра, но не е добра. Винаги искаш повече, нали?
Някои от безплатните програми не се държат много добре. Сред недостатъците на използването на такъв софтуер могат да бъдат идентифицирани:
Следователно потребителят има две възможности:
Сред безплатните продукти програмата R.Saver се оказа много добра. За това вече казахме на нашия сайт. Защо е:
Програмата не изисква инсталиране, което, между другото, е много внимателно и удобно - така че инсталационният процес няма да напише нови данни за старите, което е много важно за успешното възстановяване.
Най-доброто от всичко, ако изтеглите програмата на друг компютър (лаптоп, таблет / смартфон) и през USB, изпълнете r.saver.exe от пакета , в който не е опакована .
Основният прозорец е разделен на две части: отляво са свързани устройства, отдясно - информация за избрания диск. Ако даден диск е бил разделен на няколко дяла, всички от тях също ще бъдат показани отляво.
Основният прозорец е разделен на две части: отляво са свързани устройства, отдясно - информация за избрания диск. Ако даден диск е бил разделен на няколко дяла, всички от тях също ще бъдат показани отляво.
В резултат на сканирането ще се покаже структурата на дървото вляво и списъкът с намерени данни вдясно. Можете да търсите файлове по два начина:
Силно се препоръчва да не се запазват данните на същия диск отново. Използвайте външни устройства или друг твърд диск за това. В противен случай можете напълно да загубите всички данни.
За да запазите един файл, изберете го и кликнете върху бутона " Запазване на избрания файл".
Понякога R.saver не може да намери дяла самостоятелно и не определя типа на файловата система при стартиране. Най-често това се случва след форматирането на устройството с промяна на типа на файловата система (от FAT на NTFS или обратно). В този случай можете да помогнете:
Опитайте се да използвате такива програми възможно най-точно, така че в случай на неуспех, можете да се обърнете към специалисти. Знайте, че безплатните програми са по-ниски в качеството на възстановяване на платени колеги.