Сега в много съвременни лаптопи все още се срещат твърди дискове. Много по-рядко производителите вместо това инсталират твърдотелни устройства и такива сглобки обикновено струват значително повече. Затова някои потребители се чудят да заменят такова устройство за съхранение с SSD, за да ускорят устройството или да го поправят (ако съществуващият твърд диск е счупен). В рамките на тази статия искаме да опишем прилагането на тази процедура възможно най-подробно.
съдържание
Понастоящем преобладаващото мнозинство твърди дискове в лаптопи са свързани чрез SATA конектора, съответно за твърд диск също трябва да се търси този формат. Ако спецификациите показват, че лаптопът има M2 конектор, тогава можете да инсталирате компонент от този формат там, който ще позволи на твърдия диск да функционира, тъй като премахването му не е необходимо.
Прочетете също: Препоръки за избор на SSD за лаптоп
Когато се запознаете с техническите характеристики на вашия модел лаптоп, помислете за източника на информация, тъй като западните или някои европейски магазини / сайтове публикуват информация за техните спецификации на лаптопи, а устройството, продавано във вашата страна, може да има други параметри.
Независимо от типа на SSD, закупен за неговата инсталация, лаптопът ще трябва да бъде разглобен първо. Обикновено отделението за твърд диск е разположено под отделен капак, което ви позволява да го премахнете само без да получавате достъп директно до дънната платка. Всички дизайнерски характеристики обаче зависят от използвания модел. Що се отнася до конектора M2, той често се намира в близост до RAM слотовете или в един от ъглите на системната платка. Ще намерите всички подробни инструкции за разглобяване на устройството в нашия отделен материал, като кликнете върху връзката по-долу.
Повече подробности: Разглобяваме лаптоп у дома
Тази стъпка трябва да се извърши само за онези потребители, които се интересуват от монтирането на SSD на мястото на твърдия диск чрез SATA конектора. Тогава твърдият диск трябва да бъде изваден. Това се прави почти винаги, като се развие само един монтаж, който побира цялата кутия. Имайте предвид обаче, че има хиляди опции за сглобяване и всеки производител използва свои собствени методи за обезопасяване на компоненти.
След като се отървете от всички винтове, трябва да издърпате HDD в обратна посока от конектора, за да го вземете. Той трябва да излезе без никакви затруднения, но понякога отнема малко усилия заради плътния конектор. Основното тук е да не прекалявате със сила и в случай, когато задвижването не се поддава, е по-добре внимателно да проверите отново всички монтажи.
Остава да завършите основната процедура - инсталирайте SSD. Изпълнението на тази операция варира в зависимост от вида на наличното устройство, така че нека анализираме монтажа на тези два типа по ред.
SATA SSD
Както казахме по-рано, повечето потребители ще инсталират SSD вместо HDD чрез наличния SATA конектор. В тази ситуация няма нищо сложно в инсталацията, защото всичко се прави само с няколко действия:
SSD M2
Инсталирането на SSD формат M2 също не е сложно, но се прави малко по-различно:
След това можете да сглобите лаптоп и да започнете да използвате ново оборудване за съхранение. Често на SSD се инсталира операционна система, затова препоръчваме да прочетете инструкциите по тази тема в другите ни статии по-долу.
Повече подробности:
Ръководство за инсталиране на Windows 10 от USB флаш устройство или диск
Причини защо Windows 10 не е инсталиран на SSD
Как да прехвърлите операционната система и програмите от HDD на SSD
Сега сте запознати с операцията по подмяна на твърд диск със SSD в лаптопи. Както можете да видите, в това няма нищо сложно, трябва само да имате отвертка под ръка, за да разглобявате устройството и да извършвате действия с устройствата.