Твърдият диск (HDD) е един от компонентите на всеки компютър, без който е почти невъзможно да се завърши работата на устройството. Много потребители вече знаят, че той се счита за може би най-крехката компонента поради сложния технически компонент. Във връзка с това, активните потребители на компютри, лаптопи, външни твърди дискове трябва да знаят как да работят правилно с това устройство, за да предотвратят физическото му повреждане.
Вижте също: От какво се състои твърдият диск?
Съдържанието
Въпреки че морално твърдия диск отдавна е остарял, до ден днешен не съществува прилична алтернатива. Твърдите твърди дискове (SSD) работят многократно по-бързо и са свободни от повечето недостатъци на твърдите дискове, но поради повишената им цена, която е особено забележима при модели с големи размери на паметта и някои ограничения на броя на циклите на пренаписване на информация, те не са основният източник за съхранение на данни. може.
Много потребители все още правят избор в полза на HDD, което позволява съхраняването на няколко терабайта данни в продължение на много години. За сървърните и центровете за данни не може да има друг вариант, като закупуването на много подобрени твърди дискове и комбинирането им в RAID масиви.
Тъй като в обозримо бъдеще много хора няма да могат напълно да преминат към SSD или други опции за съхранение на данни, информацията за правилата за работа с твърдия диск ще бъде подходяща и полезна за всеки, който не иска да се сбогува с важна лична информация или да даде значителна информация за опитите си възстановяване.
Този елемент се отнася за HDD, инсталиран в системния модул на настолния компютър. Почти във всички случаи за задвижвания е оставен блок с хоризонтални вдлъбнатини - счита се, че това е идеална опция за позициониране. Понякога обаче потребителят не може да го позиционира правилно в специално отделение, например поради липсата на свободно пространство, а железопътната линия просто заема свободно място във вътрешността на устройството, независимо дали е вертикално или хоризонтално.
Неправилен ъгъл на разположение
Вертикалната позиция, противно на честите заблуди, не оказва неблагоприятно въздействие върху работата. Освен това, в случаите, направени с ума, и от страна на HDD сървърите са разположени точно вертикално. Въпреки това, има едно общо нещо за двете опции: твърдият диск не трябва да се отклонява от вертикалната или хоризонталната позиция с повече от 5 ° . В допълнение, тя не може да бъде тясно облегнат срещу стените на делото - от други компоненти на PC устройството трябва да бъдат разделени с минимален запас от празно пространство.
Местоположение на електрониката нагоре
Друга неправилна опция по отношение на хоризонталното позициониране е дъската нагоре . В този случай конвекцията от капака се нарушава и HDA не се охлажда достатъчно. Съответно има повишаване на вътрешната температура, която е неравномерно разпределена и влияе отрицателно върху живота на целия HDD, особено с няколко плочи. В допълнение към всичко това, скоростта на позициониране на магнитните глави се намалява.
Рядко, но все още възникващо събитие, свързано с монтирането на дъската, е неизправност на лагера на шпиндела. След известно време гресът може да изтече и да повреди част от плочата и магнитната глава. Във връзка с гореизложеното си струва да се мисли няколко пъти дали има смисъл дискът да се инсталира с картата нагоре, особено ако възнамерявате постоянно да го зареждате със запаметяване и четене на данни.
Модерните задвижвания са по-взискателни към висококачествената електрическа енергия. С прекъсванията и неочакваните изключвания на компютъра работата на твърдия диск може лесно да бъде прекъсната, превръщайки я в устройство, което изисква форматиране, пренасочване на лоши сектори или замяна с нов HDD.
Източниците на такива проблеми са не само прекъсвания в централната енергия (например поради счупване на кабели в района), но и неправилен избор на захранване, инсталирано в системния блок. PSU с ниска мощност, която не съответства на конфигурацията на компютъра, често води до това, че твърдият диск няма достатъчно мощност и започва да се изключва необичайно. Или, ако има няколко твърди диска, захранващият блок не може да се справи с увеличените натоварвания при стартиране на компютъра, което е също толкова вредно за състоянието не само на твърдите дискове, но и на всички други компоненти.
Вижте също: Причините, поради които твърдият диск щраква, и тяхното решение
Изходът е очевиден - в случай на чести прекъсвания на захранването, трябва да получите непрекъсваемо захранване (UPS) и да проверите дали вграденото в компютъра захранващо устройство съответства на мощността, изисквана от всички компютърни компоненти (видеокарта, дънна платка, твърд диск, охлаждане и др.). ).
Вижте също:
Как да разберете колко вата консумира компютър
Избор на непрекъсваемо захранване за компютъра
Тук трудностите започват отново с грешна инсталация на твърдия диск, което е особено вярно, ако има общо две или повече. В раздела по-горе, говорихме за факта, че местоположението на борда вече може да навреди, но това не е единствената причина за повишени температури.
Както вероятно вече знаете, твърдите дискове в конвенционалните компютри имат скорост на въртене от 5400 об / мин. или 7200 rpm Това не е достатъчно от гледна точка на крайния потребител, тъй като Скоростите на четене и запис на твърдия диск са значително по-ниски от SSD, но от техническа гледна точка има много. Поради силното раздвояване се отделя повече топлина, така че е изключително важно да се охлади железниците правилно, така че високата температура, която обикновено има лошо влияние върху механиката, не уврежда основния компонент на задвижването - магнитната глава - чрез намаляване на нейното връщане.
Ако това се случи, евентуално възможността да се четат не само данните, записани от потребителите, но също и сервомеханизмите, ще бъдат загубени или напълно загубени. Знакът за повреда може да се счита за чук вътре в твърдия диск и невъзможността за неговото определяне от компютър както в операционната система, така и в BIOS.
Вижте също: Работни температури на различни производители на твърди дискове
Липса на свободно пространство в случай на системна единица
Най-лесният начин да се справите с монтажния диск, ако той е само един, а седалките - няколко. Местоположение близо до други източници на топлина (а това е почти всички компоненти на компютъра) е погрешно. Колкото по-далеч железопътната линия се изважда от други устройства, включително охладители, които духат въздух, толкова по-добре. В идеалния случай трябва да има около 3 см свободно пространство по ръбовете - това ще осигури пасивно охлаждане.
Не можете да имате устройството близо до други твърди дискове - това неизбежно ще повлияе на деградацията на тяхната работа и значително ще ускори провала. Същото се отнася и за близостта с CD / DVD-устройство.
Ако малък форм-фактор (micro / mini-ATX) и / или голям брой твърди дискове не оставят възможност за правилно поставяне на твърдия диск, е много важно да се погрижите за правилното активно охлаждане. В идеалния случай това би могло да бъде средна мощност охладител за издухване, чийто въздух попада в устройствата. Неговата скорост на въртене трябва да се регулира според броя на твърдите дискове и техните температури в резултат на охлаждане. В този случай е по-добре вентилаторът да не стои на същата стена, където кошницата се намира под HDD, тъй като има вероятност от вибрации по време на работа, което също влияе отрицателно върху тях.
Вижте също:
Софтуер за управление на охладители
Как да се измери температурата на твърдия диск
Температурата на целия компютър се влияе не само от охладителите, но и от околната среда извън кутията.
Много хора знаят, че транспортирането на HDD трябва да се извършва възможно най-внимателно, за да не се наруши работата му. Всяко влияние върху него може да бъде разрушително, а това се отнася не само за външни, но и за стандартни вградени 3.5 3.5 модели. Въпреки факта, че фирмите в тяхното производство се опитват по всякакъв начин да намалят вероятността от това, голям процент от железопътния провал е свързан с този елемент.
вибрация
Вибрацията за вградените твърди дискове може да бъде постоянна, ако потребителят неправилно я е инсталирал в случай на системно устройство. Например, лошо завинтен диск ще вибрира, когато охладителят работи или ако човек случайно удари тялото. Същото се отнася и за варианта, когато релсите са закрепени не към 4 винта симетрично един към друг, а към 2/3 - свободните ръбове ще бъдат източникът на общата вибрация на задвижването.
Вътре в кутията, компонентите на компютъра могат да се отразят и на твърдия диск:
Наблизо има и външни източници, които причиняват вибрации. Това са домашни театри, акустични системи със субуфер. В такава ситуация е желателно да се защити една техника от друга.
Естествено, вибрациите са неизбежни при транспортиране на твърди дискове, особено външни. Ако е възможно, този процес трябва да бъде ограничен, понякога да се сменя устройството с USB флаш устройство, а също така е важно да се избере външен твърд диск със защитено калъфче.
Вижте също: Съвети за избор на външен твърд диск
биеше
Известно е, че в изключено състояние, твърдият диск е по-малко податлив на удари, защото когато не работи, магнитните глави не увреждат дисковите пластини, тъй като са в паркинга в този момент. Не бива обаче да се мисли, че дори и безпроблемните железници не се страхуват от падания и удари.
Падащи дори и от малка височина, устройството рискува да се провали, особено ако се приземи на своя страна. Ако той все още е в работно състояние, вероятността от повреждане на съхранените данни и други елементи на HDD се увеличава няколко пъти.
Твърдо фиксираният твърд диск в системното устройство е безопасен от падания и удари, но те се заменят от случайни удари върху корпуса с крака и различни неща (прахосмукачка, чанта, книги и др.). Това е особено опасно, когато компютърът е в работно състояние - твърдият диск, дължащ се на работните магнитни глави, става още по-крехък и може да се появи надраскване на повърхността на плочите.
Заслужава да се отбележи, че задвижванията в много лаптопи поради преносимостта на последните са по-защитени от външни влияния. Това се осигурява от конструкцията на амортизиращите амортисьори на контейнерите, както и от по-чувствителни сензори за ускорение (или вибрации), които по-добре определят падането и магнитните глави веднага се паркират паралелно на спирането на въртенето на плочите.
Непропускливост на утечка
Нормалната работа на твърдия диск не е възможна в случай на изтичане. Вътре в него е собственото налягане и няколко елемента са отговорни за самата цялост. В случай на повреда на херметичността, причинена от небрежни действия на човек, силен натиск върху капака на твърдия диск, остри ъгли на кошницата в системния блок, има почти 100% гаранция за отказ на цялото задвижване. Разбира се, ако проблемът беше забелязан и своевременно фиксиран (когато HDD все още не е включен след повреда) с импровизирани средства като уплътнител или лента / лента, можете да продължите да го използвате.
В противен случай не само въздух, който не е необходим там, но и прах, ще влезе вътре за кратък период от време. Дори една малка частица от прах може да доведе до загуба на данни, утаяване на плочата и последващо падане под магнитната глава. Това не е само случай на гаранция - дори може да не успеете да поправите устройството.
При липса на фабрична плътност, гореспоменатата висока влажност, която причинява корозия, ще бъде разрушителен фактор.
Вече ви казахме, че дори един напълно функционален твърд диск не е монолитен - той има техническа дупка, която е защитена от прах. Но срещу водата, този филтър е почти безполезен. Дори няколко преки капки могат да „убият” HDD, да не говорим за ситуации, при които има значително повече вода.
Опит за анализ на HDD
Тази позиция е изцяло извлечена от предишната, но решихме да я маркираме отделно. Някои потребители на PC смятат, че в случай на изброени по-горе проблеми (попадане в прах, вода) е необходимо да се разглобяват и да се взривят, за да го изсушат със сешоар. Абсолютно не се препоръчва да се прави това, тъй като няма шанс да му се върне работното условие при липса на дълъг опит.
Ако пропуснете най-важното - незнанието на правилата за парсване и повторно сглобяване, както и връщането на стегнатостта на случая, има и други причини, които накрая изваждат твърдия диск от работно състояние. Първо, въздухът не трябва да попада под покритието, а на второ място - прах. Няма да е възможно да се отървем от нея, дори след като разперим цялата структура - най-вероятно стари / нови частици прах ще полетят и ще се установят там, а процесът на справяне с тях ще бъде не само безкраен, но и безсмислен.
Подобни процедури се провеждат, но в специални лаборатории на сервизни центрове, при спазване на всички правила за анализ и условия за чистота на помещението и капитана.
Поради трудния дизайн и изискванията на определени условия за работа на твърдия диск е капризна в експлоатация и съхранение. Има много фактори, които влияят на неговото изпълнение, във връзка с което трябва да знаете основните правила за работа с HDD и да ги спазвате.