Дори най-надеждната технология може внезапно да се провали, а устройствата с Android (дори от добре познати марки) не са изключение. Един от най-честите проблеми, които се случват на телефоните, изпълняващи тази операционна система, е постоянното рестартиране (bootloop). Нека се опитаме да разберем защо възниква този проблем и как да се отървем от него.

Причини и решения

Може да има няколко причини за това поведение. Те зависят от много обстоятелства, които трябва да бъдат взети предвид: дали смартфонът е бил подложен на механични повреди, независимо дали е във вода, какъв тип SIM карта е инсталирана и какъв софтуер и фърмуер са инсталирани вътре. Помислете за причините за рестартирането.

Причина 1: Софтуерни конфликти в системата

Главоболието за разработчиците на приложения и фърмуер на Android е огромен брой комбинации от "хардуер" на хардуера, поради това, че е невъзможно да се тестват всички съществуващи. На свой ред това увеличава вероятността от конфликти на приложения или компоненти в рамките на самата система, което води до циклично рестартиране, в противен случай в bootloop. Също така, bootlops може да причини смущения от страна на потребителя (неправилна инсталация на корен, опит за инсталиране на несъвместимо приложение и т.н.). Най-добрият начин да отстраните тази неизправност е да върнете устройството в неговото фабрично състояние с помощта на възстановяване.

Прочетете повече: Нулиране на Android

Ако резултатът не е доведен, можете също да опитате reflash устройство - самостоятелно или чрез услугите на сервизен център.

Причина 2: Механична повреда

Съвременният смартфон, който е сложен уред, е много чувствителен към екстремни механични натоварвания - шокове, удари и падания. В допълнение към чисто естетичните проблеми и повредите на дисплея, това се отразява върху дънната платка и елементите, разположени върху нея. Може дори да се случи, че дисплеят на телефона остава непокътнат след падането, но дъската е повредена. Ако малко преди началото на рестартирането вашето устройство е претърпяло падане - най-вероятно причината е точно така. Решението за този вид проблем е очевидно - посещение в службата.

Причина 3: Повреда на контролера на батерията и / или захранването

Ако смартфонът ви вече е на няколко години и той периодично започва да се рестартира - е по-вероятно причината да е в неизправната батерия. Като правило, с изключение на рестартирането, има и други проблеми - например, бързо изхвърляне на батерията , В допълнение към самата акумулаторна батерия може да има и проблеми при работата на регулатора на мощността - главно поради горепосоченото механично увреждане или отхвърляне.

Ако причината е в самата батерия, тогава нейната замяна ще помогне. На устройства с подвижна батерия е достатъчно да си купите нова и да я замените сами, но устройствата с неразделна част от корпуса най-вероятно ще трябва да бъдат пренесени към услугата. Последната е единствената спасителна мярка в случай на проблеми с контролера на електрозахранването.

Причина 4: Неправилна SIM карта или радиомодул

Ако телефонът започне да се рестартира, след като SIM картата бъде поставена в нея и включена, тогава е вероятно причината да е точно така. Въпреки очевидната простота SIM картата е доста сложно електронно устройство, което може да се разпадне. Проверете всичко е съвсем лесно: просто инсталирайте друга карта и ако не се рестартира, проблемът се крие в основната SIM карта. Той може да бъде заменен в корпоративния магазин на мобилния ви оператор.

От друга страна, подобен вид "бъг" може да възникне, дори ако радиомодулът не функционира добре. На свой ред причините за това поведение могат да бъдат много: започвайки от фабричния брак и завършвайки със същите механични щети. Можете да помогнете за промяна на мрежовия режим. Това се прави по този начин (имайте предвид, че ще трябва да действате бързо, за да сте навреме за следващото рестартиране).

  1. След като системата бъде стартирана, отидете на настройките.
  2. Въведете общите настройки на телефона, за да получите достъп до настройките за комуникация.

  3. Търсим настройки за комуникация, в тях - елемент "Други мрежи" (може да се нарича "Още" ).
  4. Настройки на мрежата и връзката за промяна на режима на комуникация

  5. Вътре намерете опцията "Мобилни мрежи" .

    Елемент Мобилни мрежи за достъп до комуникационни настройки
    В тях натиснете "Комуникационен режим" .

  6. Точката за избор на мрежов режим в настройките за комуникация

  7. В изскачащия прозорец изберете "Само за GSM" - като правило това е най-безпроблемният режим на работа на радиомодула.
  8. Изберете 2G връзка към клетъчната мрежа

  9. Може би телефонът ще се рестартира, а след това ще започне да работи нормално. Ако това не помогне, опитайте друг режим. Ако никой от тях не работи, най-вероятно модулът ще трябва да бъде променен.

Причина 5: Телефонът е във водата

За всяка електроника водата е смъртоносен враг: тя окислява контактите, поради което дори телефон, който като че ли оцеля след къпане, в крайна сметка ще се провали. В този случай нулирането е само едно от многото симптоми, които обикновено се натрупват в нарастващ мащаб. Най-вероятно ще трябва да се разделите с устройството "удавяне": в сервизните центрове можете да откажете да ремонтирате, ако се окаже, че устройството е във водата. Оттук нататък препоръчваме да бъдете по-внимателни.

Причина 6: Проблеми с Bluetooth

По-скоро рядко, но все пак действително бъг в работата на Bluetooth модула - когато устройството се рестартира, трябва само да се опитате да го включите. Има два начина за решаване на този проблем.

  • Не използвайте Bluetooth изобщо. Ако използвате аксесоари като безжична слушалка, фитнес гривна или интелигентни часовници, това решение определено не ви харесва.
  • Повторно мигане на телефона.

Причина 7: Проблеми със SD картата

Причината за внезапно рестартиране може да е повредена карта с памет. Като правило, този проблем се придружава от други: грешки в сървъра на медиите, неспособността да се отворят файлове от тази карта, появата на "фантомни" файлове. Най-доброто решение е да подмените картата, но първо може да опитате да я форматирате, като преди това сте направили резервно копие на файловете.

Прочетете повече:
Всички методи за форматиране на карти с памет
Какво да направите, ако смартфонът или таблетът не виждат SD картата

Причина 8: Наличието на вируса

И накрая, последният отговор на въпроса за рестартирането - вирусът се е установил в телефона ви. Допълнителни симптоми: една от телефонните приложения внезапно започва да изтегля нещо от интернет, на работния плот, които не сте създали, се появяват бързи клавиши или приспособления, някои сензори са включени или изключени сами. Най-простото и същевременно радикално решение на този проблем отново ще бъде възстановено на фабричните настройки - връзка към статията, за която е представено по-горе. Алтернатива на този метод би била да се опита използвайте антивирус ,

Ние се запознахме с най-характерните причини за проблема с рестартирането и възможностите за решаването му. Има и други, но те са специфични за конкретния модел на Android-смартфона.