Безжичните мрежи, независимо от тяхното удобство, не са лишени от някои заболявания, което води до усложнения под формата на всякакви проблеми, като например липса на връзка или връзка с точка за достъп. Симптомите са различни, основно е безкрайно получаване на IP адрес и / или съобщение, че няма начин да се свържете с мрежата. Тази статия е посветена на обсъждането на причините и решаването на този проблем.

Не можете да се свържете с точка за достъп

Проблеми, които водят до невъзможността за свързване на лаптопа към точката за достъп, могат да бъдат причинени от следните фактори:

  • Въвеждане на грешен ключ за защита.
  • В настройките на маршрутизатора филтърът на MAC адрес на устройствата е активиран.
  • Режимът на мрежата не се поддържа от лаптопа.
  • Невалидни настройки за мрежова връзка в Windows.
  • Адаптерът или маршрутизаторът функционира неправилно.

Преди да започнете да решавате проблема по друг начин, опитайте да деактивирате защитната стена (защитна стена), ако е инсталирана на вашия лаптоп. Може би блокира изхода към мрежата. Това може да бъде улеснено от програмните настройки.

Причина 1: Код за сигурност

Това е второто нещо, на което трябва да се обърне внимание след антивирусната програма. Възможно е да сте въвели неправилно защитния код. Разпръскването от време на време изпреварва всички потребители. Проверете разположението на клавиатурата, за да видите дали Caps Lock е активиран. За да избегнете попадането в такива ситуации, променете кода на цифровото, така че ще бъде по-трудно да направите грешка.

Причина 2: Филтърът на MAC адрес

Подобен филтър позволява допълнително увеличаване на сигурността на мрежата чрез добавяне към списъка с разрешени (или забранени) MAC адреси на устройства. Ако тази функция е налице и е активирана, може би вашият лаптоп не може да бъде удостоверен. Това важи особено, ако се опитвате да се свържете от това устройство за първи път.

Решението е следното: направете MAC на лаптопа в списъка на разрешените в настройките на маршрутизатора или напълно деактивирайте филтрирането, ако е възможно и приемливо.

Конфигуриране на мрежовия достъп чрез филтъра на MAC адреса на рутера

Причина 3: Мрежов режим

В настройките на маршрутизатора можете да зададете режима на 802.11n , който не се поддържа от лаптопа, или по-скоро в него е вграден безжичен адаптер WI-FI. За да разрешите проблема, ще ви помогне да превключите в режим 11 bgn , в който повечето устройства могат да работят.

Променете мрежовия режим в настройките на маршрутизатора

Причина 4: Мрежова връзка и настройки на услугата

На следващо място, нека разгледаме примера, в който се използва лаптоп като точка за достъп. Ако се опитате да свържете други устройства към мрежата, тя ще бъде постоянно удостоверена или просто ще се появи диалогов прозорец с грешка при свързването. За да разрешите такъв проблем, трябва да конфигурирате настройките за мрежова връзка на лаптопа, от който планирате да разпространявате интернет.

  1. Кликваме веднъж върху иконата на мрежата в лентата на задачите. След това ще се покаже изскачащ прозорец с единствената връзка "Мрежови настройки" .

    Отидете на настройките на мрежовите настройки от работния плот в Windows 10

  2. В прозореца, който се отваря, изберете "Конфигуриране на настройките на адаптера" .

    Отидете на настройките на адаптера в Windows 10

  3. Тук първото нещо, което трябва да проверите, е дали споделената мрежа се споделя или не. За да направите това, кликнете върху PCM на адаптера и отидете на неговите свойства. След това поставете отметка пред елемента, който ви позволява да използвате този компютър, за да се свържете с интернет, и изберете връзката в списъка "Домашна мрежа" .

    Конфигуриране на споделянето на мрежови потребители в Windows 10

    След тези действия мрежата ще стане обществена, както се вижда от съответния надпис.

    Обща мрежа в настройките за мрежова връзка

  4. Следващото действие, в случай че връзката не е установена, е настройването на IP адреси и DNS адреси. Има едно хитър или по-скоро нюанс. Ако е зададено автоматично получаване на адреси, трябва да преминете към ръчно и обратно. Промените няма да влязат в сила, докато лаптопът не бъде рестартиран.

    например:

    Отваряме свойствата на тази връзка (PCM - "Properties" ), която е означена като домашна мрежа в стъпка 3 . След това изберете компонента с име "IP версия 4 (TCP / IPv4)" и от своя страна отидете на неговите свойства. Появява се прозорецът за настройки за IP и DNS. Тук преминаваме към ръчно въвеждане (ако е избрано автоматично) и въведете адреси. Aipi трябва да се предписва като: 192.168.0.2 (последната цифра трябва да бъде различна от 1). Като CSN можете да използвате публичния адрес на Google - 8.8.8.8 или 8.8.4.4.

    Конфигуриране на IP адреси и DNS адреси за мрежови връзки

  5. Да отидем при услугите. При нормална работа на операционната система, всички необходими услуги се стартират автоматично, но има и повреди. В такива случаи услугите могат да бъдат спрени или типът им на стартиране да бъде различен от автоматичния. За да получите достъп до необходимата памет, трябва да натиснете клавиша Win + R и да въведете "Open"

    services.msc

    Отворете услугите от менюто "Стартиране" в Windows 10

    Следните елементи подлежат на проверка:

    • "Маршрутизиране" ;
    • "Споделяне на интернет връзка (ICS)" ;
    • "Услуга за автоматично конфигуриране на WLAN" .

    Кликнете два пъти върху името на услугата, като отворите нейните свойства, за да проверите вида на стартирането.

    Изберете услуга, която да конфигурирате в Windows 10

    Ако не е "Автоматичен" , то трябва да бъде променен и рестартиран.

    Промяна на типа стартиране на мрежовата услуга на Automatic в Windows 10

  6. Ако след извършените действия връзката не може да бъде установена, струва си да се опитате да изтриете съществуващата връзка (PCM - "Изтриване" ) и да я създадете отново. Имайте предвид, че това е разрешено само ако се използва Wan Miniport (PPPOE) .

    Премахване на високоскоростна връзка в Windows 10

    • След премахването отидете в "Контролен панел" .

      Превключете към контролния панел с помощта на контролната команда в Windows 10

    • Отворете раздела "Свойства на браузъра" .

      Придвижване до собственостите на браузъра в контролния панел на Windows 10

    • След това отворете раздела "Свързване" и кликнете върху "Добавяне" .

      Отидете при добавяне на нова мрежова връзка в Windows 10

    • Изберете "Висока скорост (с PPPOE)" .

      Избиране на опцията за създаване на високоскоростна мрежова връзка в Windows 10

    • Въведете името на оператора (потребител), паролата за достъп и кликнете върху "Свързване" .

    Въведете потребителското име и паролата за новата мрежова връзка в Windows 10

    Не забравяйте да настроите споделен достъп за новосъздадената връзка (вижте по-горе).

Причина 5: адаптерът или маршрутизаторът функционират неправилно

Когато всички комуникационни средства са изчерпани, трябва да помислите за физическата неизправност на WI-FI модула или маршрутизатора. Проверете диагностика само в сервизния център и там, за да извършите подмяна и ремонт.

заключение

В заключение, отбелязваме, че "лечението за всички болести" е преинсталацията на операционната система. В повечето случаи след тази процедура проблемите с връзките се губят. Надяваме се, че това няма да стане, а информацията, дадена по-горе, ще помогне да се коригира ситуацията.