Много потребители на устройства с Android знаят, че експериментирането с фърмуер, инсталирането на различни добавки и поправки често водят до неспособността на устройството, което може да бъде коригирано само чрез инсталиране на системата, и този процес изисква пълно почистване на паметта от цялата информация. В случай, че потребителят предварително се е погрижил да създаде резервно копие на важни данни или дори по-добре - пълно архивиране на системата, възстановяването на устройството в състояние "как беше преди ..." ще отнеме няколко минути.
Има много начини за архивиране на определена потребителска информация или пълно архивиране на системата. За каква е разликата между тези понятия, за кои устройства е препоръчително да използвате този или този метод, ще разгледаме по-долу.
Архивирането на лична информация означава запазване на данните и съдържанието, генерирани от потребителя в процеса на работа на устройството с Android. Тази информация може да включва списък с инсталирани приложения, снимки, направени от устройството за камера или получени от други потребители, контакти, бележки, музикални и видеофайлове, отметки в браузъра и др.
Един от най-надеждните и най-важните лесни начини за съхраняване на личната информация, съдържаща се в устройството с Android, е синхронизирането на данните от паметта на устройството с хранилището за облаци.
компания Google в софтуерната платформа Android предоставя почти всички функции за лесно запазване и бързо възстановяване на снимки, контакти, приложения (без пълномощията), бележки и други неща. достатъчно създайте профил в Google когато за първи път стартирате устройството с версия на Android за всяка версия или въведете данни от съществуващ профил, а също така да позволите на системата да синхронизира редовно потребителските данни с хранилището за облаци. Не пренебрегвайте тази възможност.
Само два прости примерни съвета, както винаги, имат готово, сигурно запазено копие от най-важните за повечето потребители - лични снимки и контакти, използващи възможността да се синхронизират с Google.
Отворете "Настройки" - " Профил в Google" - "Настройки за синхронизиране" - "Моят профил в Google" и отметнете данните, които непрекъснато ще се копират в хранилището в облака.
В случай, че данните за контакти вече са създадени и съхранявани на различно място от профила в Google, можете лесно да ги експортирате, като използвате стандартното приложение за Android "Контакти".
За повече информация относно работата с контактите в Google вижте статията:
Урокът: Как да синхронизирате контакти с Android с Google
Изтеглете Google Фото в Google Play Магазин
За да осигурите резервно копие на настройките на приложението, трябва да активирате функцията "Стартиране и синхронизиране" .
Разбира се, Google не е недвусмислен монопол в архивирането на потребителски данни от устройства с Android. Много известни марки като Samsung, Asus, Huawei, Meizu, Xiaomi и др. Предоставят своите решения с предварително инсталирани приложения, чиято функционалност ви позволява да организирате информация по начин, подобен на горепосочените примери.
Освен това, такива добре познати услуги за облак като Yandex.Disk и Cloud Mail.ru предлагат на потребителите, когато инсталират своите брандирани приложения за Android, функцията автоматично копиране на различни данни, по-специално на снимки, в хранилището за облаци.
Изтеглете Yandex.Disk в Google Play Магазин
Изтеглете Cloud Mail.ru в Google Play Магазин
Горните методи и действия подобни на тях ви позволяват да запазите най-ценната информация. Но когато мигащи устройства, често се губят не само контакти, снимки и т.н., защото манипулациите със секциите на паметта на устройството поемат почистването си от абсолютно всички данни. За да запазите възможността да се върнете към предишното състояние на софтуера и данните, е необходимо само пълно архивиране на системата, т.е. копие на всички или определени части от паметта на устройството. С други думи, пълен клонинг или моментна снимка на програмната част се създава в специални файлове с възможност за възстановяване на устройството до предишното състояние по-късно. Това ще изисква от потребителя да има определени инструменти и знания, но може да гарантира пълното запазване на цялата информация.
Къде да съхранявате резервно копие? Ако това е въпрос на дългосрочно съхранение, най-добрият начин е да използвате облак за съхранение. В процеса на съхраняване на информация по следните начини е желателно да използвате карта с памет, инсталирана в устройството. Ако не е налице, можете да запазите резервните файлове във вградената памет на устройството, но в този случай се препоръчва да копирате архивните файлове на по-надеждно място, например компютър, веднага след създаването му.
Най-лесният начин от гледна точка на потребителя за създаване на резервно копие е използването на модифицирана среда за възстановяване за тази цел - персонализирано възстановяване. Най - функционалният от тези решения е Възстановяване на TWRP ,
Както при предишния метод, при създаването на гръб на фърмуера на Android ще се използва модифицирана среда за възстановяване само от друг програмист - командата ClockworkMod - Възстановяване на CWM , По принцип методът е подобен на използването на TWRP и осигурява не по-малко функционални резултати - т.е. файлове на резервното копие на фърмуера. В същото време CWM Recovery не разполага с необходимите възможности за много потребители да управляват процеса на архивиране, например не е възможно да изберете отделни дялове за създаване на резервно копие. Но разработчиците предлагат на потребителите си добър приложен програмен интерфейс ROM за приложения на Android, след като прибягна до функциите, можете да започнете да създавате резервно копие директно от операционната система.
Изтеглете най-новата версия на ROM Manager в Google Play Магазин
Когато процесът приключи, се показва основното меню за възстановяване. Можете да рестартирате в Android, като изберете "рестартиране на системата сега" . Архивните файлове, създадени в CWM Recovery, се съхраняват по пътя, посочен при създаването, в папката clockmod / backup / .
Програмата Titanium Backup е много мощна, но в същото време доста лесна за използване средство за създаване на резервна система. С помощта на инструмента можете да запазвате всички инсталирани приложения и техните данни, както и потребителска информация, включително контакти, дневници за обаждания, sms, mms, WI-FI точки за достъп и др.
Предимствата включват възможността за широко конфигуриране на параметрите. Например, можете да изберете приложения, които ще бъдат запазени и чиито данни ще бъдат запазени. За да създадете пълно резервно копие на Titanium Backup, трябва да предоставите права на root, т.е. за тези устройства, на които не са получени правата на Superuser, методът не е приложим.
Изтеглете най-новата версия на Titanium Backup в Google Play Магазин
Много е желателно да се грижите за безопасно място, за да запазите архивите предварително. Вътрешната памет на смартфона не може да се счита за такава, препоръчва се да се използва компютър, диск за съхранение в облак или поне microSD карта на устройството за съхранение на архивите.
За да избегнете загуба на информация, например при форматиране на паметта, преди да инсталирате системния софтуер, копирайте папката с резервни копия, най-малко до картата с памет. Това действие е възможно с помощта на всеки мениджър на файлове за Android. Добро решение за операции със файлове, съхранявани в паметта на устройства с Android, е ES Explorer ,
допълнително
В допълнение към обичайното копиране на резервната папка, създадена с Titanium Backup, на безопасно място, за да се предпази от загуба на данни, можете да конфигурирате инструмента така, че копията да се създават незабавно на MicroSD картата.
Още важно! Не сме съгласни с прехвърлянето на съществуващи резервни копия, кликнете върху "Не" в заявената прозорец-заявка. Ще се върнем към главния екран на Titanium Backup и ще видим, че местоположението на резервните копия не се е променило! Затваряме приложението по всеки достъпен начин. Не изключете, а именно "убий" процеса!
Използване на приложения SP FlashTool и MTK DroidTools е един от най-функционалните начини, който ви позволява да създадете наистина пълно архивиране на всички части от паметта на устройството с Android. Друго предимство на метода е незадължителното наличие на правата на root на устройството. Методът е приложим само за устройства, изградени на хардуерната платформа на Mediatek, с изключение на 64-битовите процесори.
След това в отвореното меню "For Developers" активирайте елемента "Allow USB debugging" с помощта на превключвателя или отметката и при свързването на устройството към компютъра потвърждаваме разрешението за извършване на операции, използващи ADB.
И изберете пътя за запазване на разсейването.
linear_start_addr
файл, получен в предишната стъпка в Notepad ++, и откриваме partition_name: CACHE:
под който се намира линията с параметъра linear_start_addr
. Значение этого параметра (на скриншоте выделено желтым цветом) необходимо записать или скопировать в буфер обмена. linear_start_addr
, полученное в шаге 5 настоящей инструкции. После внесения адреса, нажимаем кнопку «ОK» . Нажимаем кнопку «Read Back» одноименной вкладки в SP FlashTools и подключаем выключенный (!) девайс к порту USB.
По завершению процедуры, выводится окошко «Readback OK» с зеленым кружком, внутри которого расположилась подтверждающая галочка.
Когда процедура разделения дампа на отдельный файлы завершиться, в поле лога отобразится надпись «задание завершено» . На этом работа окончена, можно закрыть окно приложения.
При невозможности использования других методов либо по другим причинам, для создания полной копии разделов памяти практически любого Android-девайса можно воспользоваться инструментарием разработчиков ОС – компонентом Android SDK – Android Debug Bridge (ADB) , В целом ADB предоставляет все возможности для проведения процедуры, необходимы только рут-права на устройстве.
Следует отметить, что рассматриваемый способ достаточно трудоемок, а также требует от пользователя довольно высокого уровня знаний консольных команд ADB. Для облегчения процесса и автоматизации введения команд можно обратиться к замечательному приложению-оболочке ADB Run , это автоматизирует процесс ввода команд и позволяет сэкономить массу времени.
Положительным ответом на вопрос, подключен ли девайс в режиме ADB, является ответ ADB Run на предыдущие команды в виде серийного номера.
В случае, если метод не срабатывает, выводится следующее сообщение:
Выполнение придется продолжать до появления полного перечня разделов и /dev/block/:
Полученные данные, необходимо сохранить любым доступным способом, автоматической функции сохранения в ADB Run не предусмотрено. Наиболее удобным способом зафиксировать отображаемую информацию, является создание скриншота окна с перечнем разделов.
Прочетете още: Как сделать скриншот на Windows
После заполнения полей нажимаем клавишу «Enter» , что даст старт процессу копирования.
По завершению процедуры программа предлагает нажать любую клавишу для возврата в предыдущее меню.
Нажимаем клавишу «Enter» .
Дожидаемся окончания процесса.
Таким образом, применив один из вышеописанных методов, каждый пользователь любого Android-устройства может быть спокоен – его данные будут в сохранности и их восстановление возможно в любой момент. Кроме того, используя полный бэкап разделов, задача восстановления работоспособности смартфона или планшетного ПК после возникновения проблем с программной частью имеет довольно простое в большинстве случаев решение.