Изборът на процесор е сериозен въпрос и е необходимо да се вземат предвид всички нюанси, които оказват влияние върху бъдещото му функционално предназначение. Изключително полезно е веднага да се определи за какво точно ще се използва закупеният процесор: решаване на офис задачи, редактиране на видео, работа с графики, сложни изчисления или стартиране на видео игри и игри. В рамките на тази статия ще бъдат дадени общи препоръки за избора на процесор за игрален компютър.
Избор на игрови процесор
За запалените геймъри, наред с видеокартата, процесорът е от първостепенно значение, а понякога е дори по-важен, тъй като има редица игри, зависими от процесора, които не зареждат GPU. Следователно изборът на процесор трябва да бъде в съответствие с критериите за максимална производителност и потенциал за овърклок, като същевременно не се заблуждава от търговците и разбиращите производители.
Ролята на процесора в игрите е точно същата, както и в други приложения: изобразяване и изчисляване на всичко и всички, тоест генериране на околната среда, обекти, които я запълват, контролиране на поведението на NPC и обработка на потребителски команди, да не говорим за осигуряване на взаимосвързаността на всичко по-горе.
Прочетете също:
Устройство за компютърен процесор
Как работи процесорът и за какво отговаря?
Какво влияе процесорът в игрите
Честота
Съвременните видеоигри изискват високи честоти за комфортно гейминг изживяване. Обикновено изискванията започват някъде от 2 GHz, което е минималната стойност, при която играта може да се стартира и да се задоволи с нея при ниски настройки. Нека разгледаме изискванията на референтната игра, зависима от процесора - Grand Theft Auto V:
Въпреки че препоръчителните изисквания започват от 3,2 - 3,5 GHz, те все още са склонни към 4 GHz или дори повече. Не забравяйте, че освен че предоставя данни за рисуване на самата картина, процесорът е отговорен и за самия факт на движението на картината и за наличието на поведение и логика, ако говорим за персонажа на играта. Високите честоти са жизненоважни за липсата на "замръзване" и пълно замразяване на играта. Разбира се, процесорът поема игрови задачи не само по честота, но и по брой ядра. Независимо от това, като се има предвид, че много игри не знаят как ефективно да използват повече от 4 ядра, честотата остава приоритетната характеристика на процесора. В този случай трябва да обърнете внимание на наличието на технология турбо ускорение от Intel и "Турбо ядро" от AMD, благодарение на което процесорът е в състояние да се овърклоква малко и за кратко, без никакъв риск.
Брой ядра и нишки
Когато честотите на процесора за първи път достигнаха тавана от 4 GHz, а сега на 5 GHz, те започнаха да увеличават производителността благодарение на реалните и виртуалните ядра на процесора. Първите многоядрени решения от Intel и AMD бяха посрещнати с фурор през 2000-те, въпреки че IBM беше пионер в тази област. Оттогава насам програмите и игрите са оптимизирани така, че ефективно да използват повече от едно ядро. Понякога това се случва и в играта едно ядро или нишка, например, отговаря за рисуването на света, а другото за траекторията на превозни средства, относително казано. Но не всички видеоигри успяват да паралелизират изпълнените процеси толкова красиво.
В момента минимално оптималното количество се счита за 4 ядра за удобно забавление в игрите, решенията на 6 ядра вече са за тези, които са готови да платят допълнително за получаване на максимална гладкост и видео показване при максимални настройки, а 8 ядра са за истински ентусиасти, но не много играта наистина се нуждае от всички тях. Най-често игрите използват от 1 до 4 ядра, ако говорим за стрелци, а натоварването на останалите остава незначително. По-добре с успоредяване в стратегии и пясъчници, където има много обекти от различен тип и процеси, като например създаване на единици, които трябва не само да се инициират и да взаимодействат с играчите, но и да се мащабират.
Чудесен пример за това, когато играта се нуждае от много ядра, е Star Craft II. С повече от скромни изисквания в някои кампании, те са крайно необходими. Броят на зергите на екрана понякога може да надхвърли границите на разума и дори ако играта е работила без никакви оплаквания преди това, тук са ви необходими няколко мощни ядра, за да унищожите ордите врагове, без да замръзвате. Въпреки че в мултиплейър, играчите могат да създадат депресивно голяма армия за процесора.
Трябва също да се отбележи дали компонентът разполага с технологията Hyper-Threading или "SMT", което ви позволява да създавате множество нишки на базата на едно ядро. Процесорите с това предимство ще бъдат по-предпочитани за използване в областта на игрите. В този случай не трябва да преследвате броя на ядрата. Сървърният процесор, например, от линията Xeon, с 12 или повече ядра няма да демонстрира най-доброто представяне в игрите, освен в някои доста специфични, които са в състояние да заредят максимално всички компютърни ядра и са изградени около обработката на множество потоци от данни.
Потенциал за овърклок
Никой не гарантира, че настоящият син или червен водещ процесор ще бъде на пиедестал за години напред. През 2007 г. издаването на първата част на Crysis унищожи тази идея до такава степен, че все още някои съвременни модели не могат да се справят с взискателния „старец“. Ето защо е важно да се вземе предвид потенциалът за овърклок на закупения процесор, защото игрите ще стават все по-„капризни“, а закупуването на процесор всяка година е напълно неразумно харчене.
Можете да разберете, че устройството поддържа овърклок, т.е. има отключен множител по своя индекс. И така, Intel има писмо "К" в края на името на процесора, например: Intel Core i7-8700K.
С AMD в това отношение всичко е още по-добро - всички продукти на "червените" имат безплатен множител. Единственото нещо, което трябва да се има предвид, е чипсетът на дънната платка, тъй като същият A320 не поддържа овърклок.
По този начин, с подходящо охлаждане и грижи, можете да изцедите максималната производителност от вашия „камък“ в игрите, спокойно и без дискомфорт в очакване на процесори, които наистина си струва да се купят.
Прочетете също: Ние правим висококачествено охлаждане на процесора
Освен това е необходимо обективно да се оцени потенциалът за овърклок, като се използват опитът и бележките на вече установени овърклокъри, без да се мисли категорично: „Този процесор вече има висока тактова честота, което означава, че мога да го овърклоквам още повече!“ Ограниченото издание Intel Core i7-8086K има декларирана максимална тактова честота от 5 GHz, но за да накара процесора да работи стабилно върху него и да не се стопи, трябва да използвате мощна CBO и течен метал, които не всеки потребител може да си позволи.
Прочетете също: Как да овърклокам процесора в BIOS
Други спецификации на процесора
Параметри като архитектура, техният технически процес, размер на кеша, консумация на енергия и разсейване на топлината и наличието на интегрирано графично ядро вече не са толкова важни за игрите като такива.
- Архитектурата на новите процесори не им дава значително предимство пред остарелите. За процесори със същата честота и брой ядра, но различни архитектури, разликата в FPS в игрите е на ниво грешка.
- Техническият процес влияе върху консумацията на енергия и разсейването на топлината: колкото по-малко нанометри от техническия процес, толкова по-малко енергия се нуждае от процесора и по-нисък TDP. Да, по време на игри се увеличава честотата и съответно се увеличава консумацията на енергия и отделянето на топлина, но ефектът е не толкова върху геймплея, колкото върху комфорта на потребителя и сметката му за ток.
- Кеш паметта вече е по-важна за ефективността в игрите, но все още не е приоритетен параметър. Трябва да му обърнете внимание, когато има избор между два приблизително еднакви процесора, като в този случай модел с голям размер на кеша ще бъде най-доброто решение за игри.
Прочетете също: Какво влияе кешът на процесора?
- Друга добра характеристика ще бъде поддръжката на високочестотна RAM, тъй като колкото по-висока е честотата на RAM, толкова по-ефективна е системата. Това е особено важно за AMD процесорите.
Прочетете също:
Как да изберем RAM за вашия компютър
Как да разберете честотата на RAM в Windows 7
Как да разберете честотата на RAM в Windows 10
Как да настроите честотата на RAM в BIOS - Интегрираният графичен процесор може да бъде едновременно „мъниче“, което ви спестява пари, преди да купите пълноценна графична карта, или решение, ако предпочитате игри, където графиката не е основното нещо. Така вечният класически Heroes III без взискателни графични модели или GTA V, където процесорът поема основното натоварване, ще работи перфектно без дискретна графична карта.
- Разликите в сокетите на един или друг процесор не играят никаква роля за игрите.
Прочетете също: Как да разберете сокета на процесора
За да обобщим, при избора на игрален процесор можете да дадете приоритет на високите честоти и голям брой ядра. В същото време няма нужда да купувате за конвенционални 5 GHz за модел като i7-8086K или за 16 ядра за процесор от серия Xeon. Също така имайте предвид, че крайното представяне се влияе и от характеристиките на видеокартата и RAM паметта.
Прочетете също:
Избор на видеокарта за дънната платка
Как да изберем RAM за вашия компютър
Как да изградя компютър за игри