Ако подозирате хардуерни неизправности, които карат компютъра да работи неправилно или изобщо не позволяват стартирането му, първо трябва да проверите трите основни компонента: видеокарта, RAM и процесор. То е в този ред, тъй като ако е видеокарта или RAM, то не е толкова страшно и малко по-очевидно. Процедурата за определяне дали процесорът е изгорял или не, има свои специфики.
Признаци на изгорял процесор
Дълго време, без да наблюдавате отоплението на процесора, след като сте преживели претоварване на мрежата или първоначално сте се сблъскали с производствен дефект, в крайна сметка можете да стигнете до заключението, че компютърният ви процесор ще изгори. Това обикновено не се случва веднага, но контролирането на нивото на генериране на топлина, осигуряването на адекватна система за охлаждане и, ако е възможно, закупуването на UPS е добро решение. Но ако непоправимото с хардуера вече се е случило или има сериозни притеснения относно състоянието на процесора, трябва да обърнете внимание на знаците по-долу.
Прочетете също:
Ние правим висококачествено охлаждане на процесора
Как да разберете температурата на процесора
Нормална работна температура на процесори от различни производители
Избор на непрекъсваемо захранване за вашия компютър
Повърхностни аудиовизуални функции
Първите признаци на изгорял процесор са: внезапно изключване и / или рестартиране на компютъра, искрящо вътре в системния блок и характерна миризма на изгаряне. Освен това, с вероятност от 100%, само неразумно изключване на компютъра или непрекъснати изходи и не рестартиране могат да се проявят с вероятност от 100%, другите две могат да се появят заедно или поотделно, а в някои случаи изобщо не се появяват. Строго погледнато, дори ако всички „стрелят“, не е факт, че това е процесор, така че не трябва да разчитате изцяло на тази група функции.
Аудио сигнали на дънната платка
Ако следващия път, когато включите компютъра, самият компютър не се включва или постоянно изисква рестартиране, трябва да обърнете внимание на сигналите от високоговорителя на дънната платка. За различните производители и версии на BIOS те могат да бъдат:
- Непрекъснати звукови сигнали с висок или нисък звук, които показват прегряване на процесора.
- 1 кратък звуков сигнал, показващ грешка при проверка на регистрите.
- 5 кратки звукови сигнала, показващи неизправност на процесора.
Тези знаци са по-точни, но ако високоговорителят не е инсталиран или повредата е засегнала самата дънна платка, няма да ги чуете. Освен това е най-добре да намерите ръководството за потребителя на платката, която сте инсталирали, и да прочетете значението на определени сигнали, за да избегнете объркване.
Прочетете също: Декодиране на BIOS сигнал
Визуални знаци
Ако не бъдат спазени описаните по-рано знаци, остава само да отворите капака на системния блок и да погледнете процесора и околното пространство. Общият алгоритъм за тази операция е следният:
- Развийте крепежните елементи на капака на системния блок и го свалете.
- Извадете охладителя от процесора; ако е необходимо, демонтирайте радиатора.
- Огледайте капака на процесора; той може да се е стопил, изкривил или потъмнял донякъде.
- Разгледайте зоните на дънната платка близо до самия процесор; те също могат да почернеят или да се стопят.
Прочетете също: Инсталиране и премахване на охладител на процесора
По това време миризмата на изгаряне вече трябваше да се прояви, което би било силен аргумент, че процесорът е изгорял. Но ако "аутопсията" се извърши по-късно от очакваното време на повреда, тогава може да няма миризма.
Наличието на видими следи от топлинни ефекти върху капака на процесора или на дънната платка, близо до гнездото, са гарантирани признаци на прегаряне.Въпреки това, в някои ситуации, ако например прегряването е локализирано на няколко транзистора и не отиде по-нататък, няма да ги видите.
Проверка на функционалността на друг компютър
В случай, че процесорът е изследван от всички страни и визуално не показва нищо, че е прегрял, има смисъл да го поставите в друга система и да проверите дали друг компютър ще се стартира. Важно условие е пълната увереност, че всички компоненти работят в другия компютър. Съответно, ако след подмяна на процесора той не се включи или, освен това, дънната платка сигнализира за повреда, тогава проблемът е в процесора.
Прочетете също: Смяна на процесора на компютъра
Моля, обърнете внимание, че този метод е опасен и изисква предпазни мерки, ако процесорът вече е сериозно повреден. В такава ситуация дънната платка може да изгори в компютър на трета страна, така че не забравяйте да стартирате компютъра, като приложите термопаста към процесора и инсталирате охладител, без да карате системата да работи по-дълго от необходимото.
Прочетете също: Научете се да прилагате термична паста върху процесора
Сега, използвайки знанието за горните симптоми, можете да определите дали процесорът е изгорял в компютъра или не.