Технологията на Wi-Fi отдавна е част от ежедневието на много хора. Днес почти всички домове имат своя собствена точка за достъп до безжичната мрежа. С негова помощ са свързани с интернет различни мобилни устройства, стационарни компютри и лаптопи. Често се случва, че за един лаптоп, безжичната мрежа е единственият начин за достъп до интернет. Но какво ще стане, ако има проблем с мрежата и лаптопът просто не го хване? Тази статия ще обсъди наличните начини неподготвеният потребител да реши този проблем.
съдържание
Всички начини да се определи погрешната работа на Wai-Fai на преносим компютър могат да бъдат разделени на два вида. Първият включва проверка и промяна на настройките на самия компютър, а вторият - свързан с конфигурацията на самия телефон. Акцентът ще бъде върху най-често срещаните причини за невъзможността на Wi-Fi, а по отношение на методите - на решения, достъпни за средния потребител на подобни проблеми.
Една от най-честите причини, поради които един лаптоп не може да се свърже с безжична мрежа, е липсата на драйвери за Wi-Fi адаптер. Това се случва, че потребителят преинсталира или актуализира текущата операционна система Windows, но забрави да инсталирате драйверите за устройствата.
Прочетете повече: Научаваме кои драйвери трябва да бъдат инсталирани на компютъра
Драйверите за Windows XP, например, често не са съвместими с по-новите версии на Windows. Следователно, при надстройване на тази операционна система първо трябва да сте сигурни, че имате необходимия софтуер за Wi-Fi адаптера.
Ако говорим за лаптопи, трябва да се занимаем с важната точка: препоръчваме да изтеглите и инсталирате подходящия софтуер само от официалния сайт (или от доставения диск) на производителя. Използването на приложения на трети страни за намиране на драйвери на мрежови устройства често води до неправилна работа с Wi-Fi.
Прочетете повече: Най-добрите програми за инсталиране на драйвери
За да проверите състоянието на мрежовия адаптер, направете следното:
Още: Как да отворите диспечера на устройства в Windows XP , Windows 7 ,
Ако не го направите, проблемът е в драйверите на адаптера. Има лесен начин, препоръчван на първо място:
Ако тези действия не работят (или адаптерът просто не се показва в "Device Manager" ), трябва да инсталирате подходящия драйвер. Основната идея е, че софтуерът за адаптера трябва да бъде претърсен въз основа на името на конкретен модел за преносим компютър. За да търсите официални драйвери, ще използваме търсещата машина на Google (можете да използвате всяка друга).
Прочетете повече:
Изтеглете и инсталирайте драйвера за Wi-Fi адаптера
Търсене в драйвери по ID на хардуера
Инсталиране на драйвери със стандартни инструменти за Windows
Друга доста очевидна причина за невъзможността на Wi-Fi комуникацията на лаптопа е изключването на самия Wi-Fi. Това може да се случи както в резултат на действията на потребителите, така и в процеса на стартиране на приложения. Забрана за използване на адаптер може да бъде настроена на BIOS и в настройките на операционната система. В Windows ще бъде икона в тавата, което означава, че не може да се използва Wai-Fai.
Проверете настройките на BIOS
Като правило, при новите лаптопи адаптерът за Wi-Fi е включен по подразбиране. Но ако потребителят направи промени в настройките на BIOS, безжичната връзка може да бъде деактивирана. В такива случаи нито едно действие в самата операционна система няма да може да стартира Wai-Fai. Следователно, първо трябва да се уверите, че постоянната памет на лаптопа не съдържа забрана за използване на мрежов адаптер.
Безжични свойства
Мениджър на устройства
Същият резултат води до включването на Wi-Fi адаптера чрез диспечера на устройствата .
Функцията "В самолет" е създадена специално за незабавно изключване на всички безжични връзки на компютъра. Изключва Bluetooth и Wi-Fi. Понякога начинаещите сами погрешно се възползват от тази възможност и се изправят пред неспособността на Wi-Fi. Ясно е, че в нашия случай този режим трябва да бъде настроен на "Off" .
Индикаторът за намиране на компютър в този режим е иконата на самолета в тавата вдясно от лентата на задачите.
В Windows 8 менюто за свързване изглежда различно. Кликнете върху иконата Wai-Fi в тавата, след което кликнете върху ключа. Надписът трябва да се промени на "Вкл . " .
Когато лаптопът излезе от режим на заспиване, може да забележите, че мрежовият адаптер не улавя мрежата. Windows просто го изключва, докато спи, и след това по различни причини може да не го включи отново. Често го изпълнявате програмно, без рестартиране на операционната система става проблематично, ако изобщо е възможно. Тази причина е особено важна за компютрите с Windows 8 и 10. За хибернация на Wi-Fi модула вече не се притеснявате, трябва да направите някои настройки.
За да изключите режима на заспиване за нашето Wai-Fi устройство, направете следното:
Функцията Бързо стартиране, въведена в Windows 8, често води до неправилно функциониране на различни драйвери. За нейната забрана ние изпълняваме следните стъпки:
В Windows 10, за разлика от предишните версии на тази операционна система, режимът по подразбиране е настроен да работи в съответствие с Федералния стандарт за обработка на информация (FIPS). Това може да повлияе на нормалното функциониране на Wai-Fai. Ако сте инсталирали различни от десетата версия на Windows, препоръчваме да проверите този параметър.
Ако са направени промени в настройките на маршрутизатора, това може да е и една от причините за невъзможността за откриване на Wai-Fee мрежата от компютър. Дори с всички необходими драйвери в системата, правилно конфигурирана конфигурация на мрежата на Windows, рутерът може да забрани използването на безжична комуникация. Има огромен брой маршрутизатори, които се различават по функционалност и фърмуер. След това обмислете общите препоръки за примера на един модел на маршрутизатора (Zyxel Keenetic).
Всички съвременни рутери имат уеб базиран интерфейс, чрез който се настройват почти всички параметри на работата на устройството и мрежовата конфигурация. Обикновено, за да въведете настройките на маршрутизатора, трябва да влезете в адресната лента на браузъра "192.168.1.1". На някои модели този адрес може да е различен, затова опитайте да въведете следните стойности: "192.168.0.0", "192.168.1.0" или "192.168.0.1".
В диалоговия прозорец за вход и парола маршрутизаторът обикновено предоставя цялата необходима информация. В нашия случай "admin" е входът и 1234 е паролата за достъп до уеб интерфейса.
Всички необходими данни за достъп до настройките на конкретен модел на маршрутизатора трябва да се търсят в приложените инструкции или да се използва търсенето в интернет. Например, въведете името на рутера модел + "настройка" в търсенето.
Появата на интерфейса, имената на конкретните елементи и тяхното местоположение за всеки модел могат да бъдат много различни, така че трябва да сте сигурни в това, което правите. В противен случай най-хубавото е да поверите този бизнес на специалист.
Безжична резолюция
Случва се потребителите да се свързват към рутера, като използват мрежов кабел. В такива случаи те абсолютно не се нуждаят от Wi-Fi връзка. Тогава безжичните функции в настройките на рутера могат да бъдат изключени. За да потвърдите тези настройки, ще покажем пример за маршрутизатора Zyxel Keenetic.
Тук виждаме, че в секцията, отговаряща за Wi-Fi, е разрешена безжичната комуникация. Обозначенията могат да бъдат различни: "WLAN Enable", "Wireless ON" и дори "Wireless Radio".
На някои модели можете да включите или изключите Wi-Fi с бутона на кутията.
Деактивиране на филтрирането
Друга функция, която трябва да разгледаме, е филтрирането. Целта му е да защити домашната мрежа от различни връзки отвън. Маршрутизаторът Zyxel Keenetic може да филтрира както MAC адресите, така и IP адресите. Филтрирането работи избирателно върху входящия трафик и излиза към определени портове и URL адреси. Но ние се интересуваме само от входящата забрана. В уеб интерфейса на Zyxel настройката за заключване се намира в секцията "Филтри" .
Примерът показва, че заключването е деактивирано по принцип и няма въведени данни в таблицата с блокирани адреси. При други модели устройства това може да изглежда като: "Забрана на филтрирането на WLAN" , "Филтриране изключено" , "Блокиране на адрес" и др.
Същото се отнася и за настройките за блокиране на IP адреси.
Прочетете повече: Решаване на проблеми с WI-FI точка за достъп на лаптопа
Промяна на канала
Съседните безжични мрежи или някои електрически уреди могат да причинят смущения в работния канал на Wi-Fi. Всяка Wi-Fi мрежа работи на един от каналите (в Русия от 1 до 13). Проблемът възниква, когато няколко Wai-Fi мрежи се намират на един от тях.
Ако потребителят живее в частна къща, а след това в радиуса на работата на адаптера си, вероятно няма други мрежи. И дори тези мрежи да са на разположение, техният брой е малък. В жилищна сграда броят на работещите Wi-Fi мрежи може да бъде много по-голям. И ако няколко души едновременно конфигурират същия статичен канал за своя маршрутизатор, намесата в мрежовата операция не може да бъде избегната.
Ако настройките на рутера не са променени, по подразбиране той автоматично избира канала. Когато включите адаптера в мрежата, той просто "седи" в канала, който понастоящем е свободен. И така, всеки път, когато рестартирате.
Трябва да се отбележи, че само повреден маршрутизатор може да има проблеми с автоматично избиране на канала. И в повечето случаи промяната на канала не е решение на проблема с интерференцията. Постоянното ръчно определяне на тези параметри е удоволствие дори и тогава. Но като начин да получите достъп до мрежата понастоящем, тази опция заслужава внимание.
За да проверите настройките за избор на каналния предавател, трябва да отидете на познатия уеб интерфейс. Например, у Zyxel Keenetic эти параметры находятся в разделе «Сеть Wi-Fi» — «Соединение» .
Из примера видно, что в настройках выбран автоматический режим выбора канала. Для проверки текущей работы каналов можно воспользоваться программой WifiInfoView.
В первую очередь рекомендуется выбирать 1, 6 или 11. Если вы видите, что эти каналы не заняты, попробуйте указать один из них в качестве текущего.
Некоторые модели маршрутизаторов отображают дополнительную информацию о загруженности канала.
Довольно часто помогает обычная перезагрузка роутера. Как правило, это самая первая рекомендация службы поддержки провайдера при любых проблемах с сетью. Рассмотрим несколько вариантов того, как можно осуществить перезапуск устройства раздачи.
Кнопка «Power»
Чаще всего на задней стороне корпуса маршрутизатора есть специальная кнопка, отвечающая за включение/выключение устройства.
Такого же результата можно добиться, если просто выдернуть вилку питания из розетки и подождать не менее 10 секунд.
Кнопка сброса
Кнопка «Reset» в своем основном режиме позволяет выполнить перезагрузку. Для этого нужно нажать на нее чем-нибудь острым (например, зубочисткой) и затем мгновенно отпустить. Если держать дольше, произойдет сброс всех настроек устройства раздачи.
Уеб интерфейс
Для перезагрузки маршрутизатора можно воспользоваться консолью устройства. Войдя в настройки роутера, необходимо найти саму кнопку для перезагрузки. Где она будет находиться, зависит от прошивки и модели устройства. Например, для Zyxel Keenetic эта функция доступна в разделе «Система» в пункте «Конфигурация» .
Нажав на кнопку, выполняем перезагрузку.
Сброс сетевых настроек возвращает конфигурацию сети к изначальному состоянию и переустанавливает все адаптеры в системе. Этот способ рекомендуется применять только в качестве последнего варианта, так как он вносит кардинальные изменения во многие системные настройки.
Windows 10
Если у вас версия Windows 10 (build 1607 или новее), то выполняем следующее:
Windows 7
,
Прочетете повече: Вызов «Командной строки» в Windows 7
Соглашаемся с внесением изменений, нажав «Да» .
Проблема с беспроводной сетью может быть решена. Если нет, то следует попробовать сбросить непосредственно TCP/IP. За това имате нужда от:
Таким образом, существует достаточно много доступных для обычного пользователя способов восстановления работы Вай-Фай. Первым делом необходимо убедиться в правильной настройке параметров БИОС и наличии всех драйверов для сетевого адаптера. Если это не дало результата — проверить режимы электропитания, установленные в операционной системе Виндовс. И последний шаг — работа с конфигурацией самого устройства раздачи.