Към днешна дата, флаш-драйверите почти са заменили всички други преносими носители за съхранение, като компактдискове, DVD и магнитни дискети. Отстрани на флаш устройството има неоспоримо удобство под формата на малък размер и голямо количество информация, която те могат да настанят. Последното обаче зависи от файловата система, в която е форматирано устройството.
съдържание
Какво представлява файлова система? На пръв поглед това е метод за организиране на информация, която се разбира от една или друга операционна система, с разделяне на документи и директории, познати на потребителите. Основните типове файлови системи за днес са 3: FAT32, NTFS и exFAT. Системи ext4 и HFS (опции за Linux и Mac OS, съответно), няма да разгледаме поради ниската съвместимост.
От значение за важността на характеристиките на дадена файлова система могат да бъдат разделени на такива критерии: системни изисквания, въздействието върху износването на чипове с памет и ограничения за размера на файловете и директорите. Обмислете всеки критерий за всичките 3 системи.
Прочетете още:
Най-добрите помощни програми за форматиране на флаш памети и дискове
Инструкции за промяна на файловата система на USB флаш устройството
Може би най-важният критерий, особено ако USB флаш устройството трябва да се използва за свързване с голям брой устройства на различни системи.
FAT32
FAT32 - най-старата от все още съответната организация на документи и папки, първоначално разработена под MS-DOS. Той разполага с най-висока съвместимост на всички - ако флаш устройството е форматирано в FAT32, най-вероятно той е разпознат от повечето устройства независимо от операционната система. В допълнение, работата с FAT32 не изисква много RAM и процесорно захранване.
NTFS
Файловата система Windows по подразбиране след прехода на тази операционна система към NT архитектурата. Инструментите за работа с тази система се намират в Windows и Linux, Mac OS. Има обаче някои трудности при свързването на лентови устройства, форматирани в NTFS, с аудио рекордери или играчи, особено от второстепенни марки, както и с Android и iOS чрез OTG. В допълнение, в сравнение с FAT32, необходимото количество RAM и честотата на процесора се увеличават.
exFAT
Официалното име означава "Extended FAT", което съответства на същността - exFAT и има по-разширен и подобрен FAT32. Разработена от Microsoft специално за флаш устройства, тази система е най-малко съвместима: тези флаш устройства могат да бъдат свързани само с компютри, работещи под Windows (не по-ниски от XP SP2), както и до смартфоните на Android и iOS , Съответно, необходимото количество RAM и скоростта на процесора се увеличават.
Както можем да видим, по критерия за съвместимост и системни изисквания FAT32 е безспорен лидер.
Технически, флаш паметта има ограничено времетраене, което зависи от броя цикли на презаписване на сектора, на свой ред, в зависимост от качеството на самия чип, инсталиран на флаш устройството. Файловата система, в зависимост от собствените си характеристики, може или да удължи живота на паметта, или да я намали.
Прочетете още: Ръководство за тестване на ефективността на флаш устройства
FAT32
Чрез критерия за въздействието върху износването тази система губи до всичко останало: поради характеристиките на организацията тя работи добре с малките и средните файлове, но съществено фрагментира записаните данни. Това води до по-често преобразуване на операционната система в различни сектори и в резултат до увеличаване на броя на циклите за четене и запис. Следователно флаш устройство, форматирано в FAT32, ще работи по-малко.
NTFS
С тази система ситуацията е по-добра. NTFS е по-малко зависим от фрагментацията на файловете и освен това в нея вече се прилага по-гъвкаво индексиране на съдържанието, което има положителен ефект върху издръжливостта на устройството. Въпреки това, относителната бавност на тази файлова система частично изравнява предимствата, които се получават, а характеристиките на регистрирането на данни принуждават потребителите по-често да влизат в едни и същи области на паметта и да използват кеширане, което също има отрицателен ефект върху дълголетието.
exFAT
Тъй като EFAT е разработен специално за използване на флаш памети, намаляването на броя цикли на пренаписване на разработчиците е обърнало най-голямо внимание. Благодарение на особеностите на организацията и съхранението на данните значително намалява броя на циклите за пренаписване, особено в сравнение с FAT32 - към exFAT се добавя бит-карта на наличното пространство, което намалява фрагментацията, което е основният фактор за намаляване на живота на флаш паметта.
В резултат на горното можем да заключим, че най-малко въздействие върху износването на паметта е exFAT.
Този параметър става все по-важен всяка година: обемите на съхраняваната информация, като капацитета на дисковете, постоянно нарастват.
FAT32
Така че имаме основния недостатък на тази файлова система - в нея максималната заетост от един файл е ограничена до 4 GB. В MS-DOS пъти това със сигурност ще се счита за астрономическа стойност, но досега такова ограничение създава неудобства. Освен това има ограничение и броят на файловете в основната директория - не повече от 512. От друга страна, в папките без root може да има възможно най-много файлове.
NTFS
Основната разлика на NTFS от FAT32, използвана по-рано, е практически неограничен обем, който може да заема този или онзи файл. Разбира се, има технически ограничение, но няма да бъде постигнато в обозримо бъдеще. По същия начин, обемът на данните в директорията е практически неограничен, въпреки че превишаването на определен праг е изпълнено със силен спад в производителността (функция NTFS). Също така си струва да се отбележи, че тази файлова система има ограничение на символите в името на директорията.
Прочетете още: Всичко за форматирането на флаш устройства в NTFS
exFAT
Лимитът на допустимия размер на файла в EXFAT е още по-голям в сравнение с NTFS - това е 16 zettabytes, което е стотици хиляди пъти по-голяма от капацитета на най-голямата свободна флаш памет на пазара. При сегашните условия можем да приемем, че границата е практически несъществуваща.
Заключение - с този параметър NTFS и exFAT са почти равни.
За общия набор от параметри най-предпочитаната файлова система е exFAT, но мастното минус под формата на ниска съвместимост може да ви накара да се обърнете към други системи. Например, флаш памет по-малък от 4 GB, който се планира да бъде свързан към стерео уредбата на автомобила, е най-добре форматиран в FAT32: отлична съвместимост, висока скорост на достъп до файлове и изисквания за малка памет. В допълнение, зареждащи дискове за преинсталиране на Windows се предпочитат да се правят и в FAT32.
Прочетете повече:
Създаваме диск за зареждане от стартовото флаш устройство
Как да записвате музика на USB флаш устройство, за да бъде прочетено от радиокасетофон
Флаш устройства с размер над 32 ГБ, на които се съхраняват документи и големи файлове, е най-добре форматиран в exFAT. Тази система е подходяща за задачите на такива устройства, поради практически липсващата граница на размера на файла и минималната фрагментация. ExFAT е подходящ и за дългосрочно съхранение на данни, поради намаленото въздействие върху износването на паметта.
На фона на тези системи NTFS изглежда като компромисен вариант - той е подходящ за потребители, които трябва да копират от време на време или да преместват средни и големи количества данни на флаш памет със среден капацитет.
Като обобщим всичко това, ние отбелязваме - изборът на файловата система трябва да съответства на задачите и целите на използването на вашето флаш устройство. Когато закупите нов диск, помислете как ще го използвате и започнете от него, форматирайте го в най-подходящата система.