Сега почти всеки потребител отива в интернет всеки ден чрез браузър. В свободния достъп има много разнообразни уеб браузъри със собствени характеристики, които отличават този софтуер от продуктите на конкурентите. Затова потребителите имат избор и предпочитат софтуер, който напълно удовлетворява техните нужди. В днешната статия бихме искали да говорим за най-добрите браузъри за компютри, работещи с дистрибуции, разработени на ядрото на Linux.
Когато избирате уеб браузър, трябва да търсите не само неговата функционалност, но и стабилността на работата, консумираните ресурси на операционната система. Като направите правилния избор, ще осигурите по-нататъшно комфортно взаимодействие с компютъра. Ние предлагаме да се обърне внимание на няколко прилични възможности и, като се започне от предпочитанията им, да се намери най-доброто решение за работа в интернет.
Mozilla Firefox е един от най-популярните браузъри в света и много известен сред потребителите на Linux. Факт е, че много разработчици на собствени дистрибуции „зашиват” този браузър и той е инсталиран на компютъра заедно с операционната система, поради което ще бъде първи в нашия списък. Firefox има доста голям брой не само функционални настройки, но и опции за дизайн, а потребителите могат самостоятелно да разработват различни добавки, което прави този уеб браузър още по-гъвкав за използване.
Недостатъците включват липсата на обратна съвместимост във версиите. Това означава, че когато бъде пуснат нов монтаж, няма да можете да работите, без да правите повечето от промените. Повечето от проблемите станаха актуални след реконструкцията на графичния интерфейс. Много потребители не го харесаха, но не беше възможно да се изключи от списъка на активните иновации. RAM тук се консумира адекватно, за разлика от Windows, създава се един процес, който разпределя необходимото количество RAM за всички раздели. Firefox има руска локализация и е достъпна за изтегляне на официалния уебсайт (не забравяйте да посочите правилната версия за вашия Linux).
Почти всеки знае за наричан браузър Google хром , Тя се основаваше на отворен код на Chromium. Всъщност, Chromium все още е независим проект и има версия за операционни системи Linux. Възможностите на браузъра непрекъснато се увеличават, но някои функции, които присъстват в Google Chrome, все още не са налице.
Chromium ви позволява да персонализирате не само общите настройки, но и списъка с налични страници, видеокартата и да проверите версията на инсталирания Flash Player. Освен това ви съветваме да отбележите, че поддръжката за настройка на приставки е преустановена през 2017 г., но можете да създадете персонализирани скриптове, като ги поставите в специална папка, за да осигурите правилна работа в самата програма.
Инсталирайки KDE GUI в съществуващата си Linux дистрибуция, получавате един от ключовите компоненти - файлов мениджър и браузър, наречен Konqueror. Основната характеристика на този уеб браузър е използването на технологията KParts. Тя ви позволява да вграждате инструменти и функционалности от други програми в Konqueror, например, като отваряте файлове с различни формати в отделни раздели на браузъра, без да влизате в друг софтуер. Това включва видеоклипове, музика, изображения и текстови документи. Последната версия на Konqueror се споделя с файловия мениджър, тъй като потребителите се оплакват от сложността на управлението и разбирането на интерфейса.
Сега все повече и повече дистрибуторски разработчици заместват Konqueror с други решения, използвайки черупката на KDE, така че при зареждането Ви съветваме внимателно да прочетете описанието на изображението, за да не пропуснете нещо важно. Можете също така да изтеглите този браузър от официалния уебсайт на производителя.
След като говорим за вградени собствени браузъри, да не говорим за WEB, който идва с един от най-популярните черупки Gnome. Основното му предимство е тясната интеграция с десктоп средата. Въпреки това браузърът е лишен от много инструменти, които присъстват сред конкурентите, защото разработчикът го позиционира само като средство за сефиране и изтегляне на данни. Разбира се, има поддръжка за разширения, които включват Greasemonkey (разширение за добавяне на персонализирани скриптове, написани в JavaScript).
Освен това ще получите добавки за управление на жестове с мишката, конзола Java и Python, инструмент за филтриране на съдържанието, преглед на грешки и панел с изображения. Един от основните недостатъци на WEB е невъзможността да се инсталира като браузър по подразбиране, така че необходимите материали ще трябва да бъдат отворени с помощта на допълнителни действия.
Пале Луната може да се нарече доста лек браузър. Това е оптимизирана версия на Firefox, първоначално създадена за работа с компютри с операционната система Windows. По-късните версии се появиха за Linux, но поради лоша адаптация, потребителите бяха изправени пред неработоспособността на някои инструменти и липсата на поддръжка за потребителски плъгини, написани за Windows.
Създателите твърдят, че Pale Moon работи с 25% по-бързо, благодарение на технологичната поддръжка на нови процесори. По подразбиране получавате търсачката DuckDuckGo, която не е подходяща за всички потребители. Освен това има вграден инструмент за визуализиране на табулациите преди превключване, добавени са настройки за превъртане и след изтеглянето няма проверка на файлове. Можете да видите пълното описание на възможностите на този браузър, като кликнете върху съответния бутон по-долу.
Днес вече говорихме за един уеб браузър, разработен от KDE, но те също имат друг достоен представител, наречен Falkon (преди QupZilla). Предимството му е в гъвкавата интеграция с графичната среда на операционната система, както и в удобството на бърз достъп до раздели и различни прозорци. В допълнение, Falkon има вграден рекламен блокер по подразбиране.
Персонализираният експресен панел ще направи използването на браузъра още по-удобно, а бързото създаване на пълни размери на екрани с раздели ще ви позволи бързо да запазите необходимата информация. Falkon консумира малко количество системни ресурси и превъзхожда Chromium или Mozilla Firefox. Актуализациите се пускат доста често, разработчиците не са срамежливи да експериментират, дори и при смяна на двигатели, опитвайки се да направят тяхното въображение на най-високо качество.
Завършването на нашия списък днес е с право един от най-добрите браузъри - Вивалди. Той е разработен на Chromium engine и първоначално включва функционалност, взета от опера , С течение на времето обаче имаше развитие на мащабен проект. Основната характеристика на Vivaldi е гъвкавата конфигурация на голямо разнообразие от параметри, особено на интерфейса, така че всеки потребител ще може да регулира операцията специално за себе си.
Въпросният браузър поддържа онлайн синхронизация, има вграден пощенски клиент, отделно място, където се намират всички затворени раздели, вграден режим за показване на снимки на страница, визуални маркери, мениджър на бележки, управление на жестове. Първоначално Vivaldi беше пуснат само на платформата на Windows, след известно време стана поддръжка на MacOS, но актуализациите в крайна сметка бяха прекратени. Що се отнася до Linux, можете да изтеглите подходящата версия на Vivaldi на официалния сайт на разработчиците.
Както виждате, всеки от популярните браузъри за операционни системи на ядрото на Linux ще отговаря на различни категории потребители. Във връзка със seim, ви препоръчваме да се запознаете с подробно описание на уеб браузърите и само тогава, въз основа на получената информация, изберете най-добрата опция.