Плюсове и минуси на операционната система Linux

Операционните системи на ядрото на Linux не са особено популярни сред обикновените потребители. По-често те се избират от хора, които искат да научат програмиране / администрация или вече имат достатъчно знания по управление на компютъра, да работят чрез удобен терминал, да поддържат сървърна работа и др. Нашият днешен материал ще бъде посветен на онези потребители, които искат да изберат Linux вместо Windows или друга операционна система за ежедневна работа, а именно, ще разкажем за предимствата и недостатъците на споменатата система.

Плюсове и минуси на дистрибуциите на ядрото на Linux

Освен това като пример няма да приемаме конкретни дистрибуции, тъй като има голям брой от тях и всички от тях са проектирани да изпълняват определени задачи и да бъдат инсталирани на различни компютри. Ние просто искаме да подчертаем общи фактори, влияещи върху избора на операционна система. Освен това имаме материал, в който говорим за най-добрите системи за слабото желязо. Препоръчваме ви да го прочетете още.

Още подробности: Избор на дистрибуция на Linux за слаб компютър

достойнство

Първо бих искал да говоря за положителните резултати. Ще обсъдим само общи фактори, а отделна статия е посветена на темата за сравняване на Windows и Linux, която можете да намерите на следния линк.

Вижте също: Коя операционна система да изберете: Windows или Linux

Безопасност на употребата

Дистрибуциите на Linux могат да се считат за най-сигурни, тъй като не само разработчиците, но и обикновените потребители се интересуват от гарантиране на тяхната надеждност. Разбира се, непопулярността на операционната система го прави по-малко привлекателен за нападателите, за разлика от същия Windows, но това не означава, че системата никога не е подложена на атаки. Вашите лични данни все още могат да бъдат откраднати, но за това трябва да направите грешка сами, прикачени към измамник. Например, получавате файл от неизвестен източник и го стартирате без съмнение. Вграденият вирус започва да работи във фонов режим, така че дори няма да знаете за него. Повечето от тези измами се извършват чрез т. Нар. Задната врата, която буквално се превежда като „задна врата“. Обидникът търси дупки в сигурността на операционната система, като разработва специална програма, която ще ги използва за получаване на отдалечен достъп през компютър или други цели.

Въпреки това, трябва да се има предвид, че намирането на уязвимост в независима Linux дистрибуция е много по-трудно, отколкото в същия Windows 10, тъй като екипът за разработка често наблюдава изходния код на своята операционна система, която също се тества от напреднали потребители, интересуващи се от собствената си сигурност. При намирането на дупки, те се коригират почти моментално, а средният потребител трябва само да инсталира най-новата актуализация възможно най-бързо.

Актуализации на операционна система Linux

Трябва да се отбележи и специален административен достъп до Linux. С инсталирането на Windows незабавно получавате администраторски права, които не са силни и защитават от промени в системата. Линукс достъпът се корени. По време на инсталацията създавате профил, като посочвате парола. След това най-важните промени се правят само ако сте задали тази парола през конзолата и успешно сте осъществили достъп.

Задаване на парола при инсталиране на Linux

Въпреки факта, че обикновеният потребител може да забрави за инфекция с блокер или изскачащи рекламни елементи, докато използва Linux, някои компании все още разработват антивирусен софтуер. Ако ги инсталирате, осигурете почти пълна сигурност на системата. За повече подробности относно популярните програми за защита вижте други наши материали на следния линк.

Антивирус за Linux операционна система

Вижте също: Популярни Antivirus за Linux

Въз основа на описания по-горе материал, Linux може да се счита за доста сигурна система за домашна и корпоративна употреба, по очевидни причини. Но сегашните дистрибуции на сигурността все още са далеч от референтната сигурност.

Разнообразие от дистрибуции

Не забравяйте да споменете многообразието от изградени в ядрото на Linux. Всички те са разработени от независими компании или група потребители. Обикновено всеки дистрибутор е заточен, за да отговори на определени цели, например Ubuntu е най-доброто решение за домашна употреба, CentOS е сървърна операционна система, а Puppy Linux е идеален за слаб хардуер. Въпреки това, можете да намерите списък на популярните сборки в нашата друга статия, като кликнете върху връзката по-долу.

Още подробности: Популярни дистрибуции на Linux

Освен това, всяка дистрибуция има различни системни изисквания, тъй като работи на специфична графична обвивка и съдържа различна функционалност. Такова разнообразие в избора ще позволи на всеки потребител да избере идеалната версия за себе си, започвайки от съществуващия хардуер и основните цели на инсталацията на ОС.

Още подробности: Системни изисквания за различни Linux дистрибуции

Ценова политика

От самото си създаване ядрото на Linux е широко достъпно. Отвореният код позволява на занаятчиите да се модернизират и по всякакъв начин да променят своите лични дистрибуции. Следователно положението се е развило по такъв начин, че по-голямата част от събранията са свободни. Разработчиците на официалния уебсайт предоставят подробности, за които можете да изпратите определена сума пари за допълнителна подкрепа на операционната система или в знак на благодарност.

Ценова политика на операционната система на Linux

В допълнение, програмите, разработени за Linux, често имат и отворен код, благодарение на който се разпространяват безплатно. Някои от тях получавате, когато инсталирате дистрибуцията (разнообразието от софтуер зависи от добавеното от разработчика), друг необходим софтуер е свободно достъпен и можете да го изтеглите без никакви проблеми.

Стабилност на работните места

За всеки потребител важен фактор при избора на операционна система е стабилността на работата му. Няма да отделяме никакви отделни дистрибуции, а само да кажем по принцип как разработчиците на ОС на ядрото на Linux осигуряват правилното функциониране. С инсталирането на текущата версия на същата Ubuntu, вие веднага "излезете от кутията" да получите стабилна платформа. Всички издадени версии се тестват дълго време не само от създателите, но и от общността. Намерените грешки и повреди се коригират почти веднага, а актуализациите стават достъпни за обикновените потребители само когато отговарят на всички параметри на стабилност.

Често пачовете и иновациите се инсталират автоматично, когато сте активно свързани с интернет, може дори да не знаете, че някой е открил, че проблемите са били бързо решени. Това е политиката на разработчиците на почти всички текущи отворени сборки, така че въпросната операционна система е една от най-стабилните.

Персонализиране на интерфейса

Удобството за управление е един от най-важните аспекти на добрата операционна система. Осигурява графичната си среда. Той създава десктоп, взаимодейства с папки, файлове и индивидуални приложения. Линукс дистрибуциите поддържат голям брой различни десктоп среди. Такива решения не само правят интерфейса по-красив, но и позволяват на потребителя самостоятелно да регулира позицията на етикетите, техния размер и икони. Списъкът на известните черупки е - Gnome, Mate, KDE и LXDE.

Разнообразие от графични черупки Linux OS

Заслужава да се отбележи, че всеки интерфейс е снабден със собствен набор от визуални ефекти и други добавки, затова директно влияе върху количеството консумирани системни ресурси. Няма достатъчно RAM - инсталирайте LXDE или LXQt, което значително ще подобри производителността. Ако искате нещо подобно на операционната система Windows и интуитивно, погледнете CINNAMON или MATE. Изборът е достатъчно голям, като всеки потребител ще намери подходяща опция.

недостатъци

По-горе, ние обсъдихме петте положителни качества на семейството Linux на операционните системи, но има и негативни аспекти, които отблъскват потребителите от тази платформа. Нека обсъдим подробно основните и най-значимите недостатъци, за да се запознаете с тях и да вземете окончателно решение по отношение на въпросната операционна система.

Необходимост от адаптация

Първото нещо, което ще срещнете при преминаването към Linux е разликата с обичайните Windows, не само в дизайна, но и в управлението. Разбира се, по-рано вече говорихме за черупки, които приличат на Windows desktop, но като цяло не променят процедурата за взаимодействие със самата операционна система. Поради това за начинаещите потребители ще бъде особено трудно да се справят с инсталирането на специфични приложения, настройването на оборудване и решаването на други проблеми. Ще трябва да научим, да потърсим помощ на форумите или специални статии. От това идва следващият недостатък.

Вижте също:
Ръководство за създаване на Samba в Ubuntu
Търсите файлове в Linux
Ръководство за инсталиране на Linux мента
Често използвани команди в терминала на Linux

общност

Обхватът на потребителите на Linux вече е ограничен, особено в руско-говорящия сегмент, така че много зависи от избрания монтаж. В интернет има малко помощни статии, не всички са написани на разбираем език, което ще създаде трудности за начинаещите. Техническата поддръжка за някои разработчици просто не е достъпна или е нестабилна. Що се отнася до посещението на форумите, тук начинаещият потребител често се сблъсква с присмех, сарказъм и други подобни послания от жителите на ресурса, докато чака ясен отговор на въпроса.

Това включва проектиране на софтуерна документация и местни комунални услуги. Обикновено те също са написани от ентусиасти или малки фирми, които пренебрегват правилата за документиране на продуктите си. Да вземем за пример какво е написано за Windows и Mac OS. Adobe Photoshop - известен графичен редактор. На официалния сайт ще намерите подробно описание на всичко, което се предлага в тази програма. По-голямата част от текста е насочена към потребители от всяко ниво.

Ръководство за потребителя за Adobe Photoshop Editor

Linux програмите често нямат такива инструкции, или са написани с акцент върху напредналите потребители.

Софтуер и игри

Последните години, програмите и игрите за Linux стават все повече, но броят на наличните приложения все още е много по-нисък от този на по-популярните операционни системи. Няма да можете да инсталирате същото Microsoft Office или Adobe Photoshop. Често е невъзможно дори да отворите документите, съхранени в този софтуер, на наличните аналози. Поканени сте само да използвате емулатора като Wine. Чрез него можете да намерите и инсталирате всичко необходимо от Windows, но бъдете готови за факта, че цялата смес понякога изисква огромно количество системни ресурси.

Разбира се можете да инсталирате пара и изтеглете няколко популярни игри, но все още няма да можете да играете повечето от настоящите нововъведения, тъй като не всички компании искат да адаптират продуктите си към Linux.

Игри на Steam за операционната система Linux

Хардуерна съвместимост

Линукс дистрибуциите са известни с факта, че много драйвери за хардуер, инсталирани на компютъра, се зареждат на етапа на инсталиране на ОС или след първото свързване към интернет, но има един недостатък, свързан с поддръжката на устройството. Понякога производителите на компоненти не издават специални версии на драйвери за въпросната платформа, така че няма да можете да ги изтеглите от интернет, оборудването ще остане частично или напълно неработещо. Такива ситуации са редки, но собствениците на специални периферни устройства, например, принтери, трябва да се уверят, че могат да взаимодействат с устройството си, преди да преминат.

Подчертахме основните недостатъци и предимства на Linux, на които се препоръчва да обърне внимание на потребителя преди да инсталира тази операционна система. Трябва да се отбележи, че всеки има собствено мнение за работата, затова се опитахме да дадем най-обективната оценка на платформата, оставяйки окончателното решение за вас.