Дънната платка е един от най-важните елементи на компютъра, свързващ всички останали компоненти в една система. Обикновено се монтира първо в корпуса, след което към него се свързват други компоненти и се свързват проводниците. Този материал ще бъде посветен на подробен анализ на метода за монтиране на дънната платка в блок с подробно описание на всяка стъпка и визуални илюстрации.
Вижте също: Ролята на дънната платка в компютъра
Съдържанието
Структурата на различните модели на дънни платки е почти същата, а монтирането на кутията винаги съответства на дупките на самия компонент, така че единственото нещо, за което трябва да се притесняваме, е форм-факторът. Те идват в различни размери, всъщност, като системни блокове. Ето защо е важно да изберете съвместими части. Прочетете за това в другите ни материали на следните връзки.
Вижте също:
Избор на дънна платка за компютър
Как да изберем компютърна кутия
Що се отнася до закрепващите елементи, те винаги са в кутиите с дъската и кутията, защото трябва само да намерите подходяща отвертка за завинтване на винтовете. След като подготвите инструментите и разопаковате ютията, можете спокойно да се придвижите до началото на сглобяването.
Кутиите от кутията винаги се доставят затворени. Също така трябва да премахнете страничния панел, за да получите достъп отвътре. Всичко зависи от структурата на самата единица. Понякога панелът се монтира на ключалки, винтови съединения или стандартни винтове. Ако е невъзможно да се справите със структурата сами, вижте инструкциите, включени в комплекта, тя винаги съдържа цялата необходима информация за разглобяването.
Основната процедура е инсталирането и обезопасяването на платката в системната единица. Независимо от моделите на тези два компонента, целият процес се извършва по същия начин:
Когато сте убедени, че платката е здраво седнала на мястото си и ще поддържа точно натоварването на другите компоненти, можете да преминете към следващата инсталационна стъпка, която също е задължителна и отговаря за работата на целия компютър.
Обикновено на предния панел на кутията се поставят допълнителни аудио изходи, няколко USB конектора и бутон за захранване. Понякога има допълнителни елементи, като например осветление, което вече зависи от модела на самото устройство. Всички тези компоненти се нуждаят не само от допълнителна мощност, но и трябва да бъдат свързани към дънната платка за успешно импулсно предаване. Подробно ръководство за тази задача можете да намерите в нашата друга статия, като кликнете върху връзката по-долу.
Още подробности: Свързване на предния панел към дънната платка
Сега дънната платка е напълно готова да инсталира останалите компоненти на компютъра. Това включва - процесор, видео карта, RAM, твърд диск и DVD диск. Всичко това се монтира последователно в подходящите конектори и се подготвя за свързване на допълнителна мощност. Ще намерите необходимите инструкции по тази тема в другите ни материали по-долу.
Вижте също: Връзка с дънната платка процесор / RAM / видео карти / твърд диск
Без захранване не само дънната платка, но и всички други компоненти на компютъра няма да работят. Почти винаги захранването е монтирано последно, така че монтирането на други части не пречи на кабелите, още повече, че е толкова лесно. Захранващото устройство е монтирано в предвиденото за него пространство, в повечето случаи проводниците се извеждат през отворите на задния панел, образувайки компетентно управление на кабелите. Само след свързване на всички кабели компютърът ще бъде готов за работа.
Вижте също:
Свързваме захранването към дънната платка
Свързване на захранването към компютъра
Свързваме видеокартата към захранването.
Това е мястото, където нашият водач свършва. Както виждате, цялата процедура на сглобяване започва с монтирането на дънната платка. В края на целия процес можете да затворите страничния капак и да стартирате компютъра за първи път, като първо свържете монитора и другите необходими периферни устройства.
Вижте също: Pinout конектори дънната платка