Най-простата уеб страница за опитен уеб дизайнер или уеб програмист може лесно да бъде създадена чрез обикновен текстов редактор. Но за извършване на сложни задачи в тази област на дейност се препоръчва използването на специализиран софтуер. Това могат да бъдат разширени текстови редактори, многофункционални интегрирани приложения, които се наричат интегрирани инструменти за разработка, редактори на изображения и др. В тази статия ще разгледаме софтуера, предназначен за оформление на сайта.
съдържание
Първо, нека започнем с описание на разширени текстови редактори, предназначени да улеснят работата на кодера. Разбира се, най-известната програма от този тип е Notepad ++. Това софтуерно решение поддържа синтаксис на много езици за програмиране, както и текстови кодировки. Подчертаването на кода и номерирането на редовете значително улесняват работата на програмистите от различни посоки. Използването на регулярни изрази улеснява намирането и модифицирането на подобни части от кода. За бързо изпълнение на същия тип действие се препоръчва да напишете макроси. Възможно е да се разшири значително, така че богатата функционалност е възможна с помощта на вградени приставки.
Прочетете още: Бележник ++ Аналози
Сред недостатъците може да се нарече само такова съмнително "минус", като наличието на голям брой функции, които са неразбираеми за средния потребител.
Друг разширен текстов редактор за служителите в областта на уеб програмирането е SublimeText. Той също така знае как да работи с много езици, включително Java, HTML, CSS, C ++. Когато работите с кода, използвате задно осветяване, автоматично попълване и номериране. Много удобна функция е поддръжката на фрагменти, с които можете да използвате детайли. Използването на регулярни изрази и макроси също може да осигури значителни спестявания на време за решаване на задачата. SublimeText ви позволява да работите едновременно на четири панела. Функционалността на програмата се разширява чрез инсталиране на приставки.
Основният недостатък на приложението, в сравнение с Notepad ++, е липсата на интерфейс на руски език, което причинява известни неудобства, особено сред неопитни потребители. Също така, не всички потребители, като появяването на известия с офертата за закупуване на лиценз в прозореца на безплатната версия на продукта.
Завършихме описанието на текстовите редактори, предназначени за оформлението на уеб страници, преглед на приложенията Brackets. Този инструмент, подобно на предишните аналози, поддържа всички основни езици за маркиране и програмиране с подчертаване на подходящи изрази и номериране на линиите. Най-важното в приложението е наличието на функцията "Live Preview" , чрез която можете в реално време чрез браузъра да видите всички промени, направени в документа, както и интегрирането в контекстното меню на "Explorer". Инструментът "Скоби" ви позволява да сърфирате в уеб страници в режим на отстраняване на грешки. Чрез прозореца на програмата можете да манипулирате няколко файла по едно и също време. Възможността за инсталиране на разширения от трети страни допълнително разширява границите на функционалността.
Удовлетворява само наличието на някои неспециализирани секции в програмата, както и възможността за използване на функцията "Live Preview" изключително в браузъра Google Chrome ,
Един от най-популярните сред модерните редактори на изображения, които могат да се използват успешно, включително за създаване на уеб съдържание, е GIMP. Особено удобно е да се използва програмата за изчертаване на дизайна на обекта. С този продукт можете да рисувате и редактирате готови изображения, като използвате разнообразни инструменти (четки, филтри, размазване, избор и много други). GIMP поддържа работа със слоеве и запазва обработваните части в техен собствен формат, с които можете да възобновите работата си на същото място, където е завършена, дори и след рестартирането. Историята на промените помага да се проследяват всички действия, приложени към снимката, и ако е необходимо, да се анулират. Освен това програмата може да работи с текста, приложен към изображението. Това е единственото безплатно приложение между аналозите, които могат да предлагат такава богата функционалност.
Сред недостатъците е възможно да се отдели понякога възникващия ефект от забавянето поради високата интензивност на ресурсите на програмата, както и значителни трудности при разбирането на алгоритъма за работа за начинаещи.
Платеният аналог на GIMP е Adobe Photoshop. Той е още по-популярен, тъй като е бил пуснат много по-рано и има по-разширена функционалност. Photoshop се използва в много области на уеб програмирането. С него можете да създавате и редактирате изображения. Програмата може да работи със слоеве и 3D модели. В този случай потребителят има възможност да използва още по-голям набор от инструменти и филтри, отколкото в GIMP.
Сред основните недостатъци е трудността при усвояването на цялата функционалност на Adobe Photoshop. Освен това, за разлика от GIMP, този инструмент се заплаща само с пробен период от само 30 дни.
Следващата група от програми за оформление на уеб страници - интегрирани инструменти за разработка. Един от най-популярните му представители е Aptana Studio. Това софтуерно решение е сложен инструмент за създаване на уеб сайтове, който включва текстов редактор, дебъгер, компилатор и инструмент за автоматизация на монтажа. С помощта на приложението е възможно да се работи с програмен код на много езици за програмиране. Aptana Studio поддържа манипулиране на няколко проекта едновременно, интеграция с други системи (по-специално с услугата Aptana Cloud), както и дистанционно редактиране на съдържанието на сайта.
Основните недостатъци на Aptana Studio са трудностите в овладяването и липсата на интерфейс на руски език.
Аналогът на програмата Aptana Studio е WebStorm, който също принадлежи към класа на интегрираните системи за разработка. Този софтуерен продукт има удобен редактор на кода, който поддържа впечатляващ списък с различни езици за програмиране. За по-голям комфорт на потребителите разработчиците са предоставили възможност да изберат дизайна за проектиране на работното пространство. Сред "плюсовете" на WebShield можете да подчертаете наличието на инструмент за отстраняване на грешки в Node.js и фини настройки на библиотеките. Функцията "Live Edit" предоставя възможността да преглежда през браузъра всички направени промени. Средствата за взаимодействие с уеб сървъра ви позволяват да извършвате отдалечено редактиране и конфигуриране на сайта.
В допълнение към липсата на интерфейс на руски език, WebStorm има още едно "минус", което, между другото, няма Aptana Studio, а именно необходимостта да се плати програмата.
Сега помислете за блок от приложения, наречени визуални HTML редактори. Нека да започнем с преглед на продукта на Microsoft, наречен Front Page. Тази програма е много популярна, тъй като по това време е част от пакета Microsoft Office. Той предлага възможност за създаване на уеб страници във визуален редактор, който работи на принципа на WYSIWYG ("това, което виждате, какво получавате"), както в текстообработваща програма опека , Ако желаете, потребителят може да отвори стандартен HTML редактор за работа с кода или да комбинира двата режима на отделна страница. Интерфейсът на приложенията включва много инструменти за форматиране на текст. Има проверка на правописа. В отделен прозорец можете да видите как уеб страницата ще изглежда чрез браузъра.
С толкова много предимства, програмата има още повече недостатъци. Най-важното е, че разработчиците не го подкрепят от 2003 г. насам, което означава, че продуктът е безнадеждно зад развитието на уеб технологиите. Но дори и в най-добрия случай Front Page не подкрепи голям списък от стандарти, което на свой ред доведе до факта, че е гарантирано правилно, че създадените в тази страница уеб страници са били показвани само в браузъра Internet Explorer ,
Изтегляне на предната страница
Следващият визуален редактор на HTML кода - твърде дълго време KompoZer не се поддържа от разработчиците. Но за разлика от Front Page, проектът беше спрян едва през 2010 г., което означава, че тази програма все още може да поддържа повече нови стандарти и технологии, отколкото гореспоменатия конкурент. Също така знае как да работи в режим WYSIWYG и в режим за редактиране на код. Съществуват възможности за комбиниране на двата варианта, работа едновременно с няколко документа в различни раздели и преглед на резултатите. Освен това Composer има вграден FTP клиент.
Основното "минус", като това на Front Page, е да спрем да поддържаме разработчиците на KompoZer. Освен това тази програма има само интерфейс на английски език.
Нека завършим тази статия с кратък преглед на визуалния HTML редактор Adobe Dreamweaver. За разлика от предишните аналози, този софтуер все още се поддържа от своите разработчици, което гарантира неговата релевантност по отношение на съвременните стандарти и технологии, както и по-мощна функционалност. Dreamweaver предоставя възможност за работа в WYSIWYG режими, конвенционален редактор на кода (със задно осветяване) и разделяне. Освен това можете да видите всички промени в реално време. В програмата има и набор от допълнителни функции, които улесняват работата с кода.
Прочетете още: Dreamweaver Analogs
Сред недостатъците трябва да се отделят доста високи разходи за програмата, нейната значителна тежест и ресурс.
Както можете да видите, има няколко групи програми, предназначени да улеснят уеб дизайнера. Това са усъвършенствани текстови редактори, визуални HTML редактори, интегрирани инструменти за разработка и редактори на изображения. Изборът на конкретна програма зависи от нивото на професионалните умения на оформлението, естеството на задачата и нейната сложност.