Въпреки малкия си размер и прост дизайн, такова устройство като рутер е доста сложно от техническа гледна точка. И предвид отговорната функция, която маршрутизаторът решава вкъщи или в офиса, гладкото му функциониране е много важно за потребителите. Неизправността на маршрутизатора води до прекратяване на нормалното функциониране на локалната мрежа чрез жичен и безжичен интерфейс. Какво можете да направите, ако вашето TP-Link мрежово устройство не работи правилно?

Възстановяване на работата на маршрутизатора на TP-Link

TP-Link маршрутизаторите са проектирани за много години непрекъсната работа и обикновено оправдават добрата репутация на техния производител. Разбира се, ако възникне повреда в хардуера, можете да се свържете с ремонтен техник или да си купите нов рутер. Но не незабавно се паникьосвайте и бягайте в магазина. Възможно е неизправността да бъде разрешена независимо. Нека се опитаме заедно да определим алгоритъма на действията за възстановяване на функционалността на маршрутизатора на TP-Link.

Стъпка 1: Проверете състоянието на модула на Wi-Fi на устройствата

Ако достъпът до локалната мрежа и Интернет е загубен на устройства, свързани към вашия маршрутизатор безжично, първо трябва да проверите състоянието на Wi-Fi модула на компютър, лаптоп или смартфон. Възможно е случайно да сте изключили и сте забравили да активирате тази функция на устройството си.

Стъпка 2: Проверете захранването на рутера

Ако маршрутизаторът е на достъпно за вас място, трябва да се уверите, че е включен и функциониращ. Може би някой случайно изключи силата на такова важно устройство. За да включите оборудването, натиснете съответния бутон върху корпуса на устройството. Бутон за захранване на маршрутизатора на TP-Link

Стъпка 3: Проверете кабела RJ-45

Когато се свързвате към маршрутизатор чрез кабел RJ-45, ако имате резервен подобен кабел, можете да го свържете отново с него. Кабелът може да бъде повреден по време на работа, а замяната му ще отстрани проблема. Външен вид на кабела RJ-45

Стъпка 4: Рестартирайте маршрутизатора

Възможно е маршрутизаторът просто да затвори или да започне да работи в неправилен режим. Затова не забравяйте да опитате да рестартирате маршрутизатора. За това как това може да се приложи на практика, прочетете в друга статия на нашия ресурс, като кликнете върху връзката по-долу.

Повече подробности: TP-Link рутера се рестартира

Стъпка 5: Проверете достъп до Интернет

Ако има достъп до локалната мрежа, но интернет не работи, трябва да се свържете с доставчика и да се уверите, че не се извършват рутинни работи по поддръжката на линията. Или може би не сте платили месечната такса навреме и току-що сте изключили Интернет?

Стъпка 6: Бързо конфигурирайте маршрутизатора

Маршрутизаторите на TP-Link имат възможност бързо да конфигурират мрежово устройство и можете да го използвате, за да преконфигурирате устройството. За да направите това, влезте в уеб интерфейса на рутера.

  1. Във всеки браузър въведете адресната лента на текущия IP адрес на маршрутизатора, по подразбиране за TP-Link е 192.168.0.1 или 192.168.1.1 , натиснете клавиша Enter .
  2. В прозореца за оторизация, който се показва, въвеждаме в полетата валидно потребителско име и парола за достъп, по подразбиране те са идентични: admin .
  3. Упълномощаване на входа на маршрутизатора

  4. В отворения уеб клиент отидете в секцията "Бърза настройка" .
  5. Направете бърза настройка на маршрутизатора на TP-Link

  6. На първата страница изберете региона на местоположението и часовата зона. След това продължете.
  7. Област и часова зона на маршрутизатора на TP-Link

  8. След това трябва да изберете режима на работа на маршрутизатора, в зависимост от вашите нужди, желания и условия.
  9. Настройване на режима на работа на маршрутизатора на TP-Link

  10. На следващия раздел посочваме нашата страна, град, доставчик на Интернет и вид връзка. И ние отиваме по-далеч.
  11. Тип връзка на маршрутизатора на TP-Link

  12. Конфигурираме безжична връзка в Wi-Fi. Включете или изключете тази функция.
  13. Настройване на безжична мрежа на маршрутизатора на TP-Link

  14. Сега проверяваме правилността на зададените настройки и кликваме върху иконата "Запазване" . Извършва се тест за свързване, рутерът се рестартира и новата конфигурация влиза в сила.

Завършване на бързата настройка на маршрутизатора на TP-Link

Стъпка 7: Възстановяване на фабричните настройки на маршрутизатора

В случай на неизправност в маршрутизатора може да помогне за връщане на конфигурацията на устройството до фабричните настройки, зададени от производителя. Можете да се запознаете с алгоритъма за нулиране на настройките, като следвате връзката към друга инструкция на нашия уебсайт.

Повече подробности: Нулирайте настройките на маршрутизатора на TP-Link

Стъпка 8: Мигане на маршрутизатора

Можете да опитате да отстраните проблема с маршрутизатора, като мигате устройството. Този метод може да запази потребителя в случай на неправилна работа на маршрутизатора. Прочетете повече за фърмуера на мрежовите устройства на TP-Link в друг материал.

Повече подробности: Мигащ маршрутизатор на TP-Link

Ако никой от горепосочените начини за решаване на проблема не е успял да ренафилира вашия маршрутизатор, то с голяма вероятност той остава или да се свърже с отдела за сервиз за специалисти по ремонт или да закупи друг маршрутизатор. За щастие цените на такива устройства все още са доста достъпни. Успех!