Платформата Elementary OS е базирана на Ubuntu и по подразбиране използва интерфейса на Pantheon. Последната версия 5.0 излезе почти веднага след последната актуализация на Ubuntu и предоставя редица разширени функции. Днес обаче не става дума за предимствата и недостатъците на тази операционна система, а за процедурата за нейното първоначално конфигуриране след инсталацията. На този процес трябва да се обърне специално внимание, тъй като правилната конфигурация ви позволява да се насладите напълно на комфортната работа на компютъра.
Съдържанието
Минимумът, който трябва да се направи веднага след първото стартиране на елементарната операционна система, е да се инсталира необходимия набор от софтуер. След това трябва да конфигурирате всички компоненти, които вече са налични за оптимално взаимодействие. Колкото по-подробна е първоначалната конфигурация, толкова по-малко допълнителни действия ще трябва да се извършат още по време на пълноценната работа с тази платформа. Разделихме днешната задача на няколко стъпки, за да опростим разбирането на операцията за начинаещите потребители колкото е възможно повече.
Вижте също:
Предимства и недостатъци на дистрибуциите на ядрото на Linux
Популярни дистрибуции на Linux
Обикновено на компютъра се инсталира чиста версия за освобождаване, която не включва всички последващи актуализации. Ето защо, първата стъпка е да добавите всички нововъведения, издадени по време на живота на сглобяването, които се извършват чрез класическата конзола и изглеждат по следния начин:
sudo apt-get update
. sudo apt-get upgrade
. Ако сте привърженик на графичния интерфейс, същото действие може да се извърши чрез менюто на приложението. Чрез търсенето "AppCenter" .
Кликнете върху "Актуализации на операционната система" и изчакайте, докато инсталирането на иновациите приключи.
Важно е тази стъпка да не се пропуска, тъй като само с всички нови компоненти в системата броят на грешките по време на други операции ще бъде значително намален, тъй като повечето от тях се дължат на липсата на важни библиотеки.
Потребителите на Ubuntu вече са изправени пред факта, че инсталирането на DEB-пакети е достъпно не само чрез "Терминал" , но и чрез файлов мениджър. Достатъчно е да кликнете два пъти върху директорията, тъй като тя веднага ще стартира чрез стандартното приложение и ще започне процедурата по инсталиране. По подразбиране в операционната система, която се счита днес, инсталирането на DEB файлове е възможно само чрез конзолата, но инсталирането на проста програма GDEBI ще ви позволи да направите това чрез GUI.
sudo apt install gdebi
в терминала и натиснете клавиша Enter . Сега, ако имате DEB пакети, можете просто да ги стартирате, след което ще се отвори нов прозорец и ще бъдете помолени да стартирате операцията по инсталиране на софтуера.
Решихме да комбинираме процедурата за активиране на поддръжката за потребителско съхранение и инсталиране на Tweaks, инструмент за персонализиране на външния вид, тъй като тези два процеса са взаимосвързани. Ако нямате желание да персонализирате външния вид, просто активирайте хранилищата и пропуснете частта с добавянето на помощната програма за конфигуриране.
sudo apt-get install software-properties-common
. sudo add-apt-repository ppa:philip.scott/elementary-tweaks
. sudo apt update
. sudo apt install elementary-tweaks
. Няма да даваме конкретни препоръки за конфигурацията на дизайна, тъй като всеки параметър се редактира индивидуално. Искам само да отбележа, че управлението на този инструмент е интуитивно и дори неопитен потребител ще се справи с него.
Сега много разработчици на уеб браузъри създават версии на своите продукти за операционни системи, базирани на Linux, особено когато самите браузъри са създадени на отворения двигател на Chromium, тъй като това значително опростява процеса на адаптация. В нашата отделна статия по следния линк можете да намерите списък на най-добрите браузъри за тази платформа, а сега ще се докоснем до инсталирането на най-популярния уеб браузър под Linux - Mozilla firefox ,
Вижте също: Линукс браузъри
sudo apt install firefox
. Ако искате да инсталирате чиста хром Можете да направите това, като напишете sudo apt install chromium-browser
. За инструкции относно инсталирането на други популярни браузъри вижте отделните материали по-долу.
Прочетете повече: Инсталация Браузър Yandex / Google хром в Linux
Потребителите на елементарни операционни системи често са изправени пред необходимостта да пускат видео или аудио на компютър. За съжаление стандартното оборудване на системата не включва нито плейър, нито необходимите кодеци, поради което трябва да бъдат инсталирани ръчно. Първо добавете кодеците:
sudo apt install ubuntu-restricted-extras libavcodec-extra ffmpeg
и натиснете Enter . sudo apt install vlc
. Сега всички медийни файлове ще се изпълняват през този плейър по подразбиране и всички те трябва да са съвместими, тъй като преди това сме добавяли необходимите кодеци. Що се отнася до възпроизвеждането на видео и отварянето на различни приложения в браузъра, тук такива кодеци и плейър ще бъдат безполезни. Трябва да добавите към системата Flash player и как да направите това, прочетете другите ни материали по следния линк.
Вижте също: Инсталиране на Adobe Flash Player на Linux
По подразбиране елементарната операционна система има сесия за гости, която ви позволява да влезете без въвеждане на парола. Разбира се, достъпът ще бъде доста ограничен, но гостът все още може да извърши някои действия. За да избегнете такива неразрешени разрешения, препоръчително е да забраните гост-сесията и това се прави с една команда sudo sh -c "echo 'allow-guest=false' >> /usr/share/lightdm/lightdm.conf.d/40-pantheon-greeter.conf"
.
След това, когато влезете, ще се покаже само активната сметка и винаги ще трябва да въведете парола, за да направите успешно оторизиране.
Въпреки че дистрибуциите на Linux ядрото се считат за най-безопасни, някои потребители се интересуват от осигуряване на допълнителна сигурност. Той се осигурява от антивирусен софтуер. Ако искате да инсталирате такъв софтуер, прочетете следващата ни статия.
Вижте също: Популярни Antivirus за Linux
Някои потребители инсталират разглежданата платформа на лаптопи. В стандартната конфигурация няма инструмент за управление на захранването, т.е. не е възможно да се регулира яркостта или да се зададе енергоспестяващ режим. Въпреки това можете да добавите инструмент за конфигуриране на тези параметри, наречен TLP, сами.
sudo add-apt-repository ppa:linrunner/tlp
. sudo apt update
. sudo apt install tlp tlp-rdw
. sudo tlp start
. Сега в менюто „Системни настройки” се появява отделна секция за конфигуриране на батерията на лаптопа. Обикновено подходящ графичен драйвер се определя автоматично след инсталирането на ОС, но собствениците на видеокарти от NVIDIA най-често срещат необходимостта от допълнителна инсталация на софтуера. Такава задача възниква поради различията във версиите на официални и потребителски хранилища. За по-подробно ръководство по тази тема погледнете по-нататък.
Още подробности: Инсталиране на драйвери за NVIDIA за Linux
Елементарните компоненти на ОС Java се изискват, за да работят много приложения и уебсайтове. По подразбиране този елемент на системата също липсва, така че трябва да го добавите ръчно. Има четири налични метода за инсталиране, всеки от които ще бъде най-полезен в определени ситуации. Съветваме ви да се запознаете с всеки един от тях и да изберете най-подходящия.
Още подробности: Инсталиране на Java JRE / JDK на Linux
Програмите и помощните програми в елементарните операционни системи се инсталират по същия начин, както в Ubuntu, а основният пакет се счита за DEB. Това обаче не отрича факта, че дори този тип пакети могат да бъдат инсталирани чрез различни методи, например чрез изтегляне от официалното хранилище или от хранилището на потребителите. Ще намерите подробно ръководство по темата за инсталиране на програми в нашата друга статия на връзката по-долу, бихме искали да покажем няколко команди за бързо добавяне на популярни приложения:
MPV видео плейър :
sudo add-apt-repository ppa:mc3man/mpv-tests
sudo apt update
sudo apt install mpv
Графичен редактор Gimp :
sudo add-apt-repository ppa:otto-kesselgulasch/gimp
sudo apt update
sudo apt install gimp
Телеграма :
sudo add-apt-repository ppa:atareao/telegram
sudo apt-get update
sudo apt-get install telegram
Office Suite на LibreOffice :
sudo add-apt-repository ppa:libreoffice/libreoffice-prereleases
sudo apt update
sudo apt install libreoffice
Още подробности: Инсталиране на софтуер на Linux
След приключване на всички процедури остава само създаването на допълнителни сметки, ако компютърът се използва от няколко души, както и да се зададат права за достъп за всеки от тях. Чрез задаване на такива права ще осигурите разпределението на привилегии и ще създадете граници между системните и потребителските директории. Следователно всеки потребител ще има достъп само до файловете, които са му зададени.
Още подробности: Задаване на разрешения в Linux
Това завършва основната процедура за конфигуриране на елементарната операционна система след инсталацията, като можете да се запознаете с всички останали параметри в съответното меню, като преминете към нея през графичната обвивка. Ако за първи път се сблъскате с работата на такива платформи, препоръчваме ви да изучите материала за основите на управлението, който е създаден от разработчиците на елементарната ОС.