Как да инсталирате прокси в ubuntu

Някои потребители на операционната система Ubuntu трябва да инсталират междинен сървър, наречен Proxy. Прехвърлянето на данни между веригите в този случай става по-сигурно и анонимно. В споменатата операционна система вече има вграден инструмент, който ви позволява да установите такава връзка, но понякога инсталирането на допълнителна програма ще бъде по-добър вариант. Днес бихме искали да ви кажем веднага за два начина за създаване на прокси връзка на тази платформа.

Инсталирайте прокси сървър в Ubuntu

Разбира се, първо трябва самостоятелно да откриете отворени сървъри или да закупите абонамент за специален ресурс. Ще ви бъдат предоставени данни за попълване на порта, мрежов адрес и хост. Чрез посочване на тази информация в системата и препращане на връзката. Ако искате да се запознаете подробно с технологията на прокси сървъра, съветваме ви да прочетете нашата отделна статия по тази тема, като кликнете върху следния линк, и ще преминем към анализ на методите.

Вижте също: Принципът на работа и предназначение на прокси сървърите

Метод 1: Калмари

Squid е помощна програма за кеширане, вградена в конзолата. Той работи с всички популярни протоколи, взаимодейства безпроблемно с резултатите от търсенето с DNS и SSL проксирането. Препоръчително е да инсталирате такова приложение само на тези компютри, които имат запас от RAM, защото Squid поддържа запазването на кеша в RAM за повишена производителност.

  1. Тъй като Squid е помощна програма за терминали, първо се стартира конзолата. Направете това чрез менюто или чрез натискане на клавишите Ctrl + Alt + T.
  2. Отидете на терминала, за да инсталирате помощни програми в операционната система Ubuntu

  3. Регистрирайте стандартната команда sudo apt-get install squid да добавите софтуерни пакети към системата.
  4. Команда за инсталиране на допълнителна програма Squid в Ubuntu

  5. Въведете паролата за профила на суперпотребителя. Въведените символи с този вход никога не се показват в низ.
  6. Въвеждане на парола за изтегляне на необходимите Squid файлове в Ubuntu

  7. Потвърдете добавянето на нови компоненти към системата, като изберете опцията D.
  8. Потвърждавайки добавянето на нови пакети за данни на Squid в Ubuntu

  9. Освен това конфигурационният файл ще бъде променен, затова ви съветваме да бъдете безопасни, да създадете оригиналното копие и да го предпазите от писане, за да можете да го възстановите по-късно. Вмъкнете командата sudo cp /etc/squid/squid.conf /etc/squid/squid.conf.original в полето, тя ще създаде копие в същата папка.
  10. Копиране на конфигурационния файл на Squid в Ubuntu

  11. sudo chmod aw /etc/squid/squid.conf.original ще промени разрешенията за файла, забранявайки влизане за всички потребители.
  12. Ограничаване на достъпа до записване в конфигурационния файл на Squid в Ubuntu

  13. Сега можете спокойно да пристъпите към редактиране на конфигурационния файл. Ще използваме стандартен текстов редактор, затова отворете обекта чрез sudo gedit /etc/squid/squid.conf .
  14. Стартирайте конфигурационния файл на Squid в Ubuntu за по-нататъшно редактиране

  15. На първо място, препоръчваме ви да намерите линията с порта и да я промените, например крайният резултат ще бъде “http_port 8000” . Промените са пряко свързани с използвания прокси сървър. За да търсите изрази във файл, използвайте клавиша Ctrl + F и въведете заявка в отвореното поле.
  16. Инсталирайте нов порт в конфигурационния файл на Squid в Ubuntu

  17. По-долу е името на jota. За тази цел коментарът се премахва от реда “visible_hostname” и името се добавя към края.
  18. Задайте името на хоста в конфигурационния файл на Squid в Ubuntu

  19. След това намерете началото на раздела "ACL" и добавете редове към него:

    Добавете ACL изрази в конфигурационния файл на Squid в Ubuntu

    acl fortytwo_network src 192.168.42.0/24 (където 192.168.42.0/24 е необходимия мрежов адрес)
    acl biz_network src 10.1.42.0/24
    acl biz_hours time MTWTF 9:00-17:00

  20. Остава само да редактирате секцията "http_access" , добавяйки, че http_access allow fortytwo_network и http_access allow biz_network biz_hours . След това можете да запишете промените и да затворите редактора.
  21. Добавете http_access изрази в конфигурационния файл на Squid в Ubuntu

  22. Настройките, които правите, ще се активират само след рестартиране на помощната програма и това става чрез командата sudo /etc/init.d/squid restart .
  23. Рестартирайте Squid в Ubuntu след редактиране на конфигурационния файл

Ако имате проблеми при свързването след смяна на конфигурационния файл, прочетете внимателно съдържанието му и се уверете, че параметрите са въведени правилно. Освен това можете да се свържете с поддръжката на използвания прокси сървър и да разкажете за проблема си, за да могат експертите да предоставят наличните опции за неговото решение.

Метод 2: Стандартна команда gsettings

Настройките на прокси сървъра са достъпни и в работната среда с помощта на графичен интерфейс или вградени команди. Помощната програма gsettings е доста подходяща за изпълнението на днешната задача и всички действия, както при предишния метод, ще се извършват чрез стандартния терминал .

  1. Първо, нека зададем хоста като използваме http протокола като пример. В полето за въвеждане поставете командата gsettings set org.gnome.system.proxy.http host 'proxy.com' , където proxy.com е името на хоста и след това натиснете Enter .
  2. Избиране на име на хост със стандартни настройки на прокси в Ubuntu

  3. Задайте пристанището да се използва чрез gsettings set org.gnome.system.proxy.http port 8000 .
  4. Избиране на активен порт със стандартни прокси настройки в Ubuntu

  5. Когато приключите с въвеждането на предишните команди, стартирайте връзката с gsettings set org.gnome.system.proxy mode 'manual' .
  6. Избиране на стандартен прокси режим в Ubuntu

Ако използвате HTTPS или FTP протоколи за конфигуриране на връзката, изгледът на командите ще се промени леко и ще бъде както следва:

gsettings set org.gnome.system.proxy.https host 'proxy.com'
gsettings set org.gnome.system.proxy.https port 8000

gsettings set org.gnome.system.proxy.ftp host 'proxy.com'
gsettings set org.gnome.system.proxy.ftp port 8000

В случай на SOCKS протокол, използвайте:

gsettings set org.gnome.system.proxy.socks host 'proxy.com'
gsettings set org.gnome.system.proxy.socks port 8000

Въведените по този начин настройки ще се прилагат само към текущия потребител. Ако е необходимо да ги приложите към всички потребители, преди да започнете всяка команда, ще трябва да добавите sudo .

Някои сайтове предоставят файл за автоматично конфигуриране на прокси сървъра, което значително опростява процедурата за свързване. След това в конзолата трябва да въведете само две команди:

Задайте автоматични параметри за стандартен прокси сървър в Ubuntu

gsettings set org.gnome.system.proxy mode 'auto'
gsettings set org.gnome.system.proxy autoconfig-url http://proxy.com/autoproxy.pac

Ако предишните инсталирани настройки са безполезни, те се изчистват с помощта на една gsettings set org.gnome.system.proxy mode 'none' , след активиране на която връзката ще бъде прекратена.

Деактивирайте инсталираните стандартни настройки на прокси в Ubuntu

Благодарение на горните инструкции можете лесно да организирате сигурна прокси връзка на компютър, работещ с Ubuntu. Трябва обаче да се разбере, че то не винаги гарантира пълна сигурност и анонимност, а в някои аспекти е по-ниско от частния сървър. Ако се интересувате от VPN темата, инструкции за това как да конфигурирате тази технология в Ubuntu можете да намерите на следния линк.

Вижте също: Инсталиране на VPN в Ubuntu