какво е по-добре Windows 10 или Linux
Въпросът коя операционна система да се инсталира на компютър отдавна притеснява всички категории потребители - някой твърди, че Microsoft няма алтернатива, някой, напротив, е ясен поддръжник на свободния софтуер, който включва операционни системи Linux. За да разсеем съмненията (или, напротив, да потвърдим убежденията си) ще се опитаме в днешната статия, която ще посветим на сравнението на Linux и Windows 10.

Сравняване на Windows 10 и Linux

Да започнем с това, отбелязваме важен момент - няма OS с името Linux: тази дума (или по-точно комбинацията от GNU / Linux думи) е ядрото, базовият компонент, а добавките зависят от дистрибуторския комплект или дори от желанията на потребителя. Windows 10 е пълноценна операционна система, която работи на ядрото на Windows NT. Следователно, в бъдеще думата Linux в тази статия трябва да се разбира като продукт, базиран на ядрото GNU / Linux.

Изисквания за компютърен хардуер

Първият критерий, чрез който сравняваме тези две операционни системи, са системните изисквания.

Windows 10:

  • Процесор: x86 архитектура с честота най-малко 1 GHz;
  • RAM: 1-2 GB (в зависимост от битовете);
  • Видеокарта: всяка с технологична поддръжка на DirectX 9.0c;
  • Място на твърдия диск: 20 GB.

Още подробности: Системни изисквания за инсталиране на Windows 10

Linux:
Изискванията на операционната система за ядрото на Linux зависят от добавките и средите - например най-добре познатата потребителска дистрибуция. Ubuntu от кутията има следните изисквания:

  • Процесор: двуядрен с тактова честота най-малко 2 GHz;
  • RAM: 2 GB или повече;
  • Видеокарта: всяка с поддръжка на OpenGL;
  • Място на HDD: 25 GB.

Както виждаме, тя не се различава много от “десетте”. Въпреки това, ако използваме едно и също ядро, но с xfce shell (тази опция се нарича xubuntu ), ще получим следните изисквания:

  • CPU: всяка архитектура с честота 300 MHz и повече;
  • RAM: 192 MB, но за предпочитане 256 MB и повече;
  • Видеокарта: 64 MB памет и поддръжка за OpenGL;
  • Мястото на твърдия диск: поне 2 GB.

Вече по-различен от Windows, докато xubuntu остава модерна лесна за работа операционна система, и е подходяща за употреба дори и на по-стари машини на възраст над 10 години.

Още подробности: Системни изисквания за различни Linux дистрибуции

Опции за персонализиране

Мнозина критикуват подхода на Microsoft за драстична ревизия на интерфейса и системните настройки във всяка голяма актуализация "десетки" - някои потребители, особено неопитни, са объркани и не разбират къде са отишли ​​тези или други параметри. Това се прави, според разработчиците, за опростяване на работата, но всъщност често се получава обратния ефект.
Прозорец за настройки на Windows 10
По отношение на системите на ядрото на Linux, стереотипът е фиксиран, че тези операционни системи са „не за всички“, включително поради сложността на конфигурацията. Да, налице е известно резервиране на броя конфигурируеми параметри, но след кратък период на запознанство те позволяват гъвкава настройка на системата към нуждите на потребителя.
Xubuntu Linux мениджър настройки прозорец
Няма категоричен победител в тази категория - в Windows 10, настройките са малко глупави, но техният брой не е твърде голям и е трудно да се обърка, докато в Linux-базирани системи неопитен потребител може да виси дълго време в Settings Manager , но те се намират на едно място. и ви позволяват да настроите системата, за да отговаря на нуждите ви.

Безопасност на употребата

За някои категории потребители въпросите на сигурността на една или друга операционна система са ключови - по-специално в корпоративния сектор. Да, сигурността на "десетките" се е увеличила в сравнение с предишните версии на основния продукт на Microsoft, но тази операционна система все още изисква наличието на поне антивирусна програма за периодично сканиране. Освен това някои потребители са объркани от политиката на разработчиците за събиране на потребителски данни.
Конфигуриране на опциите за поверителност в Windows 10

Вижте също: Как да деактивирате проследяването в Windows 10

Свободният софтуер е напълно различна ситуация. Първо, шегата за 3.5 вируса под Linux не е далеч от истината: злонамерени приложения за дистрибуции на това ядро ​​са сто пъти по-малки. Второ, такива приложения за Linux имат много по-малко възможности да навредят на системата: ако не се използва root достъп, известен също като root-права, вирусът не може да прави почти нищо в системата. В допълнение, приложенията, написани за Windows, не работят в тези системи, така че вирусите от "десетки" за Linux не са ужасни. Един от принципите за издаване на софтуер под свободен лиценз е отказът да се събират потребителски данни, така че от тази гледна точка сигурността, базирана на Linux, е отлична.
Лични данни на потребителя в Ubuntu Linux

По този начин, по отношение на сигурността както на самата система, така и на потребителските данни, операционната система на ядрото GNU / Linux е далеч по-напред от Windows 10, и това е без да се вземат предвид специфични Live дистрибуции като Tails, които ви позволяват да работите, без да оставяте следи.

софтуер

Най-важната категория за сравнение на две операционни системи е наличието на софтуер, без който операционната система няма почти никаква стойност. Всички версии на Windows са обичани от потребителите преди всичко за обширен набор от приложни програми: огромното мнозинство от приложения са написани предимно за „прозорци“, а едва тогава за алтернативни системи. Разбира се, съществуват специфични програми, които съществуват, например, само в Linux, но Windows им предоставя различни алтернативи.
Ubuntu Linux Application Center

Но не бива да се оплаквате от липсата на софтуер за Linux: за тези операционни системи са написани много полезни и най-вече напълно безплатни програми, започвайки от видеоредакторите и завършващи със системи за управление на научното оборудване. Въпреки това, заслужава да се отбележи, че интерфейсът за такива приложения понякога оставя много да се желае, а подобна програма на Windows е банална, по-удобна, дори по-ограничена.

Сравнявайки софтуерния компонент на двете системи, не можем да избегнем проблема с игрите. Не е тайна, че Windows 10 вече е приоритет за пускането на видео игри за PC платформата; много от тях дори са ограничени до “десетте” и няма да работят на Windows 7 или дори 8.1. Обикновено пускането на играчки не причинява никакви проблеми, при условие че характеристиките на компютъра отговарят поне на минималните системни изисквания на продукта. Също така под Vindovs платформата е "земя" пара и подобни решения от други разработчици.
Прозорец за пара в Windows

В Linux нещата са малко по-лоши. Да, софтуерът за игри е пуснат, пренесен за тази платформа или дори от самото начало за него написан, но количеството продукти не може да бъде сравнено с Windows системите. Има и интерпретатор на Wine, който ви позволява да изпълнявате програми на Windows, написани за Windows, но ако той се справя с повечето приложения, тогава игри, особено тежки или пиратски, могат да причинят проблеми с производителността дори на мощния хардуер или няма да работят. изобщо. Алтернатива на Vainu е Proton shell, вградена в Linux версията на Steam, но тя е далеч от панацея.
Прозорец с протонни опции в Linux
Така можем да заключим, че по отношение на игрите, Windows 10 има предимство пред ОС, базирана на ядрото на Linux.

Персонализиране на външния вид

Последният критерий по отношение на значението и популярността е възможността за персонализиране на външния вид на операционната система. Настройките на Windows в този смисъл са ограничени до инсталиране на тема, която променя цветовите и звуковите схеми, както и на тапета за работния плот и заключения екран . Освен това е възможно всеки от тези компоненти да бъде заменен поотделно. Допълнителни функции за персонализиране на интерфейса се постигат чрез софтуер на трета страна.
Персонализирайте изгледа и усещането за Windows 10 с приложение на трета страна

Linux-базираните операционни системи са по-гъвкави и можете буквално да персонализирате всичко, дори да замествате средата, която играе ролята на "Desktop" тук . Най-опитните и напреднали потребители могат дори да изключват всички красиви за спестяване на ресурси и да използват командния интерфейс за взаимодействие със системата.
Изключване на Ubuntu Linux команден ред интерфейс

Според този критерий е невъзможно да се определи определен фаворит между Windows 10 и Linux: последният е по-гъвкав и ви позволява да правите със системни инструменти, докато за допълнителна персонализация на “десетките” не можете да го направите, без да инсталирате решения на трети страни.

Какво да изберем, Windows 10 или Linux

В по-голямата си част, опциите на операционната система GNU / Linux изглеждат за предпочитане: те са по-безопасни, по-малко изискващи хардуерни характеристики, има много програми за тази платформа, които могат да заменят аналози, които съществуват само на Windows, включително алтернативни драйвери за различни устройства, както и способността да се изпълняват компютърни игри. Неизискващата дистрибуция на това ядро ​​може да вдъхне втори живот в стар компютър или лаптоп, който вече не е подходящ за най-новите Windows.

Но е важно да се разбере, че окончателният избор си струва да се направи, въз основа на задачите. Например, мощен компютър с добра производителност, който се планира да се използва, включително за игри, работещ с Linux, е малко вероятно да разкрие напълно своя потенциал. Също така е невъзможно без Windows, ако програмата, която е критична за работа, съществува само за тази платформа и не работи в един или друг преводач. В допълнение, за много потребители на операционната система от Microsoft е по-познато, нека преходът към Linux вече е по-малко болезнен, отколкото преди 10 години.

Както виждате, дори ако Linux изглежда по-добре от Windows 10 по някои критерии, изборът на операционна система за компютър зависи от целта, за която ще се използва.