Сега повечето модерни компютри работят с операционната система Windows от Microsoft. Дистрибуциите, написани на ядрото на Linux обаче, се развиват много по-бързо, те са независими, по-защитени от нарушители и стабилни. Поради това, някои потребители не могат да решат коя операционна система да пусне на компютъра си и да я използва постоянно. След това ще вземем най-основните точки от тези два софтуерни комплекса и ги сравним. След преглед на представения материал, ще бъде много по-лесно за вас да направите правилния избор специално за вашите цели.
Съдържанието
Както преди няколко години, в този момент все още може да се твърди, че Windows е най-популярната операционна система в света, с голям марж, който е по-малък от Mac OS, и само на трето място са различни Linux версии с малък процент, ако приемем статистика. Въпреки това, такава информация никога не боли да сравняват Windows и Linux помежду си и да разкрият какви предимства и недостатъци имат.
Преди всичко, потребителят обръща внимание на ценовата политика на разработчика на операционната система, преди да изтегли изображението. Това е първата разлика между въпросните двама представители.
Windows
Не е тайна, че всички версии на Windows се разпространяват безплатно на DVD, флаш памети и лицензирани версии. На официалния сайт на компанията можете да закупите домашен монтаж на най-новия Windows 10 в момента за $ 139, което е много пари за някои потребители. Поради това делът на пиратството нараства, когато занаятчиите правят собствени хакерски сглобки и ги качват в мрежата. Разбира се, инсталирайки такава операционна система, няма да плащате нито стотинка, но никой не ви дава гаранции за стабилността на работата му. Когато си купите системно устройство или лаптоп, ще видите модели с предварително инсталирани “десет”, чиято цена включва комплект за дистрибуция на ОС. Предишните версии, като "седемте", вече не се поддържат от Microsoft, така че официалният магазин не намира тези продукти, единствената възможност за покупка е да се закупи дискът в различни магазини.
Отидете в официалния магазин на Microsoft
Linux
Ядрото на Linux от своя страна е общодостъпно. Това означава, че всеки потребител може да вземе и да напише своята версия на операционната система на предоставения отворен код. Поради това повечето дистрибуции са безплатни или потребителят сам избира цената, която е готов да плати за изтеглянето на изображението. Често лаптопите и системните блокове инсталират FreeDOS или Linux, тъй като това не преувеличава цената на самото устройство. Linux версии са създадени от независими разработчици, те се поддържат стабилно с чести актуализации.
Не всеки потребител може да си позволи да купува скъпо компютърно оборудване, а не всеки се нуждае от него. Когато ресурсите на PC системата са ограничени, задължително е да се разгледат минималните изисквания за инсталиране на операционната система, за да се гарантира нормалната й работа на устройството.
Windows
Можете да се запознаете с минималните изисквания на Windows 10 в нашата друга статия на следния линк. Също така е необходимо да се вземе под внимание фактът, че са посочени консумираните ресурси без изчисляване на стартирането на браузър или други програми, затова ви съветваме да добавите поне 2 GB към посочената там RAM и да вземете под внимание поне двуядрените процесори на едно от последните поколения.
Още подробности: Системни изисквания за инсталиране на Windows 10
Ако се интересувате от по-стари Windows 7, подробни описания на характеристиките на компютъра ще намерите на официалната страница на Microsoft и можете да ги проверите с вашия хардуер.
Преглед на системните изисквания на Windows 7
Linux
Що се отнася до дистрибуциите на Linux, тук първо трябва да погледнете самото изграждане. Всяка от тях включва различни предварително инсталирани програми, десктоп обвивка и много други. Следователно, съществуват сглобки специално за слаби компютри или сървъри. Ще намерите системни изисквания за популярни дистрибуции в нашия материал по-долу.
Още подробности: Системни изисквания за различни Linux дистрибуции
Инсталирането на тези две сравними операционни системи може да се нарече почти еднакво просто, с изключение на някои Linux дистрибуции. Тук обаче има и различия.
Windows
Да започнем с това, нека да разгледаме някои от функциите на Windows и след това да ги сравним с втората операционна система, която разглеждаме днес.
Вижте също: Как да инсталирате Windows
Linux
Разработчиците на дистрибуция на ядрото на Linux имат малко по-различна политика по този въпрос, така че те дават на своите потребители повече права, отколкото Microsoft.
Вижте също:
Ръководство за инсталиране на Linux с Flash Drives
Ръководство за инсталиране на Linux мента
Ако вземем предвид скоростта на инсталиране на въпросните операционни системи, то това зависи от Windows за използваното устройство и инсталираните компоненти. Тази процедура отнема средно около час (при инсталиране на Windows 10), а в по-ранните версии тази цифра е по-малка. С Linux всичко зависи от избраното от вас разпределение и целите на потребителя. Допълнителен софтуер може да се инсталира във фонов режим, а инсталирането на самата операционна система отнема от 6 до 30 минути.
Инсталирането на драйверите е необходимо за правилното функциониране на всички свързани устройства с операционната система. Това правило важи и за двете операционни системи.
Windows
След като инсталацията на операционната система бъде завършена или по време на това, драйверите също се инсталират за всички компоненти в компютъра. Windows 10 зарежда някои файлове, ако има активен достъп до интернет, в противен случай потребителят ще трябва да използва диска с драйвери или официалния уебсайт на производителя, за да ги изтегли и инсталира. За щастие, повечето софтуерни програми се изпълняват като .exe файлове и се инсталират автоматично. По-ранните версии на Windows не изтегляха драйвери от мрежата веднага след първото пускане на системата, така че при преинсталиране на системата потребителят трябваше да има поне мрежов драйвер, за да излезе онлайн и да изтегли останалата част от софтуера.
Вижте също:
Инсталиране на драйвери с помощта на стандартни инструменти на Windows
Най-добър софтуер за инсталиране на драйвери
Linux
Повечето драйвери в Linux се добавят на етапа на инсталиране на операционната система и също са достъпни за изтегляне от интернет. Понякога обаче разработчиците на компоненти не предоставят драйвери за дистрибуции на Linux, поради което устройството може да остане частично или напълно неизползваемо, тъй като повечето драйвери за Windows няма да работят. Ето защо, преди да инсталирате Linux, е препоръчително да се установи дали има отделни софтуерни версии за използваното оборудване (звукова карта, принтер, скенер, игрови устройства).
Версиите на Linux и Windows включват набор от допълнителен софтуер, който ви позволява да изпълнявате стандартни задачи на компютъра. От набора и качеството на софтуера зависи от това колко още приложения ще трябва да изтеглят потребителя, за да осигурят комфортна работа на компютъра.
Windows
Както знаете, заедно с операционната система Windows, на компютъра се зареждат редица спомагателни програми, например стандартен видеоплейър, край на браузъра , "Календар" , "Време" и т.н. Въпреки това, такъв пакет от приложения често е недостатъчен за обикновен потребител, а не всички програми имат желания набор от функции. Поради това всеки потребител сваля допълнителен безплатен или платен софтуер от независими разработчици.
Linux
В Linux всичко все още зависи от избраната дистрибуция. В повечето сглобки има всички необходими приложения за работа с текст, графика, звук и видео. Освен това има допълнителни помощни средства, визуални черупки и др. Избирайки изграждане на Linux, трябва да обърнете внимание на какви задачи е адаптирано да изпълнява - тогава ще получите цялата необходима функционалност веднага след инсталирането на операционната система. Файлове, съхранявани в собствени приложения на Microsoft, като Office Word не винаги са съвместими с едни и същи OpenOffice работа с Linux, така че това трябва да се има предвид и при избора.
Тъй като започнахме да говорим за наличните програми по подразбиране, бих искал да говоря и за възможностите за инсталиране на приложения на трети страни, защото тази разлика става решаващ фактор за потребителите на Windows, за да не се премине към Linux.
Windows
Операционната система Windows е написана почти изцяло на C ++, поради което този език за програмиране все още е много популярен. Тя разработва много различни софтуерни, помощни и други приложения за тази операционна система. В допълнение, почти всички създатели на компютърни игри ги правят съвместими с Windows или дори пуснати само на тази платформа. В интернет ще намерите неограничен брой програми за решаване на проблеми и почти всички от тях ще отговарят на вашата версия. Microsoft пуска своите програми за потребители, приемат същото Skype или офис комплекс.
Вижте също: Добавяне или премахване на програми в Windows 10
Linux
Linux има свой собствен набор от програми, помощни програми и приложения, както и решение, наречено Wine, което ви позволява да стартирате софтуер, написан специално за Windows. Освен това сега все повече разработчици на игри добавят съвместимост с тази платформа. Бих искал да обърна специално внимание на сайта. пара където можете да намерите и изтеглите точните игри. Заслужава да се отбележи, че по-голямата част от софтуера за Linux е безплатна, а делът на търговските проекти е много по-малък. Методът на инсталация също е различен. В тази операционна система някои приложения се инсталират чрез инсталатора, изпълнявайки изходния код или използвайки терминал.
Всяка компания се стреми да гарантира, че тяхната операционна система е възможно най-сигурна, тъй като хакерството и различните прониквания често водят до големи загуби, а също така причиняват редица смущения сред потребителите. Много хора знаят, че Linux в това отношение е много по-надежден, но нека погледнем въпроса по-подробно.
Windows
С всяка нова актуализация Microsoft подобрява сигурността на своята платформа, но все още остава една от най-незащитените. Основният проблем е популярността, тъй като колкото по-голям е броят на потребителите, толкова повече той привлича нарушители. А самите потребители често са приковани поради неграмотност в тази тема и небрежност при извършване на определени действия.
Независимите разработчици предлагат своите решения под формата на антивирусни програми с често обновявани бази данни, което повишава нивото на сигурност с няколко десетки процента. Последните версии на операционната система също имат вграден "Защитник" , който увеличава защитата на компютъра и спестява много хора от инсталирането на софтуер на трети лица.
Вижте също:
Антивирус за Windows
Инсталиране на безплатен антивирусен софтуер на компютъра
Linux
Първоначално може да си мислите, че Linux е по-сигурен само защото на практика не се използва от никого, но това е далеч от случая. Изглежда, че отвореният код трябва да има лош ефект върху защитата на системата, но това само позволява на напредналите програмисти да го видят и да се уверят, че в него няма части от трети страни. Не само създателите на дистрибуции се интересуват от сигурността на платформата, но и от програмистите, които инсталират Linux за корпоративни мрежи и сървъри. Освен това в тази операционна система административният достъп е много по-сигурен и по-ограничен, което не позволява на нападателите да проникнат в системата толкова лесно. Има дори специални сборки, по-устойчиви на най-сложните атаки, защото много експерти смятат, че Linux е най-сигурната операционна система.
Вижте също: Популярни Antivirus за Linux
Почти всеки знае израза "син екран на смъртта" или "BSoD", тъй като много собственици на Windows срещат това явление. Това означава критичен срив на системата, което води до рестартиране, необходимостта от коригиране на грешка или преинсталиране на операционната система. Но стабилността не е само това.
Windows
В последната версия на Windows 10, сините екрани на смъртта започнаха да се появяват много по-рядко, но това не означава, че стабилността на платформата е станала идеална. Малки и не толкова грешки все още се случват. Вземете поне пускането на актуализация 1809, първоначалната версия на която доведе до появата на много потребителски проблеми - невъзможността да се използват системни инструменти, случайното изтриване на лични файлове и др. Такива ситуации могат само да означават, че Microsoft не е напълно убеден в правилността на иновациите, преди да бъдат освободени.
Вижте също: Решаване на проблема със сините екрани в Windows
Linux
Създателите на дистрибуции на Linux се опитват да осигурят най-стабилна работа на своето изграждане, незабавно коригирайки грешките, които се появяват и инсталирайки задълбочено проверени актуализации. Потребителите рядко се сблъскват с различни повреди, сривове и трудности, които трябва да бъдат коригирани със собствените си ръце. В това отношение, Linux е на няколко крачки пред Windows, благодарение отчасти на независими разработчици.
Всеки потребител иска да персонализира външния вид на операционната система специално за себе си, като му придава уникалност и удобство. Именно поради това възможността за персонализиране на интерфейса е доста важен аспект от структурата на операционната система.
Windows
Правилното функциониране на повечето програми осигурява графична обвивка. В Windows това е едно и се променя само чрез заместване на системните файлове, което е нарушение на лицензионното споразумение. Като цяло, потребителите изтеглят програми на трети страни и ги използват за персонализиране на интерфейса, преработване на досега недостъпни части на мениджъра на прозорците. Въпреки това е възможно да се изтегли работна среда на трета страна, но това ще увеличи натоварването на RAM няколко пъти.
Вижте също:
Инсталиране на жив тапет на Windows 10
Как да поставите анимация на вашия работен плот
Linux
Създателите на дистрибуции на Linux позволяват на потребителите да изтеглят сборка с околната среда, която да изберете от официалния уебсайт. Има много десктоп среди, всяка от които се променя от потребителя без никакви проблеми. Можете да изберете подходящата опция, базирана на сглобяването на вашия компютър. За разлика от Windows, тук графичната обвивка не играе голяма роля, тъй като операционната система преминава в текстов режим и по този начин напълно функционира.
Разбира се, операционната система не е инсталирана само на редовни работни станции. Тя е необходима за нормалното функциониране на различни устройства и платформи, например на мейнфрейм или сървър. Всяка операционна система ще бъде най-оптималната за използване в определена област.
Windows
Както казахме по-рано, Windows се счита за най-популярната операционна система, така че е инсталирана на много обикновени компютри. Въпреки това, той се използва и за поддържане на работата на сървърите, което не винаги е надеждно, както вече знаете, след като сте се запознали с раздела за сигурност . Има специализирани сглобки на Windows, предназначени за използване на суперкомпютри и устройства за настройка.
Linux
Linux се счита за най-добрият вариант за сървърна и домашна употреба. Поради наличието на многобройни разпределения, потребителят сам избира подходящия монтаж за своите цели. Например, Linux Mint е най-добрата дистрибуция за запознаване със семейството на ОС, а CentOS е отлично решение за сървърни инсталации.
Въпреки това, можете да се запознаете с популярните групи в различни области в нашата друга статия на следния линк.
Още подробности: Популярни дистрибуции на Linux
Сега сте наясно с разликите между двете операционни системи - Windows и Linux. Когато избирате, ние ви съветваме да се запознаете с всички разгледани фактори и въз основа на тях да помислите за оптималната платформа за изпълнение на вашите задачи.